19. 12. 2018

Jak přežít zimu: Odolejte pamlskům, regenerujte a nebuďte hrdinou

Kilometrů na cyklistickém computeru v zimním období přibývá málo. Není divu, protože počasí je mrzuté a rozhodně nevybízí k hodinám v sedle kola. Z psychologického hlediska představuje přelom roku nejnáročnější tréninkové období, přitom je klíčové pro položení základů k parádním cyklistickým zážitkům v letním období. Čeho se vyvarovat, aby první jízdy po přechodném období nebyly utrpením?

Jak přežít zimu: Odolejte pamlskům, regenerujte a nebuďte hrdinou
PARTNEREM ČLÁNKU JE

Odolejte cukrovinkám

Přelom roku, či dny předcházející prošpikované mnoha firemními večírky či častějšími sezení s přáteli, je spojený s jídly, která mají ke stravě cyklisty většinou hodně daleko. Přitom objem najetých kilometrů v zimních týdnech je menší než v hlavní fázi sezóny. Tudíž všechna potravinová pokušení mohou způsobit nežádoucí nárůst hmotnosti, který má v konečném důsledku katastrofální dopad na vaši výkonnost.

Místo čokoládových pamlsků, dortíků, koláčků či jiných cukrovinek se rozhodněte pro čerstvé ovoce či ořechy. Od věci není při vrcholu večírkové sezóny kombinovat koktejly se stejným množstvím vody. Jednak zabráníte kocovině, stejně tak snížíte i příjem kalorií.

Nezapomínejte na regeneraci

Zimní tréninky nejsou většinou nijak zábavné. Jestliže budete trávit dlouhé hodiny v sedle v zoufalých klimatických podmínkách, snadno si způsobíte onemocnění. Navíc v přírodních podmínkách vaši psychiku nahlodává chlad, vlhko...

A když budete dřít v intervalech na trenažéru každý den, rychle ztratíte motivaci. Ideální je proto charakter přípravných jednotek kombinovat. Ideální je v případě venkovních tréninků vyhledávat jízdy ve skupině nebo alespoň ve dvojici, protože pokud budete smluvený s parťákem, svědomí vám nedovolí jej nechat ve štychu.

Ale hlavně za žádnou cenu nezapomínejte na regeneraci. Snažte se trénovat na osmdesát procent výkonnosti, protože v zimních měsících tělo potřebuje k zotavení větší čas.

Zkuste test výkonnosti

Nedávejte si nedosažitelné cíle, snažte se tréninky plánovat v reálném objemu. Nejde přitom jen o program jednotlivých jízd. Stanovte si dlouhodobý plán s konkrétními vrcholy nadcházející sezóny.

Ideální je pak podstoupit test výkonnosti, který odhalí vaši skutečnou fyzickou připravenost. Obecně platí, že výsledky se špatnými hodnotami každý vidí nerad. Proto většina rekreačních cyklistů buď test nikdy neabsolvuje, nebo jej odsune na období, kdy má v nohách hodně kilometrů. Ale právě začátek přípravného období je ideální.

Odložte ego stranou, zjistěte skutečný stav vaší kondice a následně zkuste tréninkové manuály, kterých je mnoho k dispozici on-line. Nebo zvažte pomoc trenéra.

Nedávejte si nedosažitelné cíle, snažte se tréninky plánovat v reálném objemu s stanovte si dlouhodobý plán s konkrétními vrcholy nadcházející sezóny.
Kondiční testy mohou být zajímavým a přínosným zpestřením zimního období.

Nebuďte hrdinou za každou cenu

Cyklisté schopní zvládat porce kilometrů v sedle během zimních měsíců jsou na svoji odolnost náležitě hrdí. Pokud nepatříte do dané skupiny, nedělejte hrdinu za každou cenu. Jezdit v mrazivých dnech po oblevě může znamenat problém, protože pod sněhem mohou být zmrzlé ledové plotny, tudíž riskujete pád. Stejně tak je nepříjemný velký vítr. Silné poryvy zvyšují riziko karambolu. Někdy je prostě lepší oželet jeden trénink než riskovat ztrátu celého přípravného bloku.

Špatné oblečení

Noční můrou každého cyklisty je náhlá změna počasí, zejména pak v zimních měsících. Není nic horšího než končit vyjížďku zcela mokrý v nasáklém oblečení. Pak si každý cyklista přeje mít jako koníček šachy nebo šipky. Proto vždy myslete na správné oblečení, které bude odolné větru a vodě. Investujte do patřičně kvalitních rukavic, návleků na nohy i bundy, aby vaše tréninky končily v suchu a přinášely skutečný progres.

Generální partner

Hlavní partner

Generální mediální partner

Hlavní mediální partner

Partneři

Realizaci podporuje

Oficiální dodavatelé cen

Oficiální dodavatelé

Mediální partneři

Institucionální partneři

Kolo pro život - Podpora

Přečtěte si:

Nejčastěji kladené dotazy

Nenašli jste odpověď na svůj dotaz?

 

Všechna práva vyhrazena. © Kolo pro život 2018.