9. 3. 2020

Africké střípky – díl. 1.

Přinášíme vám první dojmy Davida Trávníčka z místa konání letošního CAPE EPIC. Přejeme příjemné čtení.

Africké střípky – díl. 1.
PARTNEREM ČLÁNKU JE
  • Co vás na první dobrou ohromí je neuvěřitelná ochota a vstřícnost místních obyvatel. Pozdrav je zde na prvním místě. Všichni jsou velmi vstřícní, ochotní a usměvaví. Radost o něco požádat. Anglicky se perfektně domluvíte.

  • StellenBosch (město ležící asi 50km východně od Kapského města), je krásné a útulné městečko. Aktuálně už plné studentů. A sportovců různého věku a zaměření. Najdete zde spousty kaváren, barů, restaurací. Jídlo je skvělé, pivo se dá pít a Jihoafrické víno (červené) je parádní. Bílé tvoří větší část produkce, ale to jsme zatím neochutnávali. Po týdnu pobytu jsme si oblíbili dvě restaurace - FatButcher a Hussar Grill. O víkendu je třeba řešit rezervaci míst. Na oběd i večeři.

  • Cyklistů je tady spousta (méně než běžců). Potkáváte spousty hobíků různého věku na silnici i na trailech. Každopádně je to tady zejména trailový ráj. Na silnici je víc nebezpečno a také méně možností. Pozdrav je jak jinak automatický, plný úsměvů a dočkáte se ho i od profíků, které člověk zná jen z médií J  • V blízkosti Stellenbosche je spousta trialových center. Některé jsou zpoplatněny kvůli údržbě, jiné jsou zdarma. Jejich kvalita je opravdu vysoká. Perfektně upravené, jezdivé, technicky náročné, ale vždy s popisem co vás čeká. Každý trail má své jméno. Jezdí se v nich i nahoru. Dolů pak přes dropy, skoky, klopenky, kameny a spousty trialových překážek. Člověk se tu nenudí a není čas na chyby. Ty vás tady mohou velmi tvrdě potrestat. Zřejmě nejznámější trail je G SPOT. Jako moc pěkný … Spousty možností prakticky na louce, mezi keři a nízkými stromy, s jedním cílovým dojezdem. Skuteční profíci a technici tady najdou i XCO úseky, jel se tady před 2 lety Světový pohár. Domorodci vám poradí, ať se hlavně držítě na trailech. Mimo ně vás může potkat spousty fauny. Včetně zřejmě nejnebezpečnějších hadů světa. Což mě, totálního strašpytla na hady, pavouky a další drobný hmyz samozřejmě POVZBUDILO … Docela pravidelně potkáváme volně pobíhající opice. Ve skupinkách i jednotlivě. Prostě Afrika se vším všudy. Naštěstí neútočí …

  • Naši dvoukoloví mazlíčci. Tak ti tady trpí. Písek, prach, hlína, sucho. Po každé vyjížďce v terénu je nutná důkladná údržba a umytí. Na dny volna jedeme výhradně na silnici, abychom si ušetřili čas i naše Sworksy.

  • Počasí? Slušné léto. Jasno, polojasno. Když to pálí, tak na GARMINU vidíte 45 stupňů. Když fouká, tak je to jak do zdi. Člověk musí pořád držet řídítka. Vítr se otáčí a dost nekompromisně s člověkem hází … Ty teploty samozřejmě vyžadují dodržovat pitný režim. Můj dosavadní rekord za pobyt tady je 8 litrů / den. Letos je údajně více vody. Jezírka a jezera jsou zaplněná vodou. Nápisy o nedostatku vody, ale najdete na každém rohu.

  • Je tady bezpečno? Platí, že člověk se musí pohybovat tam, kde má. Nebo s místním doprovodem. Samozřejmě já jako rodilý Moravák cítím, že původní obyvatelstvo je prostě jiné … Nicméně žádné krizové situace zatím nenastaly. Naopak. Např. obsluha v restauracích je prostě fantastická.

  • Náš celkový dosavadní dojem? Pozitivní. Samozřejmě s blížícím se startem CAPE EPIC roste minimálně ve mně očekávání. Přemýšlíte o náročnosti a samozřejmě problémech, které vás mohou potkat. Člověk musí mít štěstí a zároveň se vyhnout smůle. V osobě Kristiana Hynka a jeho týmu mámě skvělé zázemí. Jsou perfektně znalí prostředí. Radost s nimi trávit čas.

David Trávníček

Generální partner

Hlavní partneři

Generální mediální partner

Hlavní mediální partneři

Partneři

Realizaci podporuje

Oficiální dodavatelé cen

Oficiální dodavatelé

Mediální partneři

Institucionální partneři

Kolo pro život - Podpora

Přečtěte si:

Nejčastěji kladené dotazy

Nenašli jste odpověď na svůj dotaz?

 

Všechna práva vyhrazena. © Kolo pro život 2018.