Na kole bezpečně! Mise za zodpovědné sdílení prostoru na silnicích

Autor

Rozdělit téma cyklistiky a automobilové dopravy v dnešním světě, kde většina populace žije na relativně malém území měst, pořádně nejde. Každý den se silničního provozu účastní obrovské množství dopravních prostředků. Bezpečnost, porozumění, respekt a vzájemná podpora mezi rozličnými skupinami silničního provozu jsou tak vyžadovány více než kdy jindy.

Na kole bezpečně! Mise za zodpovědné sdílení prostoru na silnicích

Jak se posunulo vnímání silnic jako prostoru, kde se spolu potkávají chodci, motoristé, cyklisté a jiní, tak se posunul i dialog mezi těmito skupinami, a to ke snaze o zlepšování vzájemných vztahů. Pojďte se s námi podívat na misi, která si dává za cíl právě kultivaci vztahů mezi jednotlivými skupinami účastníků silničního provozu.

Český výrobce automobilů ŠKODA AUTO a zakladatel magazínu We Love Cycling začínal před 120 lety jako malá cyklistická dílna o dvou zaměstnancích. ŠKODA tak má historický vztah ke světu motoristů i cyklistů, a právě proto se cítíme povinni přispět do diskuse mezi motoristy a cyklisty. Výsledkem je naše nová kampaň „Na kole bezpečně,“ která je zacílená na lepší soužití těchto dvou skupin.

Po dlouhém a náročném výzkumu jsme identifikovali 18 nejnebezpečnějších zlozvyků, které jsou všudypřítomné, jak u cyklistů, tak u řidičů aut. Jedná se hlavně o předjíždění, a to obě možnosti, předjíždění auta i předjíždění cyklisty. Dále to jsou slepá místa, potom tzv. „dooring“, kdy se dveře auta otevřou přímo do cesty jedoucímu cyklistovi, nebo obecně viditelnost cyklistů, která je rovněž problematická. Výzkum provádělo oddělení pro bezpečnost silničního provozu, jež se nachází ve ŠKODA AUTO. Během výzkumu jsme spolupracovali například s Policií České republiky nebo se značkami sportovního oblečení a vybavení, které kladou vysoký důraz na bezpečnost, jako je POCnebo Garmin. Dále jsme spolupracovali s elitními cyklisty, kteří se bezpečnosti na silnicích věnují i ve vlastních projektech, jako je paralympijský vítěz a mistr světa v cyklistice Jiří Ježek, ambasador projektu We Love Cycling. Všichni výše uvedení nám pomohli vybrat ty nejčastější problematické situace, s nimiž se můžete na silnicích potkat.

Video bylo natočeno během deštivého listopadového dne na uzavřené ulici v Rijece v Chorvatsku s cílem názorně ukázat některé ze situací, které jsme identifikovali jako problematické. Všechny akční záběry ve videu „Na kole bezpečně“ jsme natočili s pomocí profesionálního kaskadéra, bez speciálních efektů nebo vizuálních triků, aby video zůstalo věrné reálným situacím. Do videa jsou zakomponovány elementy zdůrazňující klíčové prvky v každé situaci, podobně jako u počítačových her, což pomůže s upoutáním pozornosti na tyto důležité části.

ZHLÉDNOUT VŠECHNA VIDEA

Všechna videa jsou namluvena česky, v hlavní roli je náš cyklista Pavel, který vás provede každým jednotlivým bodem videa z pohledu cyklisty, a dá vám tak cenné rady, na co dávat pozor a čemu se vyhnout.

Video končí šokujícím okamžikem, aby si diváci z videa odnesli poučení. Nezáleží na tom, zda jste cyklista, řidič nebo obojí. Určitě se vyplatí na video podívat. Užijte si jejich sledování a budeme rádi za komentáře, ale ze všeho nejdůležitější: „Držte se na správné straně!“

WeLoveCycling

Autor WeLoveCycling

WeLoveCycling.cz je online magazín, který Vám přináší zajímavé příběhy nejen ze světa cyklistiky. 

Hlavní partneřiKooperativa
Škoda
Cardion
Česká pojišťovna
Strabag
PartneřiNutrend
lawi
Ski Resort Černá hora
T-mobile
DodavateléBeko
Loap
Kilpi
Sportobchod.cz
TKF
Toi Toi
3F
Rouvy
Odkolek
Lipence
Rajec
Birell
Technoma
Craft
Generální Mediální PartnerČeská televize
Hlavní Mediální PartneřiImpuls
iSport
Mediální PartneřiVelo
iVelo.cz
Cykloturistika
Cykloserver
mtbs.cz
Institucionální partneřiCzech Tourism
ČUS
MŠMT
Asociace Krajů České republiky
Marketingový partnerSport Invest