Jak se starat o kolo (nejen) na podzim

Autor

Podzim na kole má rozhodně své kouzlo, ale ne vždy si cyklisté užívají babího léta a úžasně zbarvené podzimní přírody. K podzimu zrovna tak a možná častěji patří i plískanice, přeháňky a jízda v blátivém terénu. Podzimní cyklistika je pak docela náročným testem odolnosti jezdce i materiálu. Aby kolo sloužilo tak, jak má, je potřeba věnovat patřičnou péči jeho údržbě a servisu pro poněkud drsnější podzimní romantiku v sedle kola.

Jak se starat o kolo (nejen) na podzim

Údržba kola se vyplatí

Ne nadarmo praví jedno tradiční české pořekadlo: Kdo maže, ten jede. Pro bezproblémovou jízdu v podzimních plískanicích to platí dvojnásob. A není to jen proto, že důkladné promazání řetězu, řazení a pohyblivých částí zajistí lepší pocit z jízdy. Především zabrání vodě a mokré břečce v tom, aby způsobily rychlé opotřebení a znehodnocení vašeho kola.

Asi jen málokomu se chce po návratu z podzimní vyjížďky „okořeněné“ lehkou terénní vložkou hned vrhnout na svůj bike a pořádně ho vypulírovat. Ale věřte, že je užitečné překonat se a věnovat čas jeho údržbě a očistě. Vyplatí se to!

Rozhodně se doporučuje kolo minimálně jednou za čas důkladně umýt. Stačí k tomu kbelík s vodou, hadr nebo smeták a normální štětec. Pokud použijete tlakové mytí, buďte zvlášť opatrní, protože se vám voda může snadno dostat do ložisek. Kolo otřete do sucha, případně nechte oschnout. Doporučuje se také občas vysunout a vyčistit sedlovku, protože i do ní se dostanou nečistoty a voda. Sedlovku také tu a tam namažte speciální a k tomu určenou vazelínou.

Důkladně očistěte řetěz

Dalším krokem je mazání, ale tomu ještě předchází důkladná očista a osušení – zbavte nečistot řetěz, přehazovačku, přesmyk, stejně jako zuby pastorků a převodníků. Jak na to? Minimem je očista za pomoci hadru. Do sevřené ruky vezměte hadr a několikrát jím projeďte řetěz. A udělejte to opravdu důkladně, aby na něm nezůstaly žádné zbytky bláta nebo předchozího mazání. Nicméně tento způsob není úplně ideální a jde spíše o provizorní řešení.

Určitě se vyplatí pořídit si speciální pračku, která se nasadí na řetěz, a ten se protáčením na volnoběh ve speciálním roztoku vyčistí. Výhodou je, že se nemusí řetěz demontovat. Po oschnutí řetěz znovu namažte – vhodné jsou oleje s teflonovou složkou, v nabídce jsou i oleje přímo určené do mokrých podmínek. Stejně tak se vyplatí pořídit si k tomu určenou kosmetiku, která dokáže lépe odstranit špínu a zjednoduší a urychlí vám práci.

Nezapomeňte opatrně a šetrně vytřít do sucha kluzáky odpružených vidlic a až poté je ošetřete k tomu určenými produkty. 

Jak ošetřit kolo na zimu?

Pro někoho už podzimní romantika na kole není tím pravým ořechovým, a tak ukládá svého „oře“ k zimnímu spánku, ať už do sklepa, nebo garáže. I tady platí určitá pravidla, abyste pak na jaře místo kola nenašli nefunkční šrot.

Rozhodně dobře namažte všechny pohyblivé součásti. Plášťům a duším se uleví, pokud v nich na zimu snížíte tlak, a vyplatí se pláště ošetřit přípravkem na gumu a plasty. Jednoznačně to prodlouží životnost pneumatik.

Také není ideální nechat kola stát celou zimu na zemi. Stačí pořídit si závěsné háky. Typů je docela dost: Bicykl lze pověsit za přední či zadní kolo, za rám, nebo za jeden z pedálů. Sami si můžete vybrat ten nejvhodnější.

Tým Kolo pro život

Autor Tým Kolo pro život

Jsme bikeři, od roku 2000 se věnujeme organizaci největšího a nejoblíbenějšího amatérského cyklistického MTB seriálu u nás. Rádi tě uvidíme na startu!

Hlavní partneřiKooperativa
Veolia
Cardion
OFICIÁLNÍ PARTNER MOBILITYŠkoda nové
Partneři211
Česká spořitelna
Balíkovna
Nutrend
lawi
T-mobile
Lesy ČR
Oficiální DodavateléBeko
Playstation
Znovín Znojmo
TKF
Birell
Alltraining
Lipence
Rajec
ČD CARGO
Dodavatelé cenLoap
Kilpi
Horalky
Craft
CYKLISTICKÁ SEKCETREK
GIANT
Rock Machine
Generální Mediální PartnerTV NOVA
Hlavní Mediální PartneřiiDnes Premium
Impuls
Mediální Partneřimtbs.cz
Cyklistickey
za podporyCentrum rehabilitace a sportovni pece
FTVS
Marketingový partnerSport Invest