Berounsko, jak ho neznáte: udělejte si výlet
• Autor Tým Kolo pro životVyrážíte závodit do Dobřichovic? Dopřejte si čas také na prozkoumání zajímavého okolí a poznejte Berounsko, jak ho neznáte. Kolo nechte protentokrát zaparkované a doplňte energii při výletování po středních Čechách.
Kdo by neznal majestátní hrady Karlštejn a Křivoklát? Jejichž návštěva by měla být „povinností” každého z nás. Berounsko toho však nabízí mnohem více. Díky dvěma chráněným krajinným oblastem, Český kras a Křivoklátsko, se těší návštěvnické oblibě. Naleznout tady ale můžete zajímavá místa, která neokupují davy turistů. Jaká to jsou?
Nenápadné Všeradice
Na samém okraji CHKO Český kras leží zdánlivě nevýznamná ves. Před 238 lety se ve Všeradicích narodila nejslavnější autorka českých kuchařek Magdalena Dobromila Rettigová. Její život a dílo připomíná jedna z expozic Dvoru Všerad, kterou vás provede hlas Simony Stašové. Vedle toho se zde seznámíte také s životem na venkově, zemědělstvím a v galerijní části s uměleckými díly z Čech i ze zahraničí. Ostatně umělci z celého světa se do Dvora sjíždějí každoročně v rámci ART sympózia, které se letos uskuteční již po osmnácté.
Dvůr Všerad nevábí jen na muzejní sbírky, ale v duchu cti ke kuchařskému umu všeradické rodačky vás tu pohostí skvělými pokrmy a lahodným pivem z vlastního pivovaru.
Operní Liteň
Přesuňte se po hranici CHKO pár kilometrů severněji, kde se ukrývá městys Liteň. V jeho jádru stojí zámek spjatý s rodem Daubků a operní divou Jarmilou Novotnou. O uchování jejich památky se tu starají znamenitě. Zámecké zdi každoročně rozezvučí tóny Festivalu Jarmily Novotné a útočiště tu naleznou umělci z různých kulturních oblastí. Spolek se stará celkem o 12 historických budov, kterým postupně vrací jejich krásu a dává nová využití.
Také okolí Litně stojí za prozkoumání. Pomůže vám s tím naučná stezka. Ta vás zavede k hrobce rodiny Daubků, kde odpočívá také slavná pěvkyně, nebo k oborám, ve kterých lze pozorovat daňky či jeleny.
Bájemi opředený Velíz
Čechy krásné, Čechy mé… to jsou úvodní slova písně Vlastenecké hory od Josefa Leopolda Zvonaře. Kublovský rodák nalezl místo tvého odpočinku na Velízu. Jeho rodný domek se v blízkém Kublově dochoval do dnešních dní. Ale zpět na Velíz. Podle Kosmovy kroniky byl na vrcholu, pojmenovaném po slovanském bohu Velesovi, Vršovci držen v zajetí přemyslovský kníže Jaromír. Po své záchraně zde kníže nechal vybudovat kapli, kterou později získali benediktini. Ti pak na vrchu zřídili navíc poustevnu i probošství, které během husitských válek lehlo popelem.
Každý výstup, i ten nejméně náročný, si zaslouží odměnu. A tak se nezapomeňte zastavit v sousedních Broumech v pivovaru Matuška na jedno či dvě orosené. Výčep tu stylově otevřeli v bývalé autobusové zastávce.
Další tipy na výlety hledejte na www.strednicechy.cz.