2. 2. 2019

Gravel bike udělá z nudných cest pestrou paletu zážitků

Křižují cesty stále častěji. Potkáváte je na místech, která jsou zdánlivě vyhrazena jen bikerům nebo na ně naopak můžete narazit na uhlazených asfaltových kobercích. Gravel bike se prostě nezadržitelně dere do myslí milovníků cyklistiky.

Gravel bike udělá z nudných cest pestrou paletu zážitků
PARTNEREM ČLÁNKU JE

Gravel bike není přesně definován, tudíž u různých výrobců můžete narazit vlastně na odlišnou podobu kola. Zcela zásadní předností je univerzálnost či všestrannost kola, které je s ohledem na nejčastější užití mnohými cyklisty nazýváno jako štěrkolet. Jde vlastně o „silničku“ schopnou obstát i v terénu.

Gravel není jen krátkodobá móda

Historie gravel biků je stará jako cyklistika sama, neboť podle dostupných záznamů už mezi prvními koly figuroval stroj podobný dnešnímu silničnímu bicyklu s širšími plášti. Nadšenci, zejména pak milovníci silniční cyklistiky, si doma „druhá“ kola upravovali v rámci vlastní zručnosti, aby v nečase či tréninkovém mezidobí mohli užívat jízdu na nezpevněných cestách.

Výrobci se ideálů chytli a začali nabízet modely, které eliminují terénní nerovnosti a současně garantují určitý komfort v podobě vzpřímenějšího a pohodlnějšího posedu.

Platí, že gravel bike není klasickým cyklokrosovým kolem, za které je mnohdy považován, neboť není primárně stavěn na přibližně hodinu trvající závod, ale na jízdu umožňující strávit v sedle klidně i několik hodin nebo několikadenní výlet.
Ač gravel působí z dálky jako silnička, při bližším prozkoumání zjistíme, že oproti ní je téměř všechno jiné

Charakteristické pro gravel bike jsou následující body:

  • jde o stroj s širokými plášti mnohdy přesahujícími limit mezinárodní cyklistické federace pro cyklokrosová kola (33 milimetrů)
  • přední i zadní vidlice je širší právě kvůli velikosti pneumatik
  • je těžší, robustnější a pevnější, aby lépe odolal při jízdě v terénu
  • odlišná geometrie si dává za cíl pohodlnější posed ve srovnání s klasickým silničním kolem
  • má více položenou vidlici, při dosažení vyšších rychlostí je tudíž stabilnější

Jednoznačnou výhodou gravel biku ve srovnání s horským kolem je dynamičtější jízda. Samozřejmě narazíte na určité limity, které pro MTB neplatí, ale na druhou stranu stezky, kde se v sedle horského kola zalykáte nudou, ale na kole silničním jsou nepokořitelné, se na gravel biku stanou zábavnými a přinesou pestrou paletu zážitků.

Je samozřejmě jen na každém z uživatelů, do jakého terénu se na gravel biku odváží, nicméně je třeba pamatovat na pevné vidlice, s nimiž nelze absolvovat vše, co na kole horském. Zdolávat kořeny, kameny a kozí stezky v odlehlých oblastech pochopitelně možné není.

Gravel biky si pomalu budují silnou pozici i v rámci seriálu Kolo pro život.

Samozřejmě je přípustné nasadit na gravel bike hladké pláště nebo dokonce použít galusky, čímž „vyrobíte“ silniční kolo a klidně si můžete užít vyjížďku po asfaltu, nicméně se musíte smířit s omezením rychlosti, aerodynamiky a požitku z akcelerace.

Jde vlastně o ideál pro milovníky cyklistiky, kteří volí spíše štěrkové cesty, nevyhledávají dramatická stoupání či klesání v krkolomných terénech a doma mají buď kola treková, nebo střídají silniční a MTB.

Cyklokrosové kolo? Kdepak

Platí, že gravel bike není klasickým cyklokrosovým kolem, za které je mnohdy považován, neboť není primárně stavěn na přibližně hodinu trvající závod, ale na jízdu umožňující strávit v sedle klidně i několik hodin nebo několikadenní výlet. I proto si výrobci hrají při výrobě rámů s milimetry, aby uspokojili přání zákazníků.

Pokud jste požitkáři, na horském kole se hlavně kocháte krajinou a volíte stezky či nezpevněné cesty, které jen občas krapet vyšperkujete několikaminutovým adrenalinovým zpestřením v lese, a současně si rádi čas od času dopřejete radost z rychlosti, ovšem úzkostlivě se vyhýbáte silničnímu ruchu, rozhodně je gravel bike dobrá alternativa.

Generální partner

Hlavní partner

Generální mediální partner

Hlavní mediální partner

Partneři

Realizaci podporuje

Oficiální dodavatelé cen

Oficiální dodavatelé

Mediální partneři

Institucionální partneři

Kolo pro život - Podpora

Přečtěte si:

Nejčastěji kladené dotazy

Nenašli jste odpověď na svůj dotaz?

 

Všechna práva vyhrazena. © Kolo pro život 2018.