11. 2. 2019

Cyklistická předsevzetí: Rekordní jízda, čisté kolo či první závod

Z nového roku uteklo několik týdnů. Cyklisté za sebou mají teprve minimum kilometrů v sedle svých biků, mnozí na kolo ještě vůbec neusedli. S vidinou nadcházejících měsíců je ideální doba stanovit si priority pro sezónu a dost možná i určitá cyklistické předsevzetí. Jak by mohla vypadat?

Cyklistická předsevzetí: Rekordní jízda, čisté kolo či první závod
PARTNEREM ČLÁNKU JE

Maximum kilometrů

Těžko najít cyklistu, který si nezaznamenává najeté kilometry v jednotlivém kalendářním roce. Sledování pokroku v průběhu měsíců je snadnější než kdykoliv v minulosti díky aplikacím jako Strava nebo Runtastic. A pokud je snad nemáte, ani tak není důvod si neklást vysoké cíle. Zkuste monitorovat najeté kilometry po každé jízdě třeba do tréninkového deníku a překonat loňský souhrn.

Účast na velké akci

Je složité hledat motivaci k tréninku na trenažéru, rotopedu či v posilovně, když je venku plískanice a mrzne. Ale najděte si akci, která je pro vás cyklisticky přitažlivá. Kromě českého fenoménu Kola pro život existují mimořádně vzrušující podniky, kde je více než dosažený čas prestižní už jen účast. Třeba maraton ve Val Gardeně, pro milovníky silniční cyklistiky kupříkladu Sella Ronda Bike Day... Nepochybně však najdete velké výzvy i blíže domovu.

Jízda do práce na kole je skvělý způsob, jak zvýšit počet najetých kilometrů i zlepšit výkonnost.
Tréninkový plán i více jízd s přáteli jsou ideálním předsevzetím.

Smysluplný trénink

Zaměřte se na maximální využití hodin strávených v sedle kola. Nejezděte na svém jednostopém miláčkovi zcela bez cíle. Pokuste se zlepšit výkonnost, vypracujte si tréninkový plán. Nebo si nechte poradit od odborníků.

Zkuste něco nového

Motivovat se k cyklistice celý rok není snadné. Zkuste tedy osvěžit zaběhnutý režim novinkami. Ortodoxní vyznavači horské cyklistiky mohou kupříkladu udělat menší ústupek a otestovat gravel bike, větší odvážlivci si zajisté rádi zkusí silniční cyklistiku. A pokud se nechcete vzdát zažitého, zkuste prostě jen trénink zpestřit disciplínami určenými pro horské kolo, které vás dosud nechávaly chladnými.

Jezděte do práce

Nepracujete-li z domova, hodně času vám zabere dojíždění. Zkuste ze vzdálenosti zaměstnání udělat přednost. Jízda do práce na kole je skvělý způsob, jak zvýšit počet najetých kilometrů i zlepšit výkonnost. Když si obyčejnou cestu okořeníte sprinty ke značkám, může jít o skutečně plnohodnotný trénink. A zapojit se můžete i do skvělého projektu Do práce na kole.

Absolvujte závod

Představa závodu ve vás možná vyvolává nervozitu. Ale věřte, že atmosféra vás pohltí. Navíc nemusíte na start nastupovat ve stresu z výsledku a dosaženého času. Pamatujte, že i olympijští šampioni někdy začínali. Můžete vše pojmout jako možnost poznat nové přátele ve světě cyklistiky. A kupříkladu v seriálu Kolo pro život si vyberete z mnoha různých distancí, kde se můžete přihlásit i s celou rodinou.

Kolo pro život nabízí ideální svezení pro celou rodinu.

Rekordní švih

Nic nemůže nahradit pocit z rekordně dlouhé jízdy v okamžiku, kdy s úlevou zasednete po posledním šlápnutí do pedálu k oblíbenému nápoji či se prostě jen svalíte doma na pohovku. Až v tréninku a najetých kilometrech dostatečně postoupíte, naplánujte si na slunečný den trasu, během níž pokoříte třeba více než sto kilometrů.

Změňte jídelníček

Máte mraky najetých kilometrů, nechybí vám výbušnost ani vytrvalost, ale stejně vás něco brzdí. Zkuste změnit jídelníček. Korekce konzumovaných potravin v průběhu cyklistické sezóny, a pochopitelně nejen během ní, přinese obrovský efekt.

Čistěte kolo pravidelně

Vedlejším účinkem jízdy v terénu je špinavé kolo. Zkuste si jako předsevzetí dát pravidelnou údržbu. Když váš bike umyjete po každé jízdě, budete mistrem v čištění, což je však jen druhotný efekt. Primárně bude vaše další jízda hladší a v dlouhodobém hledisku ušetříte pravidelnou údržbou za náhradní díly.

Buďte více doma

Předsevzetí, z něhož budou mít radost zejména vaši blízcí. Zkuste dlouhé jízdy nahradit kratším a kvalitnějším tréninkem, což vám umožní trávit více času s rodinou a přáteli.

Generální partner

Hlavní partner

Generální mediální partner

Hlavní mediální partner

Partneři

Realizaci podporuje

Oficiální dodavatelé cen

Oficiální dodavatelé

Mediální partneři

Institucionální partneři

Kolo pro život - Podpora

Přečtěte si:

Nejčastěji kladené dotazy

Nenašli jste odpověď na svůj dotaz?

 

Všechna práva vyhrazena. © Kolo pro život 2018.