29. 10. 2018

Deset tipů, jak přežít zimu v sedle kola

Může se to zdát bláznivé. Venkovní teploty padají k nule, počasí je sychravé a doba, kdy v sedle kola vyrážíte ven v krátkých rukávech se slunečními brýlemi je nenávratně pryč. Nicméně i jízda v zimním období vám může přinést hodně potěšení. Není nic lepšího, než když protočíte nohy na čerstvém vzduchu.

Deset tipů, jak přežít zimu v sedle kola
PARTNEREM ČLÁNKU JE

Cyklistika během pozdního podzimu a v zimních měsících má pochopitelně určitá specifika. Jaká pravidla a zákonitosti je třeba ctít?

Kvalitní oblečení

Klíčový faktor, při jehož splnění se vám hlavou nebude po celou dobu jízdy honit, jak velké je chladno. Mějte na paměti, že hlavní je mít oblečení odolné proti větru a vodě, abyste v sedle kola zůstali v suchu a teple. Pokud se odhodláte v zimních podmínkách na kolo vyrazit, odolejte pokušení navlékat se do přespříliš teplých svršků, které navíc nebudou funkční.

Pokud se bude teplo hromadit pod vaším oblečením, zpotíte se, oblečení bude mokré a radost ze sportu bude nulová. Dbejte proto pečlivě na skladbu a správné vrstvení oblečení.

Nezapomínejte na rukavice, protože prsty na rukou jsou nejvíce náchylné k prochladnutí. Pokud nemáte zimní tretry, používejte rovněž návleky na boty, aby zůstaly nohy v teple. Používejte čepici či čelenku pod helmu. A čiré brýle. Pokud si nejste jistí, zda máte dostatek oblečení, nebo naopak nejste příliš nabalení, prostě na pár minut zajděte ven. A pamatujte, že se v sedle kola do určité míry zahřejete.

Jídlo a pití

Nevyrážejte na kolo hladoví. Byť bude vaše jízda kratší, je příjem energie stejně důležitý jako na jaře či v létě. A přestože tělu dodáte kalorie, vždy mějte jídlo i pití u sebe. Jen je třeba pamatovat, že při nízkých teplotách některé tyčinky změní podobu v nezpracovatelný kámen, tudíž je potřeba umístit jídlo do místa, kde udržíte teplo, nebo zvolit kupříkladu energetický gel. A nezapomínejte pít! Přestože není zřejmé, že se pod vrstvami oblečení potíte, ke ztrátě tekutin dochází za jakékoliv teploty. Zastávka v kavárně je vítanou pauzou zimní jízdy, ale hlídejte čas, abyste zcela nevychladli a výsledek pauzy na zahřátí nepřinesl negativní efekt.

Mějte u sebe nabitý telefon a peníze pro případ, že budete domů muset veřejnou dopravou nebo budete v kavárně čekat na odvoz od někoho z rodiny.
Zima není pro cyklisty nejoblíbenějším obdobím, ale přesto má svoje kouzlo!

Světla

Řada cyklistů používá světlo na kole už po celý rok. Na podzimní a zimní měsíce by mělo jít o samozřejmost pro každého, neboť v ponurých a zatažených dnech, kdy je slunce nejslabší, je třeba být na kole vidět. Investice do světýlek doplněných ideálně o blikačky a reflexní pásky vás rozhodně nezruinuje a získáte jistotu, že ani případný rychlý nástup tmy nezpůsobí problémy. Nezapomínejte před jízdou kontrolovat stav baterií u všech světelných zdrojů.

Zimní kolo

Podle množství kilometrů, které hodláte v zimě v přírodních podmínkách absolvovat, zvažte investici do druhého kola. V daných měsících je trénink o objemu a vytrvalosti, nikoliv o rychlosti. Proto stačí použití rámu s levnějšími součástkami, širšími pneumatikami a klidně i lehčími převodovými stupni, tudíž se lépe vyrovnáte s pomalejším zimním tempem. Pokud sáhnete po starém hliníkovém kole, které máte zašantročené v garáži či sklepě, počítejte s poklesem průměrné rychlosti. Ale až se na jaře vrátíte ke své „jedničce“, budete létat.

Pečlivá údržba

Bez ohledu na fakt, zda používáte „jedničku“ nebo zimní kolo, věnujte zvláštní pozornost řetězu, ozubeným kolečkům, lankům, nábojům a středovému složení. Snažte se pravidelně odstraňovat špínu, kontrolujte opotřebení ráfků a brzdových destiček, neboť vlhké počasí má na dané části neblahý vliv. Nečistoty z prosolených silnic mohou způsobit velké problémy, proto lanka pravidelně kontrolujte. Pečlivou údržbou minimalizujete mechanické závady.

Myslete na defekty

Jsou nedílnou součástí zimních jízd. Zákonem schválnosti platí, že čím horší počasí, tím je defekt pravděpodobnější. Zimní klimatické podmínky spojené s větrem, jako by přitahovaly na cesty kousky křovin a trny, navíc většinou v nejméně příznivém místě zvolené trasy. Nevyrážejte proto bez dvou rezervních duší a pumpičky. Pokud jedete ve skupině, rozhodně nespoléhejte na parťáky. A mějte na paměti, že použití nafukovacích „bombiček“ v teplotách kolem nuly není spolehlivé.

Toto je už extrémnější trávení zimy, k tomu vás raději nebudeme navádět :)

Správné pneumatiky

Úzké pláště nezaručují právě nejlepší přilnavost. Je proto vhodné na zimní měsíce kolo přezout. Zejména u silničních kol se vyplatí investice do plášťů, které jsou speciálně zpevněné pro jízdu v náročnějších podmínkách pro dané roční období.

Blatníky

V zimních měsících je jejich použití naprostou nutností. Váš zadek, záda i jezdec, který vás bude doprovázet, rozhodně montáž blatníků ocení. Bahno v obličeji, stejně jako gejzíry vody za mokrých podmínek rozhodně nejsou ničím příjemným.

Čekejte nejhorší

Než šlápnete u domu do pedálů, zkontrolujte počasí. Trasu plánujte s rozumem, aby odpovídala klimatickým podmínkám. Ideálně, aby v případě nenadálého rozmaru počasí bylo možné porci kilometrů zmenšit. Mějte u sebe nabitý telefon a peníze pro případ, že budete domů muset veřejnou dopravou nebo budete v kavárně čekat na odvoz od někoho z rodiny.

Využijte válce či trenažér

Když je počasí brutálně nepříznivé a vyjížďka v přírodních podmínkách nemyslitelná, trénujte na rotopedu nebo využijte válce.

Generální partner

Hlavní partner

Generální mediální partner

Hlavní mediální partner

Partneři

Realizaci podporuje

Oficiální dodavatelé cen

Oficiální dodavatelé

Mediální partneři

Institucionální partneři

Kolo pro život - Podpora

Přečtěte si:

Nejčastěji kladené dotazy

Nenašli jste odpověď na svůj dotaz?

 

Všechna práva vyhrazena. © Kolo pro život 2018.