6. 8. 2018

„Zááádov olééé!!!!“ i s pořádným lijákem

Reportáž z Šumavského MTB maratonu České spořitelny 2018.

„Zááádov olééé!!!!“ i s pořádným lijákem

Ideálním způsobem, jak alespoň na chvíli utéct před neustávající vlnou veder, bylo vyrazit o uplynulém víkendu (4. – 5. srpna) na jih Čech. Právě tady se vždy o první srpnové sobotě koná Šumavský MTB maraton České spořitelny, který tak otevírá druhou polovinu cyklistického léta a zároveň i druhou část kápežetkové sezóny. Svěží klima šumavských hor, rozsáhlé borůvkové pláně, vykukující hřiby z mechu a kapradí či dokonale přichystané závodní trasy v CHKO Šumava lákají na Zadov rok co rok stále větší počet aktivních jezdců. A stejně jako loni jich přijelo spousta. Ze všech koutů naší vlasti se na 21. ročník Šumaváka sjelo bezmála 1200 dospělých účastníků a více než 400 malých bikerů ve věku 1-16 let.

Atmosféru předstartovního sobotního dopoledne nejlépe vystihuje známá lidová píseň po úpravě do tamních poměrů: „Okolo Zadova pasou se tam kola“. Pro ty vůbec nejmenší byla v rámci ČT :D Junior Trophy už od samého rána vytyčena trať pod korunami jehličnanů hned vedle areálu zázemí. Nepřehlédnutelní byli i bikeři v „motorkářských“ helmách sedlající freeridová kola s výrazně vyššími zdvihy a širšími plášti, kteří už celí nedočkaví trénovali na nedělní závod sesterské České Enduro Série.

Start hlavní trasy B byl už tradičně situován na parkoviště u lyžařského areálu Kobyla. Ve startovních blocích se tísnilo přes 500 natěšených valachů, hřebců, plnokrevníků, klisen ale i spousta začínajících hříbat. Slunce se ukázkově schovalo za mráčky a obloha se chvíli před začátkem závodu postupně celá zatáhla. Pocitová teplota spadla na příjemných 25°C a vytvořila tak vynikající podmínky pro jízdu do kopce. Ano! Šumavský maraton je ojedinělý svým zaváděcím stoupáním serpentinami a také tím, že jsou na něm vypsány 4 vrchařské finanční prémie. Po startovním výstřelu přesně v 11:00 se začalo hned pekelně závodit. Dostihoví koně práskli ostře do kopyt a uháněli pryč, jakoby je honila liška nakažená vzteklinou ze stejnojmenného krimiseriálu natáčeného v nedaleké Bučině. Své želízko v ohni měli i zástupci Alltraing.cz v podobě Filipa Rydvala, který šel ihned ze sedla a pro svou stáj urval všechny prémie. „Dej kobylám, to ti povídám, dej kobylám ovsa“. Nevím, čím Filip krmí svoji kobylu, ale ještě si po tom heroickém výkonu stihl dojet pro celkové druhé místo, když nestačil pouze na Matouše Ulmana ze Spořky, který tak potvrdil letošní skvělou formu. Ženské elitě dominovala opět Jana Pichlíková (Erste Premier Petr Čech sport).

Nahoře se závodníci na chvilku ukázali divákům v zázemí a prohnali se churáňovským areálem. Už tady, před očima povzbuzujících diváků „Zááádov olééé“, cyklisty čekalo pár parkurových kořenů. Sjezd po asfaltu, pozdravit s těmi, co ještě stoupání neměli za sebou a vzhůru do dalšího prudkého, tentokrát už kamenitého stoupání na nejvyšší bod trati pod vrchem Přílba.

Po náročném začátku se všichni těšili na zážitkový Birell segment. Poměrně rychlý sešup po pečlivě posekané sjezdovce v Nových Hutích doprovázelo burácení, jak kdybychom s sebou vzali i lavinu. Pohoda, střední, opakuji střední, lavinu odpružíš. Mokrým tretrám se při následném brodění nevyhnul nikdo. Nemusel však litovat, neboť o pár kilometrů dále se spustila taková průtrž mračen, že na něm nezůstala nit suchá. Liják proměnil trať v jedno velké kluziště, a tak o opatrnost nebyla nouze. V tu chvíli se závodníci přeměnili na vodníky a obrovské dešťové kapky dopadající na jejich těla, je ještě vybičovaly k větší frekvenci šlapání. Bláto a voda přidali všem pár kilo hmotnosti navíc, takže mnozí z nich se rázem, ač nedobrovolně, posunuli do kategorie nad 100 kg. Takto krásní jsme se s velkou pompou ukázali ve Vimperku. Naštěstí pro nás se díky nekončícímu dešti slavnostní přivítání na malebném náměstí nekonalo a my mohli pokračovat mlčky dál podél hradu a vstříc nejtěžším pasážím zvaných příznačně Vodník a Kamenná hora.  Závěrečné kilometry už se jely téměř v suchu. Tady ani nekáplo. To se ale nedá říct o zmáčených a vyšťavených jezdcích, kteří spíše už cvalem kroutili poslední výškové metry. Parkurový úsek těsně před cílem už byl jen pro dokreslení a připomenutí toho, že zdejší profil bude pro mnohé nezapomenutelný, a že bude zase při dlouhých zimních večerech na co vzpomínat.


Kratší a lehčí varianta Šumaváka (trasa C) startovala v pravé poledne přímo z areálu běžeckého stadionu na Zadově a byla ušetřena o úvodní asfaltové serpentiny, tudíž se hned vjelo do prudkého šutrovitého  kopce pod Přílbu. Díky pozdějšímu startu museli závodníci zákonitě zmoknout o to dřív, ale zase na kratší dobu. Ke spojení obou tras došlo pár kilometrů před cílem v krátkém brdku, kde si rozjetí Céčkaři mohli užívat předjíždění již řádně prošitých Béčkařů. Tedy alespoň do chvíle než přišlo na další stoupání. Nejvíce sil prokázali sourozenci Jan Sáska a bronzová z mistrovství Evropy horských kol v rakouském Grazu Tereza Sásková z mladé líhně spořitelních juniorů, kteří mají svou základnu v nedalekém Vimperku.

Spolu s nesoutěžní trasou D – Fitness jízdou startovali v první vlně v rámci ČD Cargo Junior Trophy Marathon i mladíci a slečny ve věku 8 – 16 let. Profil trati měl stejný charakter jako ostatní trasy, takže první polovina spíše z kopce, ale po nezbytném občerstvení ve Studenci čekal všechny opět výšlap na Churáňov. Absolutním vítězem se stal patnáctiletý talent Honza Šindelář (Jaroslav Kulhavý Cycling team) z týmu svého cyklistického vzoru.

Po vyhlášení vítězů a rozlosování bohaté tomboly včetně dovolené v Chorvatsku se pak část závodníků chystala k návratu nebo se začali pomalu přesouvat na zábavu k večernímu táboráku. Vychlazené pivko do jedné ruky, do druhé klacek na opečení vuřtů. Mnozí zůstali až do neděle, aby využili všech šumavských lákadel nebo na oplátku zafandili enduristům při sjezdech.

Velké díky za opět skvěle připravený víkend patří organizátorům, pořadatelům a všem dobrovolníkům pod křídly pana Karla Hudečka a Petra Steinbacha ze SKI klubu Šumava a příští víkend se těšíme na 10. závod v termínové listině KPŽ v NMNM.

 

 

Text: David Barták
Foto: Miloš Lubas

Generální partner

Hlavní partner

Generální mediální partner

Hlavní mediální partner

Partneři

Realizaci podporuje

Oficiální dodavatelé cen

Oficiální dodavatelé

Mediální partneři

Institucionální partneři

Kolo pro život - Podpora

Přečtěte si:

Nejčastěji kladené dotazy

Nenašli jste odpověď na svůj dotaz?

 

Všechna práva vyhrazena. © Kolo pro život 2018.