17.8.2019
Chrudim

Manitou Železné hory Cardion

Jeden z nejstarších amatérských MTB maratonů v ČR je součástí seriálu Kolo pro život od prvního ročníku. Krásné technické trasy vedou CHKO Železné hory a zdobí je poklidný tok řeky Chrudimky s několika brody i zlátnoucí příroda druhé poloviny léta.

Typický je start závodních tras z historického náměstí v Chrudimi a zdolání Širokých schodů. Pohodářům a rodinám je určená nezávodní trasa D - Family jízda po krásném okolí s novým startem v zázemí, dětem hravé závody s lesními zvířátky na okruhu bývalé bikrosové dráhy.

Jeden z nejstarších amatérských MTB maratonů u nás. Závodní trasy vedou CHKO Železné hory, zdobí je poklidný tok řeky Chrudimky s několika stříbrnými brody i zlátnoucí příroda druhé poloviny léta. Těšit se můžete na tradiční start z historického náměstí v Chrudimi i typické zdolávání Širokých schodů. Pohodáři si užijí vyjížďku po krásném okolí. Dětské závody na přírodní bikrosové dráze.

Další akce KPŽ

Kompletní přehled akcí

Program

Závody

Trasa B

Klasická biková trasa, která v seriálu KPŽ patří k těm náročnějším. Profil je hodně jezdivý plný zajímavých technických pasáží, dlouhých výjezdů a sjezdů a nádherných přírodních scenérií. Je třeba dobře rozvrhnout síly a speciálně při jízdě dolů být opatrný.  Během jízdy vystřídáte všechny druhy povrchů včetně kořenů, kamenů i vody. K „Manitoučku“ brody přes řeku prostě patří, stejně jako cesty lemující do ruda zbarvené áleje  jeřabin a dozrávající kukuřice. Vzhledem k délce a náročnosti trasy jsou na trase B k dispozici 4 dobře vybavené občerstvovací stanice. V případě technických problémů můžete využít službu mechanika v Technickém servisu na trati.

Trasa C

Vůbec nejoblíbenější céčková trasa v seriálu KPŽ. Ideální poměr mezi délkou a převýšením. Najdete zde stejně zajímavé úseky jako na trase B, ale nemusíte se bát, že byste nedojeli. Pokud se závoděním začínáte, nebo nemáte natrénováno, kolik byste si představovali, určitě kratší závodní trasu doporučujeme. Kulisou vám bude krajina Železných hor, doprovázet vás bude na několika úsecích řeka Chrudimka.  Na trati je k dispozici 1 občerstvovací stanice. Na stejném místě můžete v případě technických problémů, využít službu mechanika v Technickém servisu.

Active Tour segment

Letošní novinkou seriálu KPŽ je Active Tour segment, který na každém závodě označuje nejkrásnější místo trati. Až spatříte bannery Active Tour, zkuste aspoň na vteřinu zvolnit a vychutnat si výhledy kolem sebe, budou stát za to!

Birell segment

Birell segment je označení cyklisticky zajímavého místa či výjimečné části trati, která vám v paměti (doufáme, že v pozitivním smyslu) zůstane nadlouho. Na chrudimském podniku se nachází na posledním výživném stoupání trasy B i C. Tento úsek se jmenuje Cítkov a je známý také jako „Citkovák“. Segment měří 0,6 km, vede lesem do kopce a překonáte na něm převýšení 66 m. Jen pro zajímavost, časový rekord na tomto úseku drží Lukáš Kobes před Pavlem Boudným a Matoušem Ulmanem, mezi ženami drží prvenství už velmi dlouho Jana Pichlíková. Uvidíme, jestli jim přední pozice některý z účastníků Manitoučka bude chtít vyfouknout... Podstatné ale je, tuhle pasáž trati si z posledních sil pořádně užít. O tom také Birell segmenty na trasách seriálu Kolo pro život jsou. Užít si je a zapamatovat, případně se sem někdy zase vrátit, třeba s kamarády nebo rodinou.

Segment ZDE

Mapy.cz + GPX:

Trasa B

Trasa C

Trasy

Family jízda

Na rozdíl od obou závodních tras nestartuje nezávodní trasa Family jízda z historického Resselovo náměstí v centru Chrudimi, ale nově ze zázemí závodu na ploché dráze - za Gymnáziem J. Ressela. Trasa je nezáludná s půvabnými pasážemi podél Chrudimky, kde si můžete v klidu zastavit, odpočinout si nebo osvěžit unavené nohy v chladivé vodě. U Hlubokého potoka na účastníky čeká občerstvení Lesů ČR a doplnění pitného režimu. Když budete mít štěstí, uvidíte v závěrečné části vyjížďky výcvik našich výsadkových oddílů na letišti v Chrudimi.

Doporučený věk děti od 7 let.

Mapy.cz + GPX:

Trasa D

Trasy

Dětské závody

Dětské závody jsou umístěny vedle areálu na bývalé bikrosové trati, která malým bikerům nabídne odlišný povrch, než na jaký jsou z ostatních závodu ČT :D Junior Trophy zvyklí. Okruh je zábavný s krátkými stoupáními, hrby a zatáčkami. Díky delšímu okruhu se malí závodníci dostanou až do místního lesíku. Děti startují od nejstarších kategorií po nejmladší, chlapci a dívky zvlášť. Závodní okruh měří cca 1 km, starší kategorie jedou více kol, v cíli dostane každé dítě účastnickou medaili na památku. Děti na odrážedlech závodí na rovince rozumné délky, za vydatného fandění svých rodičů a sourozenců. Nejmenší cyklistický potěr, stejně jako děti v kategorii do 5 let, nejede na pořadí. Všechny děti jsou za svůj sportovní výkon oceněny drobnými dárky na pódiu.

Děti startují od nejstarších kategorií po nejmladší, chlapci a dívky zvlášť.

Závodní okruh měří přibližně 800m až 1,1 km podle místních podmínek a obtížnost pro jednotlivé věkové kategorie je odstupňována počtem kol. V cíli pak dostane každé dítě  účastnickou medaili na památku.

Děti na odrážedlech závodí na rovince rozumné délky, za vydatného fandění svých rodičů a sourozenců. Nejmenší cyklistický potěr, stejně jako děti v kategorii do 5 let, nejede na pořadí, a všechny děti jsou za svůj sportovní výkon oceněny na podiu. Děti na odrážedlech startují zdarma.

Trasy

Doprovodný program

Díky bohatému celodennímu doprovodnému programu pro děti i dospělé a skvěle vybavenému zázemí i pro případ nepříznivého počasí můžete na našich akcích zapomenout na všechny starosti a užít si víkendové volno uprostřed přírody aktivně s celou rodinou, včetně nejmenších dětí.

Zapojením se do různých soutěží můžete vyhrát hodnotné ceny.

Areál Kola pro život nabízí kromě užitečných služeb a stánků partnerů i prodejní zónu a bohatou nabídku občerstvení. Upomínkové předměty si můžete zakoupit na stánku Boutique KPŽ.

Informace o dění po celý den poskytuje Infopoint KPŽ ,nic důležitého vám neuteče ani díky všudypřítomnému hlasu profesionálního moderátora. Pro slavnostní předávání cen slouží velké reprezentativní podium. Rozhodně vyčkejte v areálu až do konce vyhlašování na tombolu, ve které dospělé i děti čekají hodnotné ceny.

Bike academy

Bike Academy vítá každého, kdo se chce zdokonalit v jízdě na kole nebo se třeba naučit úplné základy. Výuka probíhá zdarma a je určena jak dětem, tak dospělým. Účast v závodech KPŽ není podmínkou, rádi naučíme nové věci i všechny příchozí návštěvníky. Pro ty máme dokonce připravená k zapůjčení kola a helmy. Výuku vedou přední čeští bikeři a instruktoři v čele s Kamilem Tatarkovičem a Damjanem Siriškim. Na Bike Academy navazuje Pumptrack pro trénink rovnováhy, plynulosti jízdy a dalších dovedností. 

Jak se do bike academy přihlásit?

1. Vyber si čas, který ti vyhovuje
2. Klikni na pole ve sloupci rezervace
3. Vyplň rezervační formulář
Zaměření Čas Rezervace
Načíst další

Půjč si TOP kolo! V půjčovně Kolo pro život.

Služby

Prezence

Prezenční přívěs KPŽ je místo, které mnoho z vás navštíví v areálu nejdříve, proto se nachází při hlavním vstupu do areálu. Zde si vyzvednete svůj startovní balíček nebo se na místě zaregistrujete do závodů. Úhrada startovného je možná v hotovosti i kartou. Případné problémy s registrací vyřešíte u okénka vedoucího registrace. Na dohled od prezence naleznete Info Point KPŽ.  Zde vám odpovíme na vaše dotazy nebo poradíme s tipy na další atraktivní program v okolí. Ztráty a nálezy hlaste, prosíme, také zde.

Mycí zóna

Mytí kol

K dokonalému servisu u nás patří mycí zóna pro kolaDEPO Kooperativa s dvanácti boxy vybavenými profi wapkami, hadicemi a stojany, kde se vašemu biku dostane dokonalé očisty. Praktické jsou také plastové palety, na kterých můžete stát bez obav z toho, že si promáčíte cyklistické tretry nebo že si znovu ušpiníte kolo od bláta.

Sprchy

V zázemí můžete umýt nejen své kolo, ale také sebe. Pro závodníky jsou k dispozici zcela nové buňky sprchDEPO Kooperativa, s předehřátou vodou ve velkokapacitních nádržích. Nechybí ani pohodlné převlékárny pro muže a pro ženy zvlášť. K dispozici jsou také venkovní mycí žlaby sloužící k rychlému, zběžnému umytí.

Servis kol

mechanickém DEPu Kooperativy, zeleném stanu technického servisu v areálu akce, působí zkušení a zruční mechanici, kteří ochotně a zdarma provedou běžné seřízení a malé opravy kola, abyste si závod mohli užít naplno nebo kolo po akci odváželi opět v bezvadném stavu. Za odbornější zásahy a náhradní díly uhradíte pouze cenu spotřebovaného materiálu.

Bezpečná zóna

Abyste při celodenním programu na KPŽ měli volné ruce a nemuseli se o své kolo či věci obávat, můžete si vše uložit, opakovaně, zdarma a po celý den, do hlídané Bezpečné zóny DEPa Kooperativy. Díky dobrému systému a bezchybné evidenci se o své kolo či batoh po zbytek den už nemusíte starat.

Nenechávejte své kolo a věci nikde ležet, nenechávejte je bez dozoru na stojanech, nebo po závodě na parkovišti upevněné v nosičích kol na autech. V absolutním bezpečí jsou pouze v Bezpečné zóně DEPa Kooperativy.

Praktické informace

Jak na místo

Ze všech směrů bude příjezd vyznačen jednotným značením seriálu Kolo pro život. Doporučujeme dorazit s dostatečným předstihem.

Parkování

Pro závodníky jsou připraveny dvě parkovací plochy s dostatečnou kapacitou. První je cca 0,5 km od zázemí, druhá 10 minut chůze u podniku Transporta. Nezapomeňte na to při plánování času příjezdu, nechte si časovou rezervu. Parkování na vyznačených plochách je zdarma.

Prosíme, dodržujte pokyny pořadatelské služby a sledujte navigační cedule na parkoviště i z parkovišť do areálu.

Mapa areálu

Ubytování

V Chrudimi a okolí je velká nabídka ubytovacích kapacit.
Více ZDE

Kontakty

Hlavní organizátor:
TJ Sokol oddíl cyklistiky Chrudim
Tyršovo náměstí 249
537 01 Chrudim II
Tel.: 777 596 767, 606 938 773
Web: www.mtbcchrudim.cz
E-mail: mtbsokol@centrum.cz

Spoluorganizátor:
Kolo pro život, z.s.
Na Florenci 1332/23
110 00 - Praha 1
Tel: +420 721 719 537
Email: info@kolopro.cz

Další informace

PARTNEŘI PRO TENTO ZÁVOD

Fotogalerie

Kolo pro život - Podpora

Přečtěte si:

Nejčastěji kladené dotazy

Nenašli jste odpověď na svůj dotaz?

 

Všechna práva vyhrazena. © Kolo pro život 2018.