3. 5. 2019

Jak na snídani aneb prázdný žaludek od rána je pohromou

Snídaně je zdrojem energie na celé dopoledne! Jde o jídlo, které byste v žádném případě neměli vynechávat. A je zcela lhostejné, zda vás čeká den bez větší zátěže, nebo naopak velký sportovní výkon. Pak je pochopitelně třeba myslet na větší příjem potřebných živin. Jak by měl první denní chod vypadat?

Jak na snídani aneb prázdný žaludek od rána je pohromou
PARTNEREM ČLÁNKU JE

Dostatečně pijte

Pětasedmdesát procent těla tvoří voda. Během spánku se organismus odvodňuje. Bezprostředně po probuzení je proto potřeba se napít i přesto, že mnohdy nemáte žízeň. Ideálním množstvím je třetinka či půl litru vody či neslazeného čaje. Půjde o nastartování metabolismu. Navíc se vyvarujete hrozbě dehydratace, která snižuje fyzickou i psychickou výkonnost člověka.

Zapomeňte na pečivo z bílé mouky a sladké buchty

Mnoho lidí snídaní zcela vynechává, jenže prázdný žaludek představuje pohromu. Během odpoledne se u většiny lidí projeví hlad, tudíž následuje konzumace všeho v dosahu. Vyvážená snídaně by měla obsahovat bílkoviny, tuky, vlákninu a pomalé cukry. Chybět by neměly ani sacharidy, zvláště pokud se chystáte do sedla kola.

Problém spočívá ve volbě pokrmů. Potraviny s nízkým glykemickým indexem jako je celozrnné pečivo, ovoce, ovesné kaše či cereálie s vysokým obsahem vlákniny naopak zasytí a dodají energii na delší dobu. Potraviny s vysokým glykemickým indexem (velkým obsahem cukru) způsobují rychlý pokles energie. Zapomeňte na pečivo z bílé mouky, sladké buchty či limonádové nápoje. A zásadně se mějte se na pozoru před reklamními „hity“ z nejrůznějších směsí, které jsou mnohdy doslazovány cukrem nebo obsahují nadbytečný tuk.

Partner Kolo pro život

Zařazením banánu do snídaňového menu nikdy nic nepokazíte.

Start po posledním soustu není ideální

Pokud se chystáte vyrazit na kolo, je potřeba snídat přibližně devadesát minut před jízdou. Záleží na každém jednotlivci, protože délka trávení potravy je velice individuální. Každopádně pokud vyrazíte v okamžiku, kdy polknete poslední sousto, neriskujete jen žaludeční trable na prvním kopci, ale dost pravděpodobně přijdou veškeré čerstvě doplněné hodnoty nazmar, neboť tělo bude vyžadovat nebývale vysoké množství krve ke zpracování potravy a svalům se nebude dostávat potřebné množství kyslíku.

V den závodu vejce, šunku či banán

Do skladby snídaně v den, který plánujete strávit v sedle kola, by se měl promítnout i charakter jízdy. Jinou podobu stravy vyžaduje lehká rekreační projížďka kupříkladu s dětmi a pochopitelně zcela odlišnou skladbu by měla mít snídaně před dlouhou tréninkovou jízdou čí závodem, kdy zůstanete v sedle kola kupříkladu tři a více hodin.

Na stole by nemělo chybět celozrnné pečivo s medem či marmeládou, tvrdé sýry, šunka, ovesná kaše, ovoce. Vítaný doplněk je banán, neboť zahrnuje vysoké procento draslíku, které tělo ve velkém množství vylučuje při pocení. Dávno neplatí, že nevhodnou potravinou jsou vejce.  Naopak vejce obsahují kvalitní bílkovinu, vitaminy, minerály a zdravé tuky.

Pokud vám vyhovuje vaječná omeleta, neodříkejte si ji. Nedoporučuje se větší množství zeleniny, která by mohla v žaludku vyvolávat nepatřičný tlak, v jehož důsledku dojde ke snížení výkonu.

Vyvážená snídaně by měla obsahovat bílkoviny, tuky, vlákninu a pomalé cukry. Chybět by neměly ani sacharidy, zvláště pokud se chystáte do sedla kola.
Není důvod obávat se vajec v jakékoliv podobě.

Snídaně podle Michala Tůčka, experta společnosti Nutrend

Za vhodnou formu snídaně (pokud je tato konzumovaná s dostatečným odstupem od sportovní aktivity) lze z hlediska následného sportu považovat například neochucené ovesné vločky, doplněné o protein typu HYDRO WHEY.

Tato kombinace nabízí postupně se uvolňující energii z komplexních škrobů, ale současně i rychle stravitelnou bílkovinu z proteinového hydrolyzátu. Ovesné vločky v sobě nesou přibližně sedm procent tuku a nabízí převážně polynenasycené mastné kyseliny (PUFA) s majoritním zastoupením mastné kyseliny linolové (omega 6) a také mono-nenasycené mastné kyseliny (MUFA) s významným podílem mastné kyseliny olejové. Menší množství nasycených mastných kyselin, které do této směsi vstupují z hydrolyzátu syrovátkové bílkoviny nejsou vůbec na škodu a celkově se z hlediska tuku bude tato kombinace jevit příznivě i ve chvíli, kdy by si zákazník tyto ingredience namíchal do mléka. Protože jsou zde (ale většinou i v následující stravě) deficitní omega 3 mastné kyseliny, lze snídani doplnit o produkt OMEGA 3 PLUS s vitamínem D.

Pro sportující ženy, které uspokojí menší množství stravy v rámci nasycení můžeme nabídnout produkt PROTEIN PORRIDGE, který představuje již hotovou směs podobného charakteru, ale zde se s jistotou jedná o směs bezlepkovou. Proteinovou kaši lze doplnit o oblíbené ovoce a OMEGA 3 PLUS a opět konzumovat s dostatečným odstupem od sportovní aktivity."

Generální partner

Hlavní partneři

PARTNEŘI

DODAVATELÉ

Partneři Cyklopůjčovny Kola pro život

Generální mediální partner

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI

Mediální partneři

Institucionální partneři

Realizaci podporuje

MARKETINGOVÝ PARTNER

Za podpory

Kolo pro život - Podpora

Přečtěte si:

Nejčastěji kladené dotazy

Nenašli jste odpověď na svůj dotaz?

 

Všechna práva vyhrazena. © Kolo pro život 2018.