Jak se chovat v nouzovém stavu

Autor

Pravidla, která platí pro nouzový stav, znamenají značné omezení pro velké množství volnočasových aktivit. Nicméně stále zbývá řada možností, co smíme podniknout – a jelikož pohyb na čerstvém vzduchu je pro silnou imunitu i mentální pohodu stěžejní, pojďme si ukázat, čím bychom se měli řídit, a to především, pokud chceme vyrazit na kolo.

Jak se chovat v nouzovém stavu

cesty za účelem pobytu v přírodě nebo parcích

Mezi výjimky vztahující se k zákazu vycházení patří cesty do přírody, parků a pobyt tam. Cíl opatření tedy nespočívá v tom být měsíc zavřený doma a žádný z venkovních sportů není výslovně zakázaný. Během procházek, cyklo vyjížděk či jiných aktivit se však musíme řídit následujícími pravidly:

- činnost vykonávejte ve společnosti osob z vaší domácnosti, nebo pouze s jedním dalším člověkem

- v případě, že se nacházíte na frekventovaném místě, například v městském parku, dodržujte dvoumetrové rozestupy od ostatních, nebo mějte zakrytá ústa a nos

pravidla pro cyklisty

Jízda na kole se dá samozřejmě zahrnout pod výše zmiňovaný pobyt v přírodě. Správně byste tedy měli při vyjížďkách dodržovat pravidlo o počtu lidí, s kterými na kolo vyrazíte, tedy ve dvojici, nebo s osobami z vaší domácnosti a při průjezdu frekventovanými místy mít zakryté dýchací cesty.

 

 

 

 

 

 

takže na kolo v roušce?

Jen málo cyklistů si na kolo bere respirátor či roušku a ukázněně si ji nandá pokaždé, když mine kohokoliv s menším rozestupem než dva metry. Představa samotného nasazování ústenky s přetahováním gumiček přes uši, při níž může dojít ke ztrátě kontroly nad řízením kola, se zdá riskantnější pro všechny zúčastněné než potencionální riziko nákazy. Z hygienického hlediska se navíc souvislé dýchání přes roušku nebo šátek nejeví jako velká výhra. Jak bychom se tedy měli na kolo vybavit, když se nám racionálním pohledem zdá, že není důvod jezdit jinak než s odkrytým obličejem? Mimo město opravdu není opodstatněné vyjíždět v roušce, a to především, pokud vyrážíte sami. Jak se ale zachovat, když projíždíte po frekventované cyklostezce, parkem nebo jiným turisticky vyhledávaným místem?

Mohli bychom sáhodlouze spekulovat, jestli to má opodstatněný důvod, vždyť šance přenosu virů na kolemjdoucí se zdá naprosto minimální. I přesto buďme disciplinovaní, zastavme a nasaďme si roušku či šátek. Nechceme svým jednáním znevýhodňovat ostatní, natož vířit už tak zneklidněné vody. Koneckonců to není takový problém, a přece jen v současnosti nalezneme odvětví a skupiny lidí, kteří strádají mnohem více než cyklisté.

Šimon Souček

Autor Šimon Souček

Milovanou házenou vyměnil za kolo, nyní se pravidelně účastní závodů Kolo pro život. Jeho aktivní zájem o sport ho zavedl ke studiu na UK FTVS.

Hlavní partneřiKooperativa
Škoda
Cardion
Česká pojišťovna
Strabag
PartneřiNutrend
lawi
Ski Resort Černá hora
DodavateléBeko
Loap
Kilpi
Sportobchod.cz
TKF
Toi Toi
3F
Rouvy
Odkolek
Lipence
Rajec
Birell
Technoma
Craft
Generální Mediální PartnerČeská televize
Hlavní Mediální PartneřiImpuls
iSport
Mediální PartneřiVelo
iVelo.cz
Cykloturistika
Cykloserver
mtbs.cz
Institucionální partneřiCzech Tourism
ČUS
MŠMT
Asociace Krajů České republiky
Marketingový partnerSport Invest