Medailisty Karlovarského AM bikemaraton dekoruje legenda

Autor

Svoji účast na vyhlašovacím ceremoniálu Kolo pro život v Karlových Varech potvrdil karlovarský rodák a cyklistická legenda Antonín Bartoníček. Radují se pořadatelé a informovaní závodníci Karlovarského AM bikemaratonu České spořitelny, ti mladší a začínající zase mají možnost seznámit se s jeho kariérou a sportovními úspěchy v následujícím článku.

Medailisty Karlovarského AM bikemaraton dekoruje legenda

ANTONÍN BARTONÍČEK

Narozen: 20. února 1949
Sportovní kariéra: Slávia Karlovy Vary, RH Plzeň, SKP Plzeň, v letech 1978 - 1990 trenér SKP Plzeň a státní reprezentace.
Úspěchy: mistr republiky v závodě družstev na 100 km (1973 a 1977), druhý na MR v silničním závodě jednotlivců (1976), vítěz závodů Okolo Slovenska 1972, šestkrát první v etapách Závodu míru, vítěz v etapách Okolo Slovenska, Kolem Skotska, Kolem Anglie, Kolem Bulharska. Těch etap na Závodě míru vyhrál Antonín Bartoníček šest, pak se stal úspěšným trenérem a dnes je podnikatelem.

Jak sám tvrdí, nikdy nepočítal, v kolika závodech v životě byl vlastně první. Nezářil totiž jen na "svém" nejslavnějším závodě (Závodě míru), ale silničářský svět o něm věděl i díky startům na závodech v zahraničí (Skotsko, Anglie, Bulharsko…). Tam všude protínal cílové pásky jako první.

Za to, že se na celý život upsal cyklistice, mohl zpočátku hlavně Závod míru. Když na současném trhu uvidíte na pultech například odpružené vidlice Matzocchi, přilby Cratoni nebo italské tretry Vittoria, pak vězte, že je za nimi právě Antonín Bartoníček - dvojnásobný mistr republiky v silničním závodě družstev na 100 km, který v Karlových Varech bydlel hned vedle stadiónu, na němž končívaly etapy Závodu míru.

Protože byl dobrý, objevil se v roce 1968 jako devatenáctiletý v elitní plzeňské Rudé hvězdě. Jeho parťáky byli takoví borci jako Jiří Háva, Karel Sever, Jiří Prchal, Petr Hladík, Aleš Svoboda či Jindřich Marek. "To byla spolu s brněnskou Duklou absolutní československá špička, v jejímž čele stál Jan Kubr,“  vzpomíná. Netrvalo dlouho a legendární trenér Kamil Haťapka si ho vybral do reprezentace. „ V roce 1970 jsem startoval na závodě Kolem Mexika, ale Varšavu jsem o rok později nejel, protože jsem si při nominačních závodech v Klášterci nad Ohří zlomil klíční kost." Na startu svého oblíbeného závodu se tak objevil až v roce 1972.

Československé partě tehdy z auta velel Kamil Haťapka, na silnicích šéfoval Miloš Hrazdíra. Jestliže Závod míru tenkrát nezačal příliš šťastně, protože hned v první etapě si Rudolf Labus zlomil klíční kost, pak varšavský cíl znamenal triumf: Moravec se po Veselém a Smolíkovi stal třetím Čechem, který v té době největší amatérský závod světa vyhrál. V cíli se pak podělili o nový  Fiat 125 P. Pro Bartoníčka to byla šťastná " Varšava" i z jiného hlediska. "V etapě do Gery jsem skončil třetí, a bylo to poprvé, co jsem byl na bedně. Hned druhý den jsem pak vyhrál u nás doma v Karlových Varech. Byl to pro mě v tu chvíli největší sportovní zážitek, a když o tom skoro po mnoha letech přemýšlím, tak si myslím, že na tom nemám moc co měnit." Odměnou za vítězství v oné strašlivé májové zimě, která v ten den zlomila i takovou hvězdu, jako byl Ryszard Szurkowski, mu byla koupel ve zlaté vaně v karlovarských Císařských lázní. "Brežněv, císař Haitle Sallasie a… Bartoníček", směje se dnes.

V Závodě míru se v koncovkách etap stal pojmem. Tehdy se většinou dojíždělo na škvárových oválech stadiónů, a o pády proto nebyla nouze. Nejprve spolupracoval s Pavlem Doležalem, pak s Kamilem Haťapkou a nakonec vedl reprezentaci sám."Doležal mi dal nesmírně mnoho po metodické stránce. Byl s doktorem Plachetkou průkopníkem v zavádění vědecko-lékařských metod do cyklistiky. Haťapka mne učil jak si v zahraničí říct o sponzorský materiál."

Bartoníček měl štěstí i na skvělou cyklistickou partu: v reprezentaci tehdy jezdil Regec a také Kreuziger, Toman a Štyks, které vedl i jako klubový trenér v Plzni. „Luďkovi Štyksovi rozhodčí ve Villachu skandálně upřeli šesté místo, a i když dojel ve vedoucí skupině, ani se neocitl ve výsledcích. A Jožka Regec skončil desátý, což je dodnes nedoceněný úspěch," vzpomíná a vybavuje si i další moment z mistrovství světa ve Villachu. „Před šampionátem se rozjel závod Okolo Slovenska a mladíček Svorada v něm vyhrál dvě etapy. Když jsem dělal nominaci na mistrovství, navrhl jsem čtyři starší jezdce a dvě naděje - byli to Lipták a právě Svorada.“

K tomu, aby se v posledních stovkách metrů před cílem, v mlýnici dobře organizovaných "kružítek" z tehdejšího NDR, chytrých Poláků a dravých Sovětů orientoval, musel se naučit rychle a správně reagovat. Hodilo se mu to i později, když byl ve zlomových devadesátých letech postaven před zásadní rozhodnutí. „Měl jsem za sebou pětadvacet odsloužených let u policie a mohl jsem odejít do výslužby, místo toho jsem se vydal na cestu obchodu, tedy na cestu velkého dobrodružství," hodnotí svoje rozhodnutí z roku 1990, kdy mu bylo čtyřicet jedna let. „Kdybych se měl dneska znovu rozhodovat, udělal bych to zas ale s dnešními zkušenostmi." Když začínal, pomohl mu kapitálově jeden partner z Německa, který chtěl v Čechách prodávat elektroniku. „Dělili jsme se půl na půl, pak jsem se na výstavě v Kolíně nad Rýnem dostal k firmě Mesingschieger, která se zabývala obchodem s koly a náhradními díly.“ Neznali ho, nechtěli peníze napřed, a přesto mu poskytli zboží v hodnotě pro něj tehdy závratné. Byly to díly za 800 marek. „Třásly se mi ruce, jestli to prodám, ale ty věci tenkrát zmizely hned.“ Vzpomíná na své obchodnické začátky.

Dnes zkušený obchodník říká, že byl první, kdo na český trh uvedl kola Anien. Začínal s nákupem za 800 marek, ale časem se vyšplhal na částku 350 000 marek, za které pro české cyklisty nakoupil žádané a stále ještě nedostatkové zboží. „Byla to zvláštní doba: V mnoha státních továrnách se radili, zda vůbec mohou prodat zboží soukromníkovi. Lidi ve čtyři hodiny ráno čekali na Favority. Přivezl jsem jich z Esky vagón a za chvíli byly pryč." S trochou nostalgie vzpomíná na dobu, kdy dovážel těžké rámy a první computery, které se ihned prodaly, a také na svůj první opravdový obchodní úspěch. „Bylo to hned v roce 1990, když jsem v plzeňském obchodním centru Atom otevřel prodejnu kol." Sliboval si tehdy, že až udělá první obratový milion, přestane s obchodem. „Dokázal jsem to za dva měsíce. Usoudil jsem, že je to oblast, v níž se dá slušně podnikat a uspět." Současně s maloobchodní činností se začal věnovat i velkoobchodu a zboží dodával prakticky do celé republiky. V polovině 90 let začal se změnou filozofie firmy. Ustoupil od dovozové "gigantománie" a zaměřil se na vybrané značky. Začal dovážet odpružené vidlice Marzocchi, přilby Cratoni, tretry Vittoria, řízení Saico, blatníky San Giorgio, zámky Luma, ale i slovenské osičky Kinex z Bytče či dráty z Hvězdonic. Asi nejvíce ho proslavily vidlice Marzocchi." S těmi to přitom byla náhoda.  Jeden přítel, který ho vzal do Itálie, se ptal, co ví o odpružených vidlicích. Přivezl jich tenkrát deset, a když je kupoval, rozhodně si nebyl jistý, že je prodá. Stály totiž mezi 150 až 200 markami a tady je nikdo neznal. Ale na odbyt šly dobře. „V současnosti jich dodávám stokrát víc než v době, kdy jsem s nimi začínal." Jako cyklista do koncovky musel mít odvahu a cit pro to nejsprávnější rozhodnutí. V obchodě platilo to samé. Vybíral si zboží, které patří ke světové špičce. U některých značek riskoval, ale většinou jim zůstával věrný. „Snažím se spolupracovat s evropskými výrobci, v tom vidím budoucnost obchodu,“ tvrdí. V současnosti má v registru přes 1000 položek, spolupracuje s dvanácti pracovníky a v Plzni má dva obchody. „Filozofii svého obchodování jsem postavil na kvalitě a na vztazích podobných rodinným."

Antonín Bartoníček si nemůže naříkat na nedostatek práce, ale přesto prohlašuje, že nesnáší podnikatele, kteří se drží za hlavu a lamentují, že je rodina nezná a že už roky neměli dovolenou. „To přece není ani o obchodě ani o životě." svěřuje se podnikatel, který je ale duší stále cyklista.

 

Převzato a upraveno z časopisu Peleton 5/2000
Autor článku: Robert Bakalář

 

Tým Kolo pro život

Autor Tým Kolo pro život

Jsme bikeři, od roku 2000 se věnujeme organizaci největšího a nejoblíbenějšího amatérského cyklistického MTB seriálu u nás. Rádi tě uvidíme na startu!

Hlavní partneřiKooperativa
Škoda
Česká spořitelna
Cardion
Strabag
ZA PODPORYPPF
PartneřiNutrend
lawi
T-mobile
Lesy ČR
ZPMV
Oficiální DodavateléBeko
TKF
Toi Toi
Lipence
Rouvy
Rajec
ČD CARGO
Birell
VLS
CST TIRES
Cafe Reserva
Dodavatelé cenLoap
Kilpi
3F
Dermacol
Craft
CYKLISTICKÁ SEKCEOrbea
TREK
Generální Mediální PartnerTV NOVA
Hlavní Mediální PartneřiiDnes Premium
Impuls
Deník.cz
Mediální PartneřiVelo
iVelo.cz
Cykloserver
mtbs.cz
Institucionální partneřiCzech Tourism
Austria Tourism
Asociace Krajů České republiky
za podporyČEZ
Marketingový partnerSport Invest