14. 7. 2019

Na kole za přírodními kouzly Brd

Na prázdninovou oslavu jubilejní 20. sezóny seriálu Kolo pro život zveme fanoušky cyklistiky do panenské přírody, jen kousek západně od naší metropole.  Oblíbené Trans Brdy s novým zázemím v Řevnicích lákají především na jízdu lesem, po oblých kopečcích a překrásné výhledy.

Na kole za přírodními kouzly Brd

19. ročník závodu ČT Tras Brdy překlopí léto do druhé třetiny. A pokročilé léto, to je vřes, a vřes, to není jen okolí oblíbeného závodu Kola pro život  v Karlových Varech, ale především Brdy. Více než sto hektarů bývalého polygonu na Toku pokrývá vřes skoro souvisle, když koberce vykvetou, naskytne se užaslým divákům výjev jako v daleké Tundře. Vřesem zarůstají desítky kráterů po vojenských granátech, které pokud konečně trochu víc zaprší, promění příděly vody v obrovské množství malých lesních jezírek. Toho se ale nejdřív dočkáme zřejmě na podzim…

Brdy jsou pozoruhodné v mnoha ohledech. Tady ve vnitrozemí Čech narazíte na stinné husté lesy, skalnaté vrcholy, zbytky zřícenin hradů, rozpadlé vojenské bunkry i kamenná moře, pohoří má svoje tajemné příběhy, jedinečnou faunu a flóru. Dalším specifickým rysem brdských lesů jsou četné, dobře udržované přírodní studánky se zajímavými názvy jako Herpánka, Žabí studánka, U pilky, Maruška, pod Bábovkou a další. K jejich vybudování a péči o ně přiložili kdysi dávno ruku místní obyvatelé, cestáři, uhlíři, správci vojenských lesů i dobrovolníci je opečovávají dodnes.  Kromě malých pramínků ale ohromí i obrovské zásobárny vody - vodní plocha Pilská, Láz, nebo Padrťské rybníky.

Místo klasických vyšlapaných pěšinek a lesních chodníčků tudy vede nespočet zpevněných silniček – dědictví po vojácích, kteří zde cvičili a hospodařili v rámci bývalého vojenského prostoru mnoho desítek let. Silničky jsou pokryté asfaltem, šotolinou nebo dokonce žulovými kostkami. Právě díky kvalitním cestám jsou dnes Brdy oblíbeným cílem cyklistů.

Ještě před třemi lety, kdy byl bývalý vojenský újezd o rozloze cca 260 km čtverečních otevřen veřejnosti, nevedla gigantickým zeleným územím žádná cesta značená turistickými značkami. Na zemi, která je ve světě proslulá svým bezvadným značením turistických tras opravdu k neuvěření. Příznivci bloudění zde zažívají opravdu rajské chvíle, i když se situace od roku 2016 již trochu změnila k lepšímu pro zaryté plánovače.

Milovníky ticha a nedotčené přírody určitě potěší ještě jeden fakt. Absence hospod, restaurací, parkovišť a bufetů u atraktivních cílů. Tyto služby se nacházejí pouze po obvodu brdské lokality a snad můžeme s čistým svědomím napsat, že se „naštěstí“ s nimi ani „uvnitř“ nepočítá. Kéž toto předsevzetí vydrží a ochrana přírody před znečištěním a hromadnými útoky hladových turistů vydrží.

Přijeďte 20. července do Řevnic a užijte si na 8. podniku seriálu KPŽ všechny krásy přírody, kterou budete projíždět. V zázemí se můžete těšit na skvělý catering, bezvadné služby pro závodníky, dětské závody a doprovodný program pro celou rodinu. A nezapomeňte, v Řevnicích se bude slavit kulaté výročí seriálu a KPŽ bude rozdávat dárky úplně všem:

- Všichni závodníci nové trasy A dostanou originální finisherské triko k závodu.
- Všichni účastníci trasy A, B, C i D – Family jízdy dostanou v cíli unikátní památeční kovovou medaili k závodu.
- Všechny děti se mohou těšit na dřevěnou medaili v cíli a na zmrzlinu zdarma.
- Své štěstí může každý účastník zkusit v dětské a dospělácké tombole.

Více informací k závodu, včetně podrobných propozic a mapek tras ZDE https://www.kolopro.cz/zavody/race-569-ct-trans-brdy
On-line registraci do závodu můžete uskutečnit do 17. 7. 2019 ZDE
https://moje.kolopro.cz/prihlasit?return=aHR0cHM6Ly9tb2plLmtvbG9wcm8uY3ovemF2b2R5L3JlZ2lzdGVyLzU2OQ==
Přihlásit se můžete i na místě během pátku 19. 7. (18:00 – 20:00) a soboty 20. 7. (8:00 – 11:30, vždy nejpozději půl hodiny před startem vámi vybrané trasy).

 

 

Generální partner

Hlavní partner

Generální mediální partner

Hlavní mediální partner

Partneři

Realizaci podporuje

Oficiální dodavatelé cen

Oficiální dodavatelé

Mediální partneři

Institucionální partneři

Kolo pro život - Podpora

Přečtěte si:

Nejčastěji kladené dotazy

Nenašli jste odpověď na svůj dotaz?

 

Všechna práva vyhrazena. © Kolo pro život 2018.