„Každý můžeme ovlivnit životy lidí kolem nás,“ věří Jana Tomas Sedláčková z Nadace PPF

Autor

S členkou správní rady Nadace PPF, která podpořila už čtvrtý ročník KPŽ, jsme mluvili o tom, jakým projektům se Nadace PPF věnuje a podle jakých kritérií je vybírá, jak může nadnárodní společnost pomoct neziskovému sektoru i jinak než finančně a také proč je při pomáhání důležitá rychlost a odvaha.

„Každý můžeme ovlivnit životy lidí kolem nás,“ věří Jana Tomas Sedláčková z Nadace PPF

Co stálo před čtyřmi lety za vznikem Nadace PPF a podle jakého klíče vybíráte projekty, které podpoříte?

PPF vznikla ve středu Evropy a odtud si prošlápla cestu až ke světovému měřítku. Jsme schopni obstát ve světové konkurenci. Rozhodli jsme se, že právě toto bude jeden z klíčových parametrů pro podporu neziskových projektů. Hledáme projekty, které podporují český talent a příležitosti prosadit se ve světě, nebo které naopak přivážejí zahraniční inspiraci sem k nám do Čech, jako je tomu například u partnerského projektu Kola pro život - L'Etape Czech Republic by Tour de France. Do naší neziskové práce se tak přirozeně propisují hodnoty, které vnímáme v PPF jako důležité. Českým projektům, které jsou již úspěšné, pomáháme k tomu, aby se rozvinuly, rozšířily se na další teritoria, aby se posunuly na vyšší úroveň. 

Současně se nám daří podporovat výjimečné osobnosti – výrazný leader je totiž zásadním elementem každého projektu. Ať už je to Rosťa Novák u Cirku La Putyka nebo Rony Plesl a jeho výstava na Bienále v Benátkách, Viktor Tauš v projektu Film Naživo nebo Kateřina Vacková v neziskové organizaci Loono.

Nadace PPF ale funguje i jako platforma pro okamžitou pomoc v případě krize. Nejdřív to byl covid, bezprecedentní situace, kdy bylo potřeba reagovat velmi rychle. Později byla Nadace PPF spolu s Nadací The Kellner Family Foundation platformou, která realizovala pomoc skupiny PPF po zahájení války na Ukrajině. Rychle se ukázalo, že podmínkou pro úspěšnou integraci ukrajinských dětí do vzdělávacího systému a jejich maminek do české společnosti je znalost českého jazyka. Díky naší pomoci se dostaly k dětem i jejich maminkám včas nově publikované učebnice češtiny jako druhého jazyka v dostatečném množství.

V čem se Nadace PPF liší od jiných nadací?

Naší extrémní výhodou je to, že jsme soukromá nadace. Máme tak možnost reagovat a rozhodovat se velmi rychle, což třeba u projektu pomoci ukrajinským uprchlíkům bylo naprosto zásadní. V době, kdy byl v celé Evropě nedostatek papíru, jsme měli díky odvaze našich akcionářů možnost nakoupit papír ve chvíli, kdy jsme ještě nevěděli, jaké učebnice na něj budeme tisknout. Bez toho by ale materiály nebyly včas připraveny na nový školní rok. To je ta ingredience, která naši nadaci charakterizuje.

Rozdíl je i v tom, že naše podpora není jen finanční. Poskytujeme projektům z neziskového sektoru leadership a přinášíme jim know-how, které máme z byznysu. Snažíme se také iniciovat synergie plynoucí ze spolupráce s dalšími subjekty a našimi projekty.

Nadace PPF od svého vzniku podpořila přes stovku projektů. Dokázala byste mezi nimi vybrat jeden, který vás zvlášť oslovil?

Výhodou téhle práce je to, že spolupracuji s nadšenými lidmi, kteří realizují často velmi ambiciózní projekty s velkou odvahou a odhodláním, které je nakažlivé. Pro mě se stává skoro každý projekt, na kterém spolupracujeme, srdcovým. Přesto je mezi nimi jeden, který je trochu výjimečný. Aplikaci Nepanikař vytvořila třiadvacetiletá studentka, která se potýkala s psychickými obtížemi a zjistila, že pro ně neexistuje první pomoc. Se svými spolužáky vyvinula aplikaci, která dnes má třináct jazykových mutací a pomáhá uživatelům z celého světa. To je příklad, jak každý z nás může být platný pro společnost, jak aktivita každého může ovlivnit životy mnoha jiných. To je to, co u projektů hledáme. Každý den vidím, že naše pomoc má smysl, že podporujeme smysluplné projekty a výjimečné osobnosti v tom, aby se mohly soustředit na svoji práci a dělat ji lépe.
 

Cyklistická
přilba ano, či ne?
Autor

Jezdíte na kole? Pokud ano, vyřešte hned na začátku zásadní otázku: cyklistická helma ano, či ne? Odpověď je jasná: ANO. Stačí se podívat na statistiky úrazů cyklistů – zranění hlavy je tím nejčastějším. Často s tragickými následky jen proto, že cyklista neměl přilbu. Nanejvýš důležité je ale vybrat správnou, kvalitní a vhodnou helmu, stejně jako ji správně nosit.

Pokračovat ve čtení

Tým Kolo pro život

Autor Tým Kolo pro život

Jsme bikeři, od roku 2000 se věnujeme organizaci největšího a nejoblíbenějšího amatérského cyklistického MTB seriálu u nás. Rádi tě uvidíme na startu!

Hlavní partneřiKooperativa
Veolia
Cardion
OFICIÁLNÍ PARTNER MOBILITYŠkoda nové
Partneři211
Česká spořitelna
Balíkovna
Nutrend
lawi
T-mobile
Lesy ČR
Oficiální DodavateléBeko
Playstation
Znovín Znojmo
TKF
Birell
Alltraining
Lipence
Rajec
ČD CARGO
Dodavatelé cenLoap
Kilpi
Horalky
Craft
CYKLISTICKÁ SEKCETREK
GIANT
Rock Machine
Generální Mediální PartnerTV NOVA
Hlavní Mediální PartneřiiDnes Premium
Impuls
Mediální Partneřimtbs.cz
Cyklistickey
za podporyCentrum rehabilitace a sportovni pece
FTVS
Marketingový partnerSport Invest