Znojmo burčák tour České spořitelny - tipy na výlety

Autor

Máte chuť se s kolem nebo i bez něj zatoulat do turisticky oblíbené oblasti jižní Moravy? Chcete zjistit, který závod z naší série má tu nejlepší občerstvovačku? Přemýšlíte, kam vyrazit na výlet na začátku září, dokud je ještě hezky? Pak vám představujeme cyklistický závod Znojmo burčák tour České spořitelny! Vydejte se s námi do míst, kde je zázemí závodu přímo v krásném areálu Louckého kláštera a závodní trasy vás zavedou přímo do moravských vinic. K cyklistickému závodu ze série Kolo pro život vám přinášíme i několik tipů na výlety, které jsme v minulých letech v této oblasti ověřili hned několikrát.

Znojmo burčák tour České spořitelny - tipy na výlety

Unikátní oblastí v hlubokém údolí Dyje, v samém srdci Národního parku Podyjí leží jedna z nejstarších a patrně nejlepších vinic evropských vinařských poloh – Šobes. Za své vynikající vlastnosti vděčí šobeské víno právě ideální poloze vinice, ležící v nižší nadmořské výšce na prosluněném jižním svahu, chráněném ze severozápadu i severovýchodu proti větrům.
Zvláštní význam má i řeka Dyje, která vinici obtéká, teplé dny a chladnější noci, mlhy a nakonec i kamenitá, kyselá hlína, která přes den nasává sluneční teplo a v noci je zase intenzivně vyzařuje. Zdejší mikroklima se podobá podmínkám například na Rýně či v údolí francouzské Rhôny. Zkrátka navštívit Znojemsko a nevidět Šobes by byla chyba – a zvlášť v letních měsících, kdy je přímo na vinici otevřen firemní stánek a máte jedinečnou šanci ochutnat některá šobeská vína v půvabném autentickém prostředí, někdejší klenoty hodovních tabulí moravských knížat i českých králů.
Neváhejte – mezi milovníky vína jsou zdejší ryzlinky či Rulandské šedé oblíbené natolik, že jsou vyprodány téměř ještě před sklizní.

 


 
Z návštěvy vinice a ochutnávky vína můžete pokračovat na vyhlídku Devět mlýnů nedaleko Hnanic, která nabízí atraktivní výhled na výše zmíněnou vinici Šobes i meandry řeky Dyje. Vyhlídka leží v první zóně parku. Na místo se snadno dostanete po zelené turistické značce od obce Hnanice nebo Havraníky. Pozorný turista můžete v této lokalitě objevit vzácné druhy květin - silně ohrožený koniklec velkokvětý a křivatec český.
A abychom vám s vyhlídkami nedali pokoj, zveme vás do dřevěného vyhlídkového altánu na Králově stolci, který byl vybudováno v roce 1922 vysoko nad hladinou řeky Dyje v příkrém skalním svahu. Dnes se odsud otevírají nádherné výhledy do údolí Dyje, kdo sem dorazí v době, kdy je hladina Znojemské přehrady nízká, bude mít šanci zahlédnout zbytky historického mostu a Trauznického mlýna, který tady stával před tím, než byla vodní nádrž napuštěna. Vyrazit na cestu je možné z okrajové části Znojma, Hradiště, odtud se pak napojit na modře značenou cyklotrasu a po projití chatové oblasti pokračovat po polní cestě až k rozcestí. Modře značená cyklotrasa vede chvíli souběžně se žlutou, v závěrečné části k vyhlídce se k ní pak přidává zelená turistická značka. Ta přichází z Gránického údolí přes Hradiště a dále pak pokračuje na Andělský mlýn zpět do Znojma. Do Hradiště se dá dojet autem nebo dojít pěšky z železniční stanice Znojmo, Mariánské náměstí, odkud jsou to asi 2 kilometry pěšky.
Neméně známým je Hardegg, nejmenší město v Rakousku a zároveň hrad, ležící 12 km západně od Znojma, na soutoku řeky Dyje a potoka Fugnitz. U mostu přes řeku Dyji se nachází hraniční přechod Hardegg - Čížov, který je v provozu pouze pro chodce, cyklisty a lyžaře. Otevřen je od dubna do října 6.00 – 22.00 hod. a od listopadu do března 8.00 – 20.00 hod. V městečku se kromě hradu ještě nachází pozdně románský kostel sv. Víta, v jehož podzemí je hrobka, v níž je pohřbeno několik generací pánů z Hardeggu. Hrad byl postaven ve 12.stol. pány z rodu von Plain. Hrad byl značné poškozen zemětřesením v roce 1754, rekonstrukce trvala až do roku 1905. Na hradě se nachází expozice zaměřená na mexického císaře Maxmiliána Habsburského.


 
Ale pojďme se vrátit zpět do centra Znojma! Zveme vás na kávu do kavárny U Mlsného kocoura, kde si můžete zakoupit i čokoládové pralinky a výborné zákusky. Pokud kavárnu navštívíte mezi 9.00 až 11.00, pak se můžete těšit na skvělé snídaňové menu. La Casa Navarra je náš tip na místní restauraci, kde můžete ochutnat rovněž mořské plody, ale také italskou kuchyni a vlastně cokoliv z mezinárodní kuchyně. Místní obyvatelé však doporučují zajet do Hrušovan nad Jeviškou a zajít si na skvělého lososa nebo steak do restaurace Gran Italia.


A pokud byste si po obědě nebo výborné kávě chtěli zajít na nějaký ten výlet v centru, pak nezapomeňte navštívit zámek Znojmo. Datuje se, že už na konci 11. století stával ve Znojmě hrad, který byl na přelomu 12. a 13. století přestavěný na středověkou opevněnou tvrz. Hrad byl později přestavěn na reprezetativní sídlo v renesančním a barokním stylu, fasáda nakonec získala podobu klasicistní. Všechny fáze stavebních úprav si je ve Znojmě možné prohlédnout dodnes. Na zámku dnes sídlí Jihomoravské muzeum ve Znojmě, které si pro návštěvníky připravilo řadu expozic. Při prohlídce s průvodcem je možné nahlédnout do interiérů tak, jak vypadaly v raném novověku, konkrétně do pánského a dámského salonku nebo empírového hudebního salonu. Za pozornost určitě stojí také deblínská kaple nebo výstava "Noblesa křehkého dekoru", která představuje vývoj keramiky ve znojemském regionu.


 
My pořád věříme, že i začátek září bude teplý a slunečný, proto vám zde doporučujeme návštěvu městské plovárny Louka ve Znojmě! Plovárna se nachází nedaleko Louckého kláštera ve městě Znojmě. Na rozsáhlých travnatých plochách najdete celý systém bazénů, voda v nich je ohřívána solárními panely a má příjemných 26 °C. Rekreační bazén je dlouhý 50 metrů a má tři plavecké dráhy, skokanské můstky, ostrov s proudovým kanálem a vodní atrakce, 25 metrů dlouhý kondiční bazén nabízí osm drah. Pro neplavce je určen bazén s hloubkou 1 metr a ti nejmenší si užijí spoustu zábavy v brouzdališti. Na své si přijdou i sportovní nadšenci, kterým jsou k dispozici hřiště pro plážový volejbal, nohejbal a volejbal a streetball a také stoly na pingpong. Za poplatek je možné půjčit si také sportovní vybavení, a to včetně raket na badminton. K zapůjčení jsou dále lehátka i slunečníky. Občerstvení nabízí samostatná restaurace s kuželnou, které jsou nezávisle na koupališti v provozu celoročně.
 
Pokud byste však chtěli okusit koupání ve volné přírodě, zavítejte do obce Mašovice, která se nachází 7 km od Znojma. Zde můžete navštívit Mašovický lom. Až do roku 1999 se v lomu těžil kámen, v roce 2005 byl umělý biotop Mašovického lomu vyhlášen přírodní památkou a začala tady úspěšná rekultivace. Dnes je lom domovem čolků (včetně chráněného čolka dravého), několika druhů žab, ještěrek i raka říčního a na březích roste celá řada zajímavých rostlin. Voda je krásně čistá a koupání v ní je osvěžující zejména v horkých letních dnech. Lom si oblíbili také potápěči, na které tady pod hladinou čeká celá řada druhů ryb. Mašovický lom je v soukromých rukou, je však přístupný veřejnosti a vstupné se neplatí. Až téměř k vodě je možné dojet autem. Do Mašovic k hostinci zajíždí ze Znojma autobus, odsud je to pak pěšky už jen asi 10 minut.


 
A pokud chcete zpříjemnit cyklistický den vašim malým parťákům, vezměte děti do dětského zábavního parku Merlinův dětský svět, který se nachází v Hatích u Znojma a nabízí spoustu legrace pro malé a velké! Naleznete zde více než 200 atrakcí, bistro s vlastní nabídkou Merlinových jídel a obchůdek s hračkami a cukrovinkami. Děti mají možnost bezplatně se zaregistrovat do Merlinova klubu a získají tak spoustu výhod v Merlinově dětském světě: uvítací balíček – 10+10 tokenů zdarma, klubové tričko a odznak; 5 tokenů k narozeninám a další překvapení. Děti se vyřádí na motokárách, čtyřkolkách nebo si mohou vyzkoušet své dovednosti a znalosti silničního provozu na dětském dopravním hřišti. Atrakce se nachází jak ve venkovních, tak ve vnitřních prostorách.
 
 
Přijeďte za námi do Znojma, protože léto ještě nekončí!
 

Tipy na výlety v okolí Hustopečí
Autor

Chystáte se do Hustopečí na 6. podnik seriálu Kolo pro život 2020? Pak jsme právě pro vás připravili ve spolupráci s agenturou Czech Tourism a jejím projektem #světovéČesko zajímavé tipy na výlety a vyjížďky na kole v okolí dějiště závodu.

Pokračovat ve čtení

Lucie Kubečková

Autor Lucie Kubečková

Lucie žije cyklistikou a outdoorem, je dlouholetou pravidelnou účastinicí na závodech KPŽ.

Hlavní partneřiKooperativa
Škoda
Česká spořitelna
Cardion
Strabag
ZA PODPORYPPF
PartneřiNutrend
lawi
T-mobile
Lesy ČR
ZPMV
Oficiální DodavateléBeko
TKF
Toi Toi
Lipence
Rouvy
Rajec
ČD CARGO
Birell
VLS
CST TIRES
Cafe Reserva
Dodavatelé cenLoap
Kilpi
3F
Dermacol
Craft
CYKLISTICKÁ SEKCEOrbea
TREK
Generální Mediální PartnerTV NOVA
Hlavní Mediální PartneřiiDnes Premium
Impuls
Deník.cz
Mediální PartneřiVelo
iVelo.cz
Cykloserver
mtbs.cz
Institucionální partneřiCzech Tourism
Austria Tourism
Asociace Krajů České republiky
za podporyČEZ
Marketingový partnerSport Invest