28. 12. 2018

Nejčastější chyby při tréninku na trenažéru

Nejde o milovaný tréninkový prostředek, ani profesionálové jej nezbožňují, nicméně i příprava na trenažéru (ergometru) může zajistit velký posun ve vaší cyklistické přípravě. Když je venku bídné počasí, chumelí, soustavně prší nebo prostě nemáte dostatek času vyrazit do terénu za světla, představuje trenažér nezbytnou součást přípravy.

Nejčastější chyby při tréninku na trenažéru
PARTNEREM ČLÁNKU JE

Pokud už se přimějete k tréninku, který není zrovna atraktivní, měl by čas v sedle kola být využit s maximální efektivitou. Existuje několik základních věcí, kterých je potřeba se vyvarovat?

Trénink bez koncepce

Jestliže budete používat trenažér s vaším jednostopým miláčkem inteligentně, může jít o velice užitečný tréninkový nástroj. Tajemství přípravy spočívá v několika základních faktorech. Je důležité znát aktuální výkonnost, určit si metu, na níž se chcete dostat a rovněž plán, jak dosáhnout stanovených cílů.

Ideálním výchozím bodem je test FTP (funkční limitní hodnota). Můžete jej provést buď pod dohledem odborníka nebo na základě instrukcí, které dohledáte na internetu. Během jedné zimy je možné dosáhnout na trenažéru zlepšení o deset až patnáct procent.

Současné trendy umožňují vytvoření hodně atraktivního tréninkového prostředí.

Jízda na hraně

Tréninky na trenažéru by měly spočívat v ostrých a krátkých intervalech. Mnozí hobby cyklisté mají pokušení dostat se na maximum výkonnosti a držet hodinu tempo v hladině čisté bolesti. Jde pochopitelně o nesmysl. Je potřeba jednotlivé přípravné hodiny kombinovat. Jestliže ladíte formu na trenažéru čtyřikrát či pětkrát v týdnu, snažte se polovinu udržet nasazení na pětašedesáti procentech maximální tepové frekvence. Uvidíte, že tréninku prospějete.

Nuda

V minulosti se jedinci na trenažérech při tréninku v domácích podmínkách značně vytrápili. Současné trendy nicméně umožňují vytvoření hodně atraktivního tréninkového prostředí. Je možné domluvit se s týmovým parťákem a absolvovat trénink ve dvou, což je velice příznivé z hlediska motivace. Další variantou je při určité investici do moderních technologií trénovat online, čímž dosáhne vzrušujícího zážitku při tréninku ve skutečně konkurenčním prostředí. Pak budete i na trenažéru zažívat radost.

GENERÁLNÍ PARTNER SERIÁLU KOLO PRO ŽIVOT

S pomocí moderních virtuálních nástrojů může být i trénink v obýváku zábavou.

Přehřátí organismu

Jde o jediné zásadní nebezpečí hrozící při tréninku na kole upnutém do trenažéru. V důsledku vnitřní teploty hrozí přehřátí organismu. Zkuste tedy místnost, v níž máte kolo, vylepšit ventilátorem. Rozhodně dosáhnete větší efektivity tréninku.

Nedostatek tekutin

Když trénink ukončíte a odvedete skutečně poctivou práci, velmi pravděpodobně budete mít za předním kolem louži potu, který bude rovněž odkapávat z horní rámové trubky. Navíc budou zamlžená okna. V součtu jde o vodu vyloučenou vaším tělem v rámci přípravné jednotky. Přibližně byste tedy měli za hodinu tréninku dopřát tělu litr tekutiny. V samostatném článku si pak můžete přečíst více o správném pitném režimu cyklisty.

Nervózní sousedé

Některé trenažéry jsou poměrně hlasité. Pokud bydlíte v bytě, sousedé pravděpodobně nebudou úplně nadšení, jestliže trénink budete zahajovat časně ráno nebo zase hluboko v noci. Kvůli dobrým vztahům je vhodné si přípravu na trenažéru naplánovat. Ideální je navíc vyměnit pláště za zcela hladké. A pokud se potřebujete motivovat hudbou, zkuste místo reproduktorů investovat do kvalitních sluchátek s bluetooth, kde vás nijak nebude omezovat žádný kabel od zdroje.

Přemýšlíte stále nad výběrem toho správního trenažéru? Pak pro vás máme návod - jak vybrat trenažér nebo rotoped

Zdroje fotografií: zwift.com, pixabay.com

Generální partner

Hlavní partner

Generální mediální partner

Hlavní mediální partner

Partneři

Realizaci podporuje

Oficiální dodavatelé cen

Oficiální dodavatelé

Mediální partneři

Institucionální partneři

Kolo pro život - Podpora

Přečtěte si:

Nejčastěji kladené dotazy

Nenašli jste odpověď na svůj dotaz?

 

Všechna práva vyhrazena. © Kolo pro život 2018.