13. 6. 2018

Pitný režim cyklisty: čistá voda nebo sportovní nápoje?

Správný pitný režim představuje nedílnou součást každého sportovního výkonu, včetně cyklistiky. Bez ohledu na počasí provázející tréninkové dávky a charakter hodin strávených v sedle je vždy nutné myslet na doplňování tekutin.

Pitný režim cyklisty: čistá voda nebo sportovní nápoje?
PARTNEREM ČLÁNKU JE

Základní pravidlo hovoří o konzumaci litru až dvou vody při běžné denní zátěži. Pokud se pustíte do sportovní aktivity, měli byste dávku navýšit o 0,4 až 0,8 litru za každou hodinu pohybu. Na horní hranici se snadno dostanete v okamžiku, kdy jsou venkovní teploty vysoké.Mějte na paměti, že ztráta tekutin může vést k vážným potížím.

Ztráta tekutin je nebezpečná

Je paradox, že při mimořádně intenzivní jízdě či abnormální sportovní zátěži může tělo ztratit vlivem únavy a tepla jeden a půl až dva litry tekutin. Přitom ale mnohdy není schopné přijmout více než litr. U vytrvalostních sportů dokonce můžete ztratit až čtyři procenta tělesné hmotnosti. Překročení této hranice může znamenat nežádoucí trable.

Výhodou komerčně dostupných sportovních nápojů je ideální mix, který tělu rychle poskytne nejdůležitější uhlohydráty a elektrolyty.

Stejně tak se můžete dostat do potíží, pokud tělu dopřejete přehnaně velkou porci tekutin a krev se příliš zředí, což sníží koncentraci sodíku. Jde o velmi vzácný úkaz, nicméně i takové situace lékaři evidují. Proto pitný režim nepodceňujte!

Hodinová aktivita? Stačí voda

Pokud se chystáte na maximálně hodinový trénink, bude vám stačit voda. Jestliže je ale v denním plánu intenzivnější příprava, je třeba myslet na vše už v hodinách předcházejících zvýšeným příjmem tekutin. A ihned po tréninku doplnit bílkoviny i sacharidy, ať už formou potravin nebo tekutin v podobě regeneračních koktejlů (více tipů na regeneraci po sportování).

Doporučenou dávkou při tréninku trvajícím 60 až 180 minut je třicet až šedesát gramů sacharidů obsažených v tekutinách zkonzumovaných během jedné hodiny vyjížďky.Jestliže se chystáte na jízdu překračující tři hodiny, měl by být objem sacharidů v tekutinách určených na jednu hodinu tréninku devadesát gramů.

Vhodnou kombinaci vody a sportovních nápojů si musí každý najít sám s ohledem na své tělo

GENERÁLNÍ PARTNER SERIÁLU KOLO PRO ŽIVOT

Sportovní nápoje pomohou při náročném tréninku 

Výhodou komerčně dostupných sportovních nápojů je ideální mix, který tělu rychle poskytne nejdůležitější uhlohydráty a elektrolyty. Pokud je trénink ve vysoké intenzitě či nadměrné teplotě, je vhodnější doplňovat sacharidy v tekuté formě než v pevné. Důvod je prostý: nápoj projde žaludkem mnohem rychleji přes tenké střevo do krevního řečiště.

Mnoho sportovců preferuje v případě intenzivnějšího tréninku gely. Pokud se chystáte podobnou alternativu vyzkoušet, dobře si nastudujte použití daného prostředku, neboť snadno můžete dopřát tělu příliš mnoho energie v jediné dávce, místo rozložení na několik malých porcí.

Většina ze směsí distribuovaných dnešními výrobci je doplněna o vitaminy, stimulant v podobě kofeinu a obohacena o L-karnitin. Z důvodů chuti obsahují nejprodávanější doplňky jen minimum soli. Nicméně stejně jako je sůl zásadní pro život, je klíčová i pro sport. Tudíž nápoje by měly obsahovat dva až tři gramy soli na litr, abyste zajistili optimální výkon.

Pozor na energetické nápoje

Za naprosto nevhodné je označeno použití coly či energetických drinků. Obsahují příliš vysoké procento sacharidů. Ovšem z hlediska jednorázového stimulačního procesu může s ohledem na vysoké zastoupení kofeinu a taurinu jít o vhodný doplněk třeba při zastávce na oběd nebo po skončení tréninku.

Stejně jako u správného stravování při sportu, i v případě doplňování tekutin platí zásada poslouchat vlastní tělo. Při snaze o dlouhodobější trénink představuje i příprava nápojů svým způsobem trénink a vyladění, co bez problémů snesete, a kdy se naopak dostavují žaludeční potíže. Nepřiměřené použití gelů či isotonických nápojů může způsobit nežádoucí trable.

Generální partner

Hlavní partner

Generální mediální partner

Hlavní mediální partner

Partneři

Realizaci podporuje

Oficiální dodavatelé cen

Oficiální dodavatelé

Mediální partneři

Institucionální partneři

Kolo pro život - Podpora

Přečtěte si:

Nejčastěji kladené dotazy

Nenašli jste odpověď na svůj dotaz?

 

Všechna práva vyhrazena. © Kolo pro život 2018.