23. 7. 2020

Káva a cyklistika. Kolik šálků denně mohu vypít?

Nejčastější otázka milovníků kávy směřuje k bezpečnému množství z hlediska konzumace. Proto i cyklisty vždy zajímá, kolik káv denně je ještě v pořádku a kolik už je příliš. V tomto článku se podíváme, co na toto téma říká odborná literatura doplníme také kdo by měl dávat na konzumaci kávy větší pozor.

Káva a cyklistika. Kolik šálků denně mohu vypít?
PARTNEREM ČLÁNKU JE

Vliv pití kávy lze vyčíst z genů

Nedávná studie výzkumníků z Univerzity of South Australia zkoumala spojení mezi pravidelnou konzumací kávy a rizikem vzniku různých chorob. Tento vztah byl historicky sledován pomocí observačních studií.

Tyto sledují výskyt chorob u těch, co pijí kávu a porovnávají jej se s těmi, kteří ji nepijí. Styl výzkumu však podléhá spoustě zkreslení a může produkovat velice nepřesné údaje.

Zmíněná nová studie byla inovativní v tom, že sledovala vztah na základě genetiky pomocí MR-PheWAS analýzy. Výzkumníci tak byli schopni vysledovat vliv pití kávy na riziko vzniku 1117 různých nemocí s vysokou přesností.

Méně než 6 šálků kávy za den

Studie přinesla velice pozitivní výsledky. Autoři říkají, že střídmá konzumace kávy je zcela bezpečná. Střídmou konzumaci definovali jako méně než 6 káv denně. Tyto závěry jsou v souladu i s dalším výzkumem.

Jiné studie, které odhadují bezpečnost kávy dle obsahu kofeinu, ukazují, že bezpečná horní hranice je 400 mg kofeinu za den. To může odpovídat až 8 slabým kávám, 5-6 běžným espressům nebo 3 velmi silným kávám za den.

Opatrně pokud trpíte osteoartritidou, artropatií či obezitou

V úvodu zmiňovaná studie bohužel nepřinesla pouze dobré zprávy. Ukázala, že pravidelné pití kávy může zvyšovat riziko vzniku osteoartritidy (kloubní onemocnění), artropatie a obezity.

Výzkumníci varují, že lidé, kteří mají v rodině zvýšené riziko těchto chorob, by měli množství vypité kávy hlídat mnohem pozorněji, případně kávu nepít pravidelně.

Je tedy vidět, že většina z nás může bezpečné vypít docela slušné množství kávy každý den. To jsou dobré zprávy.

Je ale možné, že by dokonce pití kávy bylo pro zdraví prospěšné? Může káva například pomáhat v hubnutí? To bude otázkou pro další díl této série.

Text: We Love Cycling

Generální partner

Hlavní partneři

PARTNEŘI

DODAVATELÉ

CYKLISTICKÁ SEKCE

Generální mediální partner

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI

Mediální partneři

Institucionální partneři

Realizaci podporuje

MARKETINGOVÝ PARTNER

Za podpory

Kolo pro život - Podpora

Přečtěte si:

Nejčastěji kladené dotazy

Nenašli jste odpověď na svůj dotaz?

 

Všechna práva vyhrazena. © Kolo pro život 2018.