29. 10. 2019

Pestrost na kole je vítána! Zvyšuje bezpečnost cyklistů

Potěšení z času v sedle kola si není potřeba odříkat ani s nástupem podzimu, kdy se dny výrazně krátí a světla ubývá. I krátká vyjížďka je přeci lepší než žádná. Jen vždy mějte na paměti vlastní komfort a zejména pak bezpečí. Na to je potřeba pamatovat už při oblékání.

Pestrost na kole je vítána! Zvyšuje bezpečnost cyklistů

Jak se tedy nejlépe na podzimní jízdy nastrojit?

Myslete na prodyšnost
Při oblékání mějte na paměti vždy vlastní komfort. Jízda v sedle kola by vám měla přinášet radost bez ohledu na venkovní teplotu. Myslete na záda a kolena, které je třeba držet v teple. K prochladnutí dojde za pár minut. A nic neotráví více, než nemoc „zrozená“ v čase aktivní relaxace.

Pamatujte na prodyšnost materiálů. Zásadně nepoužívejte klasickou vlnu (výjimkou je merino) nebo bavlnu. Na trhu je nepřeberné množství funkčních materiálů, které pot odvádějí od těla, a tudíž budete pořád v teple. Vrstvy vždy kumulujte a mějte na paměti, že je snadnější jednu část oblečení sundat a zastrčit do zadní kapsy než prochladnout.

Nohy získávají teplo prakticky jen na základě frekvence šlapání. Pokud před jízdou otestujete venkovní podmínky a bude vám v dlouhých zateplených kalhotách teplo už před startem, vystačíte si s tříčtvrtečními. A jestliže pro přípravu kola vyrazíte z tepla domova v kraťasech a budete se třást zimou, určitě do sedla použijte zateplenou verzi a doplňte ji o návleky či variantu s prodlouženými nohavicemi.

Vhodné je investovat v případě horní vrstvy do nepromokavého materiálu. V případě náhlé přeháňky zůstane vaše tělo suché. Ale i v tomto případě myslete na prodyšnost, aby nedocházelo k přehřívání organismu.

Cyklistické návleky na ruce i nohy z vhodných materiálů jsou skvělým pomocníkem v případě, že si hezkou předpovědí počasí nejste jistí

Pestrost má přednost
Na bezpečnost v sedle kola je potřeba myslet už při nákupu oblečení. Vždy vybírejte pestré barvy. Přestože v běžném životě nemusíte být fanoušek extravagance, na kole v podzimním čase jde o záležitost vítanou. Svítivě zelená, oranžová, bílá v případě dámského provedení pak růžová vesta či větrovka je vyloženě žádoucí.

A čím více reflexních nášivek, tím lépe. Podle průzkumu vás řidič při kombinaci výrazně barevného materiálu s nášivkami či s doplňky odrážejícími sklo registruje už ze vzdálenosti 55 metrů. Pokud však sáhnete po černé, tmavě modré či hnědé variantě oblečení, řidiče bude mít minimální šanci reagovat, protože vás zaregistruje na poslední chvíli.

Světla jsou povinná
Ačkoliv si jízdu naplánujete, nikdy nemůžete předjímat, co se přihodí. Stačí v chladnějším počasí zastavit na čaj či kávu, může vás potkat defekt a závěrečné kilometry budete muset následně absolvovat za šera či úplné tmy. Vyhláška v tuzemsku vysloveně nařizuje na cyklistickém kole použití předního bílého světla a zadního červeného při snížené viditelnosti.

Odborníci pak jako ideální kombinaci doporučují kombinaci světla s blikačkou. Světlo vás navíc může uchránit karambolu, když odhalí nerovnosti na cestě. Vždy si před jízdou zkontrolujte stav baterie vašich světel. A pokud nepoužíváte modernější verze s nabíjením prostřednictvím USB, doporučuje se zastrčit do kapsy dvě rezervní baterie.

Samozřejmostí by měly být doplňky odrážející světlo, správně jsou umístěné na levé straně těla (předloktí a nad kotníkem). Z hlediska bezpečnosti jsou skvělé reflexní návleky. Ideálem je pak helma s integrovanými světly. A doba jejich zapnutí? Nejlépe po celou dobu jízdy!

Doplňky pro bezpečnost i komfort
Vyrážíte-li v sedle kola za troškou potěšení až po práci, teplota může velmi rychle klesnout. Proto je vhodné použít voděodolné a dostatečně silné rukavice. Prsty a ruce od zápěstí by neměly nikdy prokřehnout. Jestliže nebudete mít dostatečný cit, koledujete si o problém. Při výběru rukavic však vždy myslete i na schopnost ovládat kolo. Staré lyžařské rukavice určitě nejsou vhodnou alternativou.

Přes tretry určitě natáhněte návleky. V případě lehké přeháňky udrží vaše nohy v suchu, navíc zajistí tepelnou izolaci.

Nezapomínejte na šátek, čepici či čelenku. I v daném segmentu výrobci nabízí produkty z funkčních materiálů, tudíž i za proměnlivého počasí bude vaše hlava v suchu. Vhodné je pod přilbu použít v případě proměnlivých klimatických podmínek čepici s kšiltem, která zaručí ochranu očí před stříkající vodou. Samozřejmostí je použití kvalitních brýlí, které se nebudou mlžit a voda z nich bude dobře odtékat. A byť jde o záležitost designově nevzhlednou, není od věci používat v podzimních měsících blatníky. Při náhlé přeháňce totiž zůstane zachován jízdní komfort, což je u rekreačních jezdců smysl celé cyklistiky.

Generální partner

Hlavní partneři

Generální mediální partner

Hlavní mediální partneři

Partneři

Realizaci podporuje

Oficiální dodavatelé cen

Oficiální dodavatelé

Mediální partneři

Institucionální partneři

Kolo pro život - Podpora

Přečtěte si:

Nejčastěji kladené dotazy

Nenašli jste odpověď na svůj dotaz?

 

Všechna práva vyhrazena. © Kolo pro život 2018.