28. 11. 2018

Co je lepší: 10 000 kroků, nebo hodina na kole?

Možná už jste takové doporučení slyšeli: Ujděte každý den 10 000 kroků a upevníte tím své zdraví. Zní to dobře, ale co když dáváte přednost jízdě na kole? Která z aktivit je pro udržení a vylepšení zdraví a kondice více efektivní? Pojďme se na to podívat blíže a zevrubněji.

Co je lepší: 10 000 kroků, nebo hodina na kole?
PARTNEREM ČLÁNKU JE

Chůze zabere více času

Za zmíněnými deseti tisíci kroky se skrývá v případě průměrného člověka a délky kroku přibližně 8 kilometrů. Takže pokud vezmeme v úvahu průměrnou rychlost chůze 5 km/h, pak nám splnění denní dávky bude trvat zhruba jednu hodinu a 36 minut.

Cyklistika spálí více kalorií

Při průměrné rychlosti chůze 5 km/h člověk spálí přibližně 232 kcal za hodinu, takže při absolvování denní dávky o délce 8 kilometrů, nebo chcete-li oněch 10 000 kroků, spálíte asi 371 kcal. Při jízdě na kole i při mírné rychlosti 20 km/h se spálí zhruba 563 kcal za hodinu.

Rozdíl v množství spálených kalorií se ještě zvýší, když se přidá na intenzitě. Při rychlé chůzi rychlostí 6,5 km/h se spálí 352 kcal za hodinu, ale když pojedete na kole rychlostí 30 km/h, spálíte už 844 kcal za hodinu.

Doplňte svou výbavu s hlavním partnerem KPŽ

Cyklistika je lepší prevencí proti obezitě

Kolo vychází lépe než chůze i v boji proti obezitě. Potvrzuje to mimořádně rozsáhlý výzkum v Londýně, do něhož se zapojilo 150 000 respondentů. Výzkum se soustředil na to, jakým způsobem se lidé dopravují do zaměstnání. Jen pouhých 24 procent přitom volí aktivní způsob dopravy – na kole nebo pěšky. Zbytek dojíždí autem nebo hromadnou dopravou.

Nijak nepřekvapilo, že lidé, kteří používají aktivní způsob dopravy na kole nebo pěšky, měli lepší výsledky než ti, kdo dojíždějí autem a hromadnými dopravními prostředky. Ze srovnání těch aktivních ale vyšli o poznání lépe cyklisté než chodci. Ti, kdo využívají k cestám do práce kolo, mají nižší BMI (Body Mass Index) než ti, kdo docházejí do práce pěšky. A ještě pro úplnost, podle výzkumu byl rozdíl hmotnosti mezi těmi, kdo jezdí do práce na kole nebo dojíždí autem, v průměru pět kilogramů.

Cyklistika vede při srovnání s chůzí v mnoha ohledech. Naopak chůzi se můžete věnovat kdykoli a kdekoli bez zvláštní přípravy a vybavení.

Chůze nevyžaduje žádné zvláštní vybavení

Velkou předností a výhodou chůze je to, že nepotřebujete žádné zvláštní vybavení. Stačí kvalitní obuv, ale na procházku můžete vyrazit prakticky kdykoliv a kdekoliv. Pokud chcete vyjet na kole, logicky potřebujete v první řadě kolo. A v ideálním případě raději kvalitní bicykl a samozřejmě dobře udržovaný. K tomu pak minimálně ještě helmu. A také prostor, kde se dá na kole jezdit.

Je cyklistika lepší?

Pokud máte cyklistiku rádi, tak rozhodně ano. Cyklistika spaluje více kalorií, je časově efektivnější a navrch má i po psychické stránce – budete se díky ní cítit více fit a štíhlí. Samozřejmě, jistou „nevýhodou“ je to, že musíte vlastnit a také udržovat v dobrém technickém stavu své kolo. Ale je velice pravděpodobné, že pokud máte cyklistiku rádi, není to žádný problém. V případě, že cyklistika ale není vaším „šálkem kávy“, je i chůze skvělým prostředkem, jak si udržet zdraví a zůstat v kondici.

Zdroj ilustračních foto: www.shutterstock.com
Zdroj: www.welovecycling.com

Generální partner

Hlavní partner

Generální mediální partner

Hlavní mediální partner

Partneři

Realizaci podporuje

Oficiální dodavatelé cen

Oficiální dodavatelé

Mediální partneři

Institucionální partneři

Kolo pro život - Podpora

Přečtěte si:

Nejčastěji kladené dotazy

Nenašli jste odpověď na svůj dotaz?

 

Všechna práva vyhrazena. © Kolo pro život 2018.