Na Olšině sesedněte z kola, nová naučná stezka zde otevírá neznámou Šumavu

Autor

Od loňského června má Šumava pro návštěvníky další velké lákadlo. Státní podnik Vojenské lesy a statky ČR zde otevřel novou naučnou stezku Olšina s návštěvnickým centrem, která veřejnost zavede do unikátní přírody, jíž se po desetiletá vyhnul okolní civilizační ruch.  

Na Olšině sesedněte z kola, nová naučná stezka zde otevírá neznámou Šumavu

Pokud se v jižních Čechách někdy vydáte z Českého Krumlova na kole, či i vozem směrem k národnímu parku Šumava, budete míjet jeden z nejvýše položených rybníků v republice, šumavskou Olšinu. Zastavit zde, či na dvě hodiny odbočit z páteřní cyklotrasy 1254 pár set metrů z Hodňova dolů k rybníku Vám určitě bude stát za to.  Pokud sesednete z kola, můžete si zde projít jednu z nejzajímavějších tras, které Šumava aktuálně nabízí
Naučnou stezku Olšina zde otevřel na začátku loňských letních prázdnin Petr Král, ředitel Vojenských lesů a statků ČR (VLS), které jsou partnerem seriálu Kolo pro život, společně s ředitelem Národního parku Šumava Pavlem Hubeným. 


Sedm kilometrů mokřady, rašeliništi i nad vodou


7322 metrů dlouhá trasa vedoucí po souši, ale především po povalových chodnících mokřady i nad vodní hladinou představuje návštěvníkům unikátní přírodní oblast kolem 600 let starého rybníka, která se teprve v roce 2016 otevřela veřejnosti po optimalizací vojenského újezdu Boletice. Vzhledem k tomu, že lokalitou doposud zatím nevedla žádná turistická trasa, otevírá stezka veřejnosti šumavskou přírodu, již po desetiletí znali jen lesníci VLS a přírodovědci. 


 Interaktivní expozice v návštěvnickém středisku pak představí veřejnosti celý region, včetně vzácné přírody, jež je ukryta uvnitř nedalekého vojenského újezdu. Projekt je výsledkem česko-rakouské spolupráce, která získala podporu evropského strukturálního fondu Interreg. Jeho realizace trvala necelý rok a vyžádala si náklady přes 24 milionů korun. A zájem veřejnosti o novou šumavskou trasu již v první hlavní sezóně předčil všechna očekávání. Do konce prázdnin ji navštívilo bezmála 15 tisíc zájemců. 


Stezka plná překvapení


Na toho, kdo se na Olšinu vydá, čeká unikátní trasa plná naučných informačních prvků - od infotabulí až po otisky stop zvířat v železných pražcích na stezce. „K naučné stezce jsme přistoupili netradičně a hledali jsme nová řešení, která zapadnou do místní přírody a budou lákadlem pro návštěvníky. Dřevěná stezka je doplněna o místa k zastavení a o vyhlídky, kterým jsme vdechli netradičnost. Na stezce natrefíme na plovoucí molo, most inspirovaný bobří hrází, loďku, která nás přepraví na molo doprostřed rybníka, vyhlídku tvořenou pouze žebříkem, budku pro ptáky lidské velikosti, ptačí hnízdo a spoustu dalších zajímavostí,“ popsal projekt jeho spoluautor Vojtěch Rýzner ze studia Reaktor.

 
„Ráj“ pro ornitology


Rybník Olšina je součástí chráněné krajinné oblasti Šumava, jeho okolí je vyhlášeno přírodní památkou. A část trasy návštěvníky zavede také do okrajových částí evropsky významné lokality Ptačí oblast Boletice. Toto území chráněné v rámci evropské soustavy Natura 200 o rozloze přesahující 23 tisíc hektarů je domovem 136 druhů ptáků, mezi nimi 53 zvláště chráněných druhů a 66 druhů z Červeného seznamu ptáků České republiky. Podrobné informace o návštěvnickém středisku a naučné stezce i aktuality jsou návštěvníkům k dispozici na webových stránkách projektu na www.vls.cz/cs/naucna-stezka-olsina. Na webu mimo jiné najdou také doporučení v souvislosti s aktuálními klimatickými podmínkami ve formě semaforu. Naučná stezka Olšina je totiž autentickou stezkou šumavskou přírodou, vedoucí mokřady. A tomu je třeba také přizpůsobit oblečení a třeba i obuv, především v deštivém období, kdy se zde neobejdete bez kvalitních trekových bot či holínek. 


„Ladění“ trasy po první sezóně


V polovině dubna 2021 se trasa veřejnosti na dva měsíce uzavřela. Vojenské lesy a statky se totiž před letošní hlavní sezónou rozhodly na základě vyhodnocení té předchozí „doladit.“ První rok stezky totiž ukázal, že nečekanou vysokou návštěvností v kombinaci s vyšší srážkovou činností v roce 2020 došlo k degradaci některých úseků trasy, především v místech, kde vede běžným terénem. Na stezce se místy začala objevovat bahenní pole a docházelo k poškození okolí návštěvníky, kteří se je snažili obejít. V polovině května však již bylo vše hotovo. „Šlo vlastně o optimalizaci stezky na základě zkušeností z první sezóny provozu této hodně neobvyklé turistické trasy tak, aby stavba ideálně respektovala zájmy návštěvníků i požadavky ochrany unikátní přírody v lokalitě. Vychytali jsme snad už všechny mouchy, které se zde projevily, aby na hlavní sezónu bylo vše perfektní,“ vysvětlil vedoucí oddělení investic Vojenských lesů a statků Libor Barák.


 

Nadace PPF pomáhá zajistit bezpečnost na závodech KPŽ
Autor

Největší cyklistický seriál v Česku se v roce 2020 skvěle vypořádává s mimořádnými podmínkami. Organizátoři Kola pro život mohli 21. ročník odstartovat až na konci června, od té doby však stihli již osm závodů a v nastoleném tempu budou pokračovat také v následujících týdnech. Veškeré dosavadní akce se mohly pochlubit rekordními počty účastníků, a především spokojenými reakcemi ze strany závodníků, partnerů, měst i obci a dalších spolupracujících institucí.

Pokračovat ve čtení

Tým Kolo pro život

Autor Tým Kolo pro život

Jsme bikeři, od roku 2000 se věnujeme organizaci největšího a nejoblíbenějšího amatérského cyklistického MTB seriálu u nás. Rádi tě uvidíme na startu!

Hlavní partneřiKooperativa
Cardion
Strabag
ZA PODPORYPPF
OFICIÁLNÍ PARTNER MOBILITYŠkoda
PartneřiČeská spořitelna
Česká Pošta
Nutrend
lawi
T-mobile
Lesy ČR
ZPMV
Oficiální DodavateléBeko
TKF
Toi Toi
Lipence
Rouvy
Rajec
ČD CARGO
Alltraining
Horalky
CST TIRES
Dodavatelé cenLoap
Kilpi
3F
Dermacol
Craft
CYKLISTICKÁ SEKCETREK
Generální Mediální PartnerTV NOVA
Hlavní Mediální PartneřiiDnes Premium
Impuls
Mediální PartneřiVelo
mtbs.cz
za podporyČEZ
Centrum rehabilitace a sportovni pece
kudyznudy
Marketingový partnerSport Invest