Tipy na výlety a poznávačky v Ralsku

Autor

Také před prvním říjnovým závodem seriálu Kolo pro život 2020 si pro vás partner naší cyklosérie – cestovní agentura CzechTourism a její projekt #světovéČesko – připravil několik nápadů, kam v Ralsku 3. 10. vyrazit na kole, pěšky nebo za poznáním…

Tipy na výlety a poznávačky v Ralsku

#světovéČesko: Stráž pod Ralskem
Město pod hradem Vartenberkem v údolí řeky Ploučnice zve k objevování míst, dlouhá desetiletí nepřístupných kvůli vojenskému prostoru. Vydejte se na výlet na zříceninu hradu Ralsko, poznejte fantastickou okolní přírodu nebo nedaleké letovisko Hamr na Jezeře.
Město na Českolipsku vzniklo v údolí řeky Ploučnice, v podhradí hradu Vartenberk, Stráž. Ten dal jméno mocnému rodu pánů z Vartenberka. V centru stojí barokní kostel sv. Zikmunda a malebné roubené i hrázděné domy, ze severu Stráž chrání Zámecký vrch s kaplí sv. Jana Nepomuckého a Božím hrobem. Díky Horeckému rybníku byla už na přelomu 19. a 20. století Stráž pod Ralskem známá jako oblíbené letovisko s koupalištěm.

Romantika na Ploučnici a kolem Ralska
Ve Stráži pod Ralskem začínají vodácké expedice na řece Ploučnici. Nejhezčí je právě na horním roku, kde se její meandry klikatí bývalým vojenským prostorem kolem Mimoně, unikátní technickou památkou pak je průrva Ploučnice poblíž obce Noviny pod Ralskem. Nedaleko se vypíná kuželovitý vrch se zříceninou hradu Ralsko a další kopec se zříceninou hradu Děvín, samotná Ralská pahorkatina pak nabízí pestré terény se značenými turistickými stezkami a cyklotrasami různé úrovně obtížnosti.

Hamr na Jezeře a filmová pláž
V těsné blízkosti Stráže se nachází známé rekreační středisko Hamr na Jezeře. Téměř 400 metrů dlouhá pláž přírodního koupaliště u Hamerského jezera patří k nejkrásnějším v Česku, na břehu se nachází atraktivní lanový park, kemp, půjčovna lodí a šlapadel, minigolf a stánky s občerstvením. Hamr na Jezeře znáte i z filmu Dovolená s Andělem s Jaroslavem Marvanem v hlavní roli, natáčel se právě na pláži Hamerského jezera. K výletům do okolí láká skalní hrad Stohánek a lázně Kundratice.

 

Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/kam-pojedete/ceskolipsko-a-jizerske-hory/ceskolipsko/straz-pod-ralskem

Ralsko na kolečkových bruslích
Asfaltová cesta vinoucí se mezi rybníky a pískovcovými skálami přímo láká k netradičnímu využití. Pětikilometrovou trasu na in-linech zvládnete pohodlně za hodinku.

 

Zdroj: http://www.ceskojede.cz/routes/200-byvalym-vojenskym-prostorem-ralsko

Na kole kolem vojenského cvičiště
Pro příznivce delších tras doporučujeme krásnou cestu spojující hned několik vojenských památek, které se zde zachovaly. Prohlédnout si tak můžete např. podzemní úkryt pro jadernou munici, letiště či bývalou tankovou stanici. Trasu doporučujeme rozplánovat alespoň do dvou dnů, protože měří téměř 100 km.

 

Zdroj: http://www.ceskojede.cz/routes/271-ralsko-mraziva-cesta-ceskym-cernobylem

Hrad Bezděz
Nedaleko Máchova jezera se nachází hrad Bezděz, na kterém byl vězněn Václav II. Bezděz můžeme bez nadsázky nazvat „Karlovým hradem“, protože císař Karel IV. v jeho zdech pobýval mnohokrát, hrad je také opředený mnoha tajuplnými legendami. Okolí hradu láká k pomalým procházkám historií a krásnou přírodou.

 

Zdroj: http://www.ceskozemepribehu.cz/pribeh/339-karluv-hrad

Cyklomagistrála Ploučnice
Zelená cyklomagistrála vás provede chráněnou krajinnou oblastí Kokořínsko - Máchův kraj, městy Mimoň, Stráž pod Ralskem i Lázněmi Kundratice v Osečné. Zpevněná trasa je dlouhá 54 kilometrů.

 

Zdroj: http://www.ceskojede.cz/routes/178-zelena-cyklomagistrala-ploucnice

Pekelné doly
V největším evropském pískovcovém podzemí, v pozoruhodné změti podzemních hal a komor vznikl motoklub Pekelné doly. Zajímavostí je, že na motorce dojedete až do vnitřních prostor klubu.

 

Zdroj: http://www.ceskozemepribehu.cz/pribeh/126-certovska-jizda-za-dorotou-machalovou

Zřícenina hradu Ralsko
Nedaleko Mimoně, na vrcholu kopce Ralsko, stojí zřícenina stejnojmenného hradu, z něhož je krásný rozhled do dalekého okolí. Můžete tak shlédnout vrcholy jako Bezděz, Ještěd, Hazmburk, Říp, Luž, Jedlovou či Klíč.

 

Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/zricenina-hradu-ralsko

 

 

Zora Čermáková

Autor Zora Čermáková

Má ráda Japonsko, kde se narodila a v dětství vyrůstala. V cyklistickém prostředí se pohybuje celý život, byla i u zrodu Kola pro život, kde více než dekádu působila jako šéfredaktorka. Miluje hory, podzim, pěší túry, výlety na kole a čas strávený s rodinou. 

 

Hlavní partneřiKooperativa
Škoda
Cardion
Česká pojišťovna
Strabag
PartneřiNutrend
lawi
Ski Resort Černá hora
DodavateléBeko
Loap
Kilpi
Sportobchod.cz
TKF
Toi Toi
3F
Rouvy
Odkolek
Lipence
Rajec
Birell
Technoma
Craft
Generální Mediální PartnerČeská televize
Hlavní Mediální PartneřiImpuls
iSport
Mediální PartneřiVelo
iVelo.cz
Cykloturistika
Cykloserver
mtbs.cz
Institucionální partneřiCzech Tourism
ČUS
MŠMT
Asociace Krajů České republiky
Marketingový partnerSport Invest