9. 9. 2019

Znojmo Burčák Tour Kooperativy: Rozhovor s ředitelem závodu. Stanovisko organizátora

Kvůli nočnímu dešti a dalším silným přeháňkám, které se naplno spustily těsně před startem závodních tras, se nejpohodovější a nejoblíbenější závod seriálu Kolo pro život ve Znojmě proměnil v těžkou zkoušku odolnosti pro všechny účastníky závodu, ale také pořadatele. Přečtěte si rozhovor s ředitelem 6. ročníku Znojmo Burčák Tour Kooperativy, Miroslavem Kučerou, který přibližuje vzniklou situaci.

Znojmo Burčák Tour Kooperativy: Rozhovor s ředitelem závodu. Stanovisko organizátora

Na prvním místě se chceme zeptat, zda nebyla podceněna příprava znojemského závodu, jehož šéfem jsi od prvního ročníku v roce 2014?
Na závod se pravidelně připravujeme skoro celý rok. Prakticky skončí jeden ročník, všechno uklidíme, pošleme vyhodnocení a poděkování na příslušná místa, pak si trochu odpočineme a začneme chystat ročník nový. Letošní příprava rozhodně podceněna nebyla. Stejně jako v předchozích ročnících se celý tým přípravě závodu věnoval s velkým úsilím mnoho měsíců dopředu. Naším cílem vždy bylo a je, aby spokojenost a bezpečnost všech účastníku „našeho závodu“ byla na maximální možné úrovni. Myslím, si že předchozích 5 ročníků svědčí o tom, že si Burčák Tour oblíbili cyklisté z celé republiky a nemáme se za co stydět. Letos ale bohužel nevyšlo to hlavní, co ještě žádný pořadatel nedokázal ovlivnit – počasí. Nejpesimističtější předpověď nám hlásala, že spadne 8 mm srážek, skutečnost byla pětkrát horší (45 mm). Na poslední chvíli jsme se snažili zachránit, co bylo v naší moci. Upravili (zkrátili) jsme kratší závodní trasu C a především nezávodní trasu D pro rodiny s dětmi tak, aby bikeři dojeli do cíle co nejbezpečněji. Bezpečnost je v extrémních situacích to nejdůležitější. Věřte, že víc v dané chvíli nebylo možné udělat.

Co uděláte pro přípravu dalšího ročníku jinak, aby se podobná situace neopakovala?
Pro nás je letošní ročník jedna obrovsky, a co si budeme povídat, nepříjemná zkušenost. Jeden pohled je zažít co nejvíc romantiky a druhý pohled je bahno.

Znamená to, že nebude bláto i kdyby pršelo?
 Jeden můj kamarád v sobotu v cíli prohlásil: „Nevěděl jsem, že na světě je tolik bláta.“ Jsme místní, a i když známe zdejší terény podrobně, to velké množství vody udělalo neuvěřitelnou paseku. Cílem pro příští rok je přichystat dvě varianty tras – suchou a mokrou. Rozhodně ale nemůžeme zaručit, i když se pojede tzv. „mokrá varianta“, že přijedou všichni závodníci do cíle jako cukrové panenky. Je nutné si uvědomit, že ne všude, kde bychom chtěli, můžeme vést trasu. Jak z pohledu vlastníků pozemků, tak, a na to klademe všichni největší důraz, z pohledu bezpečnosti účastníků závodu. Je to závod horských kol a bláto je součástí tohoto sportu.  Náhradní varianta tras musí být připravená a schválená dlouho dopředu mnoha institucemi – Policií ČR, ředitelstvím silnic a dálnic, krajskou správou silnic, městskými úřady, kterých se úseky dotýkají, soukromých majitelů pozemků atd. atd. Rozhodně také nemůžeme závodníky pustit na mezinárodní silnice a další sice pohodlné a čisté úseky, ale velmi nebezpečné. Musíme věřit, že už máme déšť vybraný alespoň na dalších pět ročníků dopředu. Celý rok pořádně nezapršel, ale poručit si nemůžeme.

Další otázka směřuje na výsledky z letošního ročníku závodu
S organizátory jsme se dohodli, že výsledky ze závodu anulovat nebudeme, i když si někteří závodníci zkrátili trasu po bezpečnější a lépe sjízdné silnici. Naše výzva ale směřuje právě na ty, kteří si bahenní lázně zkrátili a usnadnili jízdou po pevném povrchu silnice. Vyzýváme je, aby se v rámci fair play organizátorům ozvali na infomail: info@kolopro.cz , abychom mohli výsledky upravit a poškozené posunout na žebříčku na místa, která jim PRÁVEM náleží. Někdy jde dokonce o místa medailová, tak jako je tomu třeba v kategorii žen 50+ na trase C.

Miroslav Kučera v červené bundě na startu letošní Burčák Tour

Generální partner

Hlavní partner

Generální mediální partner

Hlavní mediální partner

Partneři

Realizaci podporuje

Oficiální dodavatelé cen

Oficiální dodavatelé

Mediální partneři

Institucionální partneři

Kolo pro život - Podpora

Přečtěte si:

Nejčastěji kladené dotazy

Nenašli jste odpověď na svůj dotaz?

 

Všechna práva vyhrazena. © Kolo pro život 2018.