13. 8. 2019

Pozvánka na Manitou Železné hory CARDION (17. 8. 2019)

Poslední čtvrtinu letních prázdnin otevře jeden z nejstarších a nejoblíbenějších bikemaratonů v České republice. Přijeďte s celou rodinou do Chrudimi na 11. podnik seriálu Kolo pro život. Každý zde najde svoji trasu, borci, cyklističtí nadšenci, děti i sváteční jezdci. On-line výhodnější startovné pořídíte do středy 14. srpna do půlnoci ZDE.

Pozvánka na Manitou Železné hory CARDION (17. 8. 2019)

Letošní třetí srpnový víkend si kouzlo historické Chrudimi užijí nejen milovníci barokní hudby, ale také příznivci a fandové horských kol. Populární bikerský maraton s nepřehlédnutelným logem indiána se letos koná již potřiadvacáté! „Manitoučko“, jak ho s láskou nazývají tradiční účastníci a MTB znalci, se navíc v roce, kdy projekt Kolo pro život slaví jubilejní 20. sezónu, může pyšnit stejně dlouhou spoluprací se seriálem, která započala v magickém roce 2000. Předlouhou pořadatelskou tradicí se může pochlubit také historicky jediný organizátor chrudimské akce, „klan“ kolem Karla (Keni) Jeníčka se synem Ivanem a obětavými dobrovolníky z TJ Sokol oddíl cyklistiky Chrudim. 

Do rodiště vynálezce lodního šroubu Josefa Ressela a operní zpěvačky Dagmar Peckové zveme každého, kdo rád jezdí na kole. Na věku a výkonnosti nezáleží, protože na akcích seriálu Kolo pro život má každý možnost vybrat si trasu, která mu sedí. Přijeďte si vychutnat úžasnou atmosféru startu závodníků v srdci města nebo pohodovou nezávodní vyjížďku, polní cesty a lesní pěšiny ozdobené zlatavými a sytě rudými barvami pozdního léta, pohled na romantiku kolem řeky Chrudimky a majestátní Železné hory, které navzdory skutečnosti, že jsou spíše vrchovinou, získaly své hrdé pojmenování „hory“ díky značnému převýšení a načervenalému zbarvení zdejších hornin, které způsobil oxid železa.

Manitou Železné hory CARDION v roce 2019 nabídne dvě závodní trasy, jednu nezávodní vyjížďku, dopolední závody dětí a pestrý celodenní doprovodný program pro malé i velké návštěvníky v zázemí akce na bývalé ploché dráze u Gymnázia J. Ressela.

Hlavní závod - trasa B měří poctivých 66 km a také převýšení 1589 m je určené bikerům, kteří jsou zvyklí jezdit na kole pravidelně a dát si do těla. Odstartuje v 11:00 z Resselova náměstí v historickém centru Chrudimi. Závodníci si užijí ryze bikový profil, který vede Chráněnou krajinnou oblastí Železné hory, na mnoha místech ho zdobí stříbrný tok nejvýznamnější řeky Pardubického kraje s několika osvěžujícími brody. Dozrávajícími sladké plody v sadech, lány kukuřice a sytě oranžové bobule jeřabin jsou tradiční kulisou místních prosluněných cest. Hned po startu nebudou závodníci ani diváci ochuzeni o atraktivní sjezd Širokých schodů, který je možný absolvovat v sedle kola nebo pěšky s kolem v ruce, nebudou chybět ani čtyři dobře zásobené občerstvovací stanice. 

Kratší závodní trasa C měří 39 km a v porovnání s Béčkem, jehož počáteční a koncovou trasu kopíruje, má o více než polovinu nižší převýšení (715 m). Závodníci se žlutým startovním číslem vyrazí v 12:30 rovněž od majstátního kostela Nanebevzetí Panny Marie z prostorného historického náměstí, které je součástí městské památkové rezervace. Občerstvovací stanici i Mechanický servis na trati budou k dispozici v Křižanovicích na 18. kilometru, kde se také trasa C odpojí od trasy hlavní.

Nezávodní trasa D - Family jízda s nepatrným převýšením měří 20 km. Novinkou, kterou určitě všichni účastníci přivítají je změna místa startu. Zatímco v předchozích ročnících museli velcí i malí cyklisté zdolat Široké schody s kolem v ruce, letos startují přímo ze zázemí. Právě po trase Déčka se tak mohou vydat všichni pohodáři, kteří se chtějí projet v klidném tempu, zastavit se, kde chtějí pokochat se přírodními krásami, které tato trať nabízí. Ideální pozvánka pro rodiny s dětmi, sváteční jezdce, maminky s přívěsnými kočárky nebo dětskými koly na tyči, majitele elektrokol a aktivní seniory! Ke skvělému dojmu z jízdy určitě přispěje přestávka na dobře vybavené občerstvovací stanici s posezením v Kochánovicích. Děti, které dopoledne absolvují závody Junior Trophy mají navíc startovné na "Rodince" zdarma!

Úplně první se ale do sportovního programu zapojí děti, pro které je nachystaný "vymazlený" bikerský okruh v areálu u „Kynologického klubu Chrudim" vedle zázemí. Nejmenší cyklisté využijí k projížďce krásnou technickou trať v „pralese plném zvířátek“, která je zvládnutelná pro všech 5 věkových kategorií od 1 do 13 let. Kluci a holky závodí v seriálu ČT Déčko Junior Trophy vždy zvlášť, dětičky na odrážedlech mají svoji trať a startovné zdarma. Každý malý závodník dostane v cíli na krk pamětní medaile.

Na chrudimské kultovní akci nebudou chybět stánky partnerů, velké pódium, služby pro bikery (půjčovna a úschovna kol, sprchy, mycí boxy pro kola, mechanické depo, výběr z nejrůznějších cateringů, jídelna, kavárna, pojízdná prádelna) a mnoho dalších vymožeností. Závodní program doprovodí celodenní zábavný program pro celou rodinu, včetně výukové Bike Academy, dřevěné pumptrackové dráhy, Dětského klubu se spoustou hraček a her a nepostradatelné Dětské zóny ZP MV ČR se soutěžemi. Nový titulární partner závodu – společnost CARDION poskytuje všem účastníkům akce zdravotní zabezpečení a péči v rámci mobilního CARDION Záchranného systému Kolo pro život a ošetřovny v zázemí.

Komu by ani tento výčet nestačil, doporučujeme navštívit místní koupaliště s tobogánem, restaurace, kavárny, hostince, cukrárny a pamětihodnosti v centru nebo se vydat na procházky a cyklovyjížďky po okolí, třeba do lanového parku na Podhůře, na rozhlednu Bára, do Slatiňan na koníčky, na Kočičí hrádek, nebo na koupání k přehradě Seč.

Veškeré informace k závodu včetně propozic a mapek tras najdete ZDE.
Nejlevnější startovné pořídíte do 20. 7. 2019 ZDE, on-line se na stejném místě registrujte do 14. 8.
Přihlásit se můžete i na prezenci v areálu zázemí v pátek 16. 8. navečer a v sobotu 17. 8.  dopoledne.

 

 

Text: Zorka Čermáková
Foto: Miloš Lubas

Generální partner

Hlavní partneři

PARTNEŘI

DODAVATELÉ

CYKLISTICKÁ SEKCE

Generální mediální partner

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI

Mediální partneři

Institucionální partneři

Realizaci podporuje

MARKETINGOVÝ PARTNER

Kolo pro život - Podpora

Přečtěte si:

Nejčastěji kladené dotazy

Nenašli jste odpověď na svůj dotaz?

 

Všechna práva vyhrazena. © Kolo pro život 2018.