8. 6. 2019

Záchranný systém seriálu Kolo pro život. Co dělat v případě úrazu na cyklistických závodech?

Bezpečnost a zdraví všech účastníků akcí KPŽ je pro nás na prvním místě. Proto Kolo pro život disponuje novým, pečlivě propracovaným Záchranný systémem, jehož partnerem je v roce 2019 premiérově společnost CARDION. Přečtěte si, jak to funguje!

Záchranný systém seriálu Kolo pro život. Co dělat v případě úrazu na cyklistických závodech?

Sport a úrazy se bohužel nevylučují. Proto je před každou sportovní aktivitou důležité uvědomit si, jak případným zraněním a dalším neduhům předcházet a v případě, kdy k nim dojde, jak se ve vypjaté situaci v terénu správně zachovat, ať jste postiženými vy sami nebo se úraz stal spolujezdci. 

Zásada číslo jedna zní: Než se vydáte na cyklistický závod, nechte si udělat před sezónou preventivní zdravotní prohlídku, abyste věděli, co si můžete na kole dovolit. Nikdy nejezděte na závod nemocní nebo zranění. Cítíte-li se fit, hurá do sedla! Neškodí ale, když si s sebou kromě nezbytné helmy, mobilu a vody v bidonu vezmete léky, které pravidelně užíváte a preventivně i malou lékárničku. A především si uvědomte, že je vždy lepší zdravotním komplikacím předcházet správným výběrem trasy a stylem své jízdy, než je řešit.  

Kolo pro život pro letošní sezónu spojilo síly se společností CARDION, jejíž jméno nese Záchranný systém Kolo pro život. Ten je zajišťovaný nově společností TRANS HOSPITAL, s.r.o. V současné době Zdravotnická záchranná služba TRANS HOSPITAL zajišťuje dle dispozic dispečinku Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje výjezdové stanoviště rychlé lékařské pomoci (RLP) pro Řevnice a okolí.

CARDION Záchranný systém KPŽ zahrnuje:
-           Odborný zdravotní personál (lékař, zdravotní sestry, řidiči) 
-           Stan ošetřovny v zázemí se zdravotníkem a sanitním vozem po celý den
-           Svozný zdravotnický systém  KPŽ, který disponuje technickým vybavením a personálem oprávněným a schopným poskytnout všechny druhy první pomoci závodníkům i v náročném terénu závodů horských kol a dopravit zraněného do zázemí nebo ve vážnějších případech urychleně k sanitnímu vozu s následným odvozem do nejbližší nemocnice.

Telefonní čísla na CARDION Záchranný systém KPŽ (dále jen ZS) jsou součástí potisku všech závodních čísel pro trasy OBR, A, B, C a D. Najdete je zepředu na boku čísla označená červeným křížkem. Na zadní straně startovního čísla si vyplňte tabulku se svými osobními údaji a kontaktem na osobu blízkou. Zjednodušíte tak práci zdravotníkům v terénu.
Na toto číslo jsou oprávněni volat v akutních situacích: 731 699 972 nebo 731 699 973 

Žádáme všechny účastníky závodů Kolo pro život, aby tato čísla nezneužívali a vyťukali je pouze v případě, že je opravdu potřebná odborná pomoc.

 

 

Jaké jsou nejčastější neduhy a úrazy na kole a jak se zachovat než přijede odborná pomoc? 

1. Křeče
Při silné křeči slezte z kola, protáhněte příslušné svaly, napijte se vody, pomůže také hořčík v tabletách nebo sůl.
2. Odřenina různé hloubky
Odstraňte nečistoty z rány čistou vodou, zastavte krvácení krytím, obvažte nebo přes krytí zalepte. U hluboké nebo tržné rány zvolte stejný postup a volejte ZS, který zařídí transport na sešití rány.
3. Dehydratece. Úžeh
Dehydrataci organismu je třeba předcházet dostatečným příjmem tekutin a minerálů před i během závodu. Čím je tepleji, tím více je třeba pít.
Úžeh, dehydratace – postiženého přemístěte neprodleně do stínu, uvolněte mu tísnivý oděv, položte ho na záda a podložte nohy. Potom mu dodejte dostatečný příjem tekutin, chlaďte tělo dle možností a zavolejte ZS.
4. Vyražený dech
Postiženého je třeba uklidnit a umístit do polosedu. Dovolte mu opřít se rukama o zem. Pokud se situace nelepší, opakovaně udeřte hranou ruky mezi lopatky. Pokud to nepomůže, volejte ZS.
5. Bodnutí včely, sršně
Odstraňte žihadlo, postižené místo chlaďte. V případě větší nevolnosti, zvracení, šoku volejte ZS.
6. Poranění pohybového aparátu
Zavojete ZS!
V případě:
Podvrtnutí kloubu – vyzujte postiženého, místo chlaďte, máte-li, fixujte elastickým obinadlem. Počkejte na ZS
Vymknutí kloubu – nic nenapravovat! fixovat v poloze vzniklé úrazem a počkat na ZS
Zavřená zlomenina – místo fixovat provizorní dlahou.
Otevřená zlomenina –  omýt čistou vodou, sterilně krýt ránu, potom fixovat.
7. Úraz hlavy
Zavolejte ZS!
V případě bezvědomí zajistěte nejdříve průchodnost dýchacích cest prostým záklonem hlavy, odstraňte nečistoty z úst a zapadlý jazyk v dutině ústní. Následně zastavte krvácení rány a kryjte ji.

To se může stát každému...

Generální partner

Hlavní partneři

PARTNEŘI

DODAVATELÉ

CYKLISTICKÁ SEKCE

Generální mediální partner

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI

Mediální partneři

Institucionální partneři

Realizaci podporuje

MARKETINGOVÝ PARTNER

Kolo pro život - Podpora

Přečtěte si:

Nejčastěji kladené dotazy

Nenašli jste odpověď na svůj dotaz?

 

Všechna práva vyhrazena. © Kolo pro život 2018.