Cyklistická etiketa: Slušně nejen Do práce na kole

Autor

Je jedno, jestli jezdíte na kole po celý rok, nebo se necháte vyhecovat kolegy jen v rámci celorepublikové soutěže Do práce na kole. Také nezáleží, jestli jezdíte rychle, pomalu, po stezkách nebo v provozu. Důležité je, že “neprasíte” - tedy nikoli, že nejezdíte loužemi nebo s propoceným tričkem, ale že se snažíte jezdit bezpečně, ohleduplně a podle pravidel. A právě proto, jako návod pro slušnou jízdu na kole, vznikla Cyklistická etiketa.

Cyklistická etiketa: Slušně nejen Do práce na kole

Věříme, že teď je ten nejlepší čas si tyto body připomenout, abyste v květnové soutěži zazářili. Nejvýhodnější registrace do Do práce na kole začínají v březnu.  

Schválně, kolik z 11 zásad etikety dodržujete:

1. Znám předpisy i zásady bezpečné jízdy

Znám pravidla silničního provozu a jiné předpisy, které se mě na kole týkají. Přiměřeně ovládám zásady bezpečné jízdy v městském provozu (vyhýbání se dveřní zóně, přejíždění kolejí apod.)

2. Nevyjíždím bez světel, zvonku a brzd

Na kole mám dvě fungující brzdy. Osvětlení (a radši i to záložní) si s sebou beru vždy. Člověk nikdy neví, kdy se bude vracet domů. Chodcům o sobě dávám vědět nejlépe zvonkem.

3. Chodce míjím ohleduplně

Chodce nelekám - před míjením zvolním a pokud mne nevidí, včas na sebe upozorním zvonkem. Zvláštní pozornost věnuji bruslařům, pejskařům, rodičům s kočárky a malým dětem.

4. Nejezdím na červenou

A to ani v případě, kdy se to zdá být bezpečné. Ze všech dopravních přestupků je tento nejzávažnější a nejkritičtěji vnímaný.

5. Snažím se nejezdit po chodníku

Kde to jde, jezdím v provozu. Jezdím-li někde po chodníku, hledám způsoby, jak se tomu příště vyhnout. Pokud to nejde a do provozu si netroufám, kolo po chodníku radši vedu.

6. Chovám se předvídatelně

Jezdím tak, aby ostatní poznali, co chci udělat. Nedělám myšky, neskáču do pruhů. Ukazuji, když odbočuji, řadím se v pruzích, zkrátka měním svou pozici.

7. Předvídám chyby ostatních

Vždy předpokládám, že mě ostatní nevidí, nebo neodhadli mou rychlost. Jedu jen tak rychle, abych mohl zastavit tam, kam dohlédnu.

8. Neohrožuji sebe ani ostatní

Jezdím tak, abych neohrozil sebe nebo ostatní. Dopustím-li se nehody (nebo přestupku), zkusím jí příště předcházet: najdu si legální trasu, změním způsob jízdy, nebo navrhnu úřadům, aby problémové místo upravily.

9. Oplátky nepeču

Ohrozil-li mne někdo, radši ho gentlemansky poučím. Agresivita v provozu je nevyzpytatelná.

10. Usnadňuji cestu ostatním

Učím se pouštět chodce na přechodu nebo odbočující auto. Zbytečně nepřekážím a když to jde, nechám se předjet. Projevená slušnost k ostatním se spíše vrátí.

11. Jedu příkladem

Když mi někdo pomůže, poděkuji, zamávám mu nebo se aspoň usměji. Šířím pozitivní náladu a dobré jméno jízdy na kole.

Tak, jak jste dopadli? Věříme, že etiketa není nic, co byste neznali, nebo co by vás překvapilo. Zkrátka jde o to jezdit tak, abyste neohrozili sebe ani nikoho jiného a také abyste měli při jízdě i po ní dobrý pocit. Vždyť jak lépe začít den než zdravým pohybem a s úsměvem na tváři?

A jestli se cyklistickou etiketou řídíte (samozřejmě nikdo není neomylný), nestyďte se a dejte to veřejně najevo. Udělalo to už skoro 400 lidí. Děkujeme, že jezdíte slušně!

TIP PRO VÁS: Postavte tým s kolegy a jezděte v květnu Do práce na kole. Je to především zábava!

Etiketu, jejímiž iniciátory jsou portál Prahou na kole a spolek Auto*Mat (organizátor soutěže Do práce na kole), jsme pro naše účely mírně upravili. Podrobný výklad jednotlivých pravidel najdete na Prahou na kole.

 

Tým Kolo pro život

Autor Tým Kolo pro život

Jsme bikeři, od roku 2000 se věnujeme organizaci největšího a nejoblíbenějšího amatérského cyklistického MTB seriálu u nás. Rádi tě uvidíme na startu!

Hlavní partneřiKooperativa
Cardion
Strabag
ZA PODPORYPPF
OFICIÁLNÍ PARTNER MOBILITYŠkoda
PartneřiČeská spořitelna
Česká Pošta
Nutrend
lawi
T-mobile
Lesy ČR
ZPMV
Oficiální DodavateléBeko
TKF
Toi Toi
Lipence
Rouvy
Rajec
ČD CARGO
Alltraining
Horalky
CST TIRES
Dodavatelé cenLoap
Kilpi
3F
Dermacol
Craft
CYKLISTICKÁ SEKCETREK
Generální Mediální PartnerTV NOVA
Hlavní Mediální PartneřiiDnes Premium
Impuls
Mediální PartneřiVelo
mtbs.cz
za podporyČEZ
Centrum rehabilitace a sportovni pece
kudyznudy
Marketingový partnerSport Invest