Které superstar v balíku v roce 2024 nenajdete?

Autor

Famózních 428 vítězství! Osm hvězdných jmen opustilo v sezoně 2023 silniční peloton. Proč budou fanouškům tolik chybět? Protože v průměru každý vyhrál třiapadesát závodů! Šampioni z Tour de France, italského Gira, Vuelty, mistrovství světa či slavných klasik.

Které superstar v balíku v roce 2024 nenajdete?

Slovenský showman, který bavil lidi výjimečnými gesty a také triumfy, po nichž napodoboval filmové hrdiny? Či snad první Afričan, který oblékl žlutý trikot na Tour de France? Nebo borec, jehož pojmenovali po trojnásobném šampionovi Tour de France?

Štybar se žulové kostky nedočkal

Česká cyklistika přijde o jednu z ikonických postav. Osmatřicetiletý Zdeněk Štybar ještě definitivně svět vrcholové cyklistiky neopustil, ale čeká jej už jen pár cyklokrosových závodů a následně mistrovství světa v Táboře. A pak?

Možná pár závodů v roli mentor na kontinentální úrovni. Možná nějaké gravel závody. Případně bikové dobrodružství. Mezi elitou už ale rodák ze Stříbra téměř jistě žádné vítězství k dosavadním osmnácti nepřidá.

Zdeněk Štybar s trofejí za vítězství v belgické klasice Omloop Het Nieuwsblad. Foto: © Tim De Waele / Getty Images
Zdeněk Štybar s trofejí za vítězství v belgické klasice Omloop Het Nieuwsblad. Foto: © Tim De Waele / Getty Images

V srdcích fanoušků zůstane trojnásobný mistr světa v cyklokrosu pro svoji jedinečnou otevřenost a vstřícnost. Snil o etapovém triumfu ze všech Grand Tour. K výhrám z Tour de France a Vuelty však vítězství na Giru nepřidal. Celkově ovládl Eneco Tour, pyšní se výhrami z Omloopu či Strade Bianche. Dvakrát byl druhý při Paříž-Roubaix. Právě žulová kostka za triumf na Pekle severu byla motorem, o němž snil celou kariéru….

Krále zeleného dresu přemohla psychická únava

Ve třiatřiceti letech mohl Peter Sagan rozhodně ještě pokračovat na nejvyšší úrovni. Trojnásobný mistr světa by nepochybně uplatnění našel. Vždyť se sedmi triumfy v bodovací soutěži Škoda Auto na Tour de France a prvenstvím z Monumentů Paříž-Roubaix a Kolem Flander patří rodák ze Žiliny mezi superstar pelotonu.

Sedminásobný vítěz zeleného dresu z Tour de France Petr Sagan.

Jenže držitele 121 profesionálních vítězství přemohla psychická únava. Už měl dost kolotoče spojeného s World Tour a veškerého harcování po světě. A tak se rozhodl královskou disciplínu opustit. Ale cyklistice ještě definitivní sbohem nedal. Bude oblékal dres týmu RRK Group Pierre Baguette Benzinol, který částečně sponzoruje a sportovním ředitelem je jeho bratr Juraj. Půjde o součást přípravy na biková vystoupení, přičemž vrcholem má být v ideálním případě účast na olympijských hrách v Paříži 2024.

Miláček Francie končil v slzách

Kdo sledoval předposlední etapu Tour de France 2023 či klasiku Kolem Lombardie, musel pochopit význam, který měl pro peloton Thibaut Pinot. Francouz ve službách Groupama FDJ. Fanoušci doslova šíleli. Marc Madiot, sportovní ředitel týmu, konec legendy oplakal. A Pinot zrovna tak…

Třiatřicetiletý závodník se rozhodl utnout kariéru v okamžiku, kdy měl na kontě 33 profesionálních vítězství. Vyhrál tři etapy na Tour de France, dvě etapy na Vueltě, jednu na Giru a v minulosti ovládl Lombardii. V sezoně 2014 byl třetí na Tour de France, navíc získal bílý trikot pro nejlepšího jezdce do pětadvaceti let.

Rychlík od protinožců 

Stejný věk (33), stejný početí vítězství (33), jen zaměření bylo diametrálně odlišné. Rohan Dennis z Austrálie byl králem silnice na časovkářském speciálu. Dvakrát byl mistrem světa v časovce. Ovládl dvě etapy na Vueltě, jednu na Tour a také na Giru, tudíž patří do klubu výjimečných šampionů pyšnících se triumfem ze všech tří Grand Tour.

Doma má medaili z dráhové cyklistiky na olympiádě v Brazílii 2016, o rok dříve vytvořil světový rekord v hodinovce. Ještě nepatřil do starého železa a v barvách formace Jumbo mohl být platným jezdcem, ale nechtěl jen vozit bidony nebo být do počtu. Proto se rozhodl prakticky na vrcholu odejít!

Věděli jste, že Greg van Avermaet z týmu AG2R dostal jméno po legendárním Gregu LeMondovi? Přitom Američan na první ze tří triumfů na Tour de France dosáhl až po narození Belgičana. Ten sice dokázal během kariéry ovládnout dvě etapy při Grande Boucle a dokonce jel i ve žlutém trikotu lídra, ovšem nikdy jeho doménou nebyla jízda na celkové pořadí.

Greg van Avermaet při skutečném závodě, únorové klasice Omloop Het Nieuwsblad. Foto: CCC Team
Greg van Avermaet při klasice Omloop Het Nieuwsblad. Foto: CCC Team

Kraloval jednorázovým závodům. Ovládl dvakrát Omloop, jednou Gent-Wevelgem, E3 Harelbeke či Monument Paříž-Roubaix. A v roce 2016 se nečekaně stal olympijským šampionem v hromadném závodě na okruhu v Riu!

Dvacet sezon prožil mezi elitou Luis Leon Sanchez Gil. Starší bratr tragicky zahynul, další dva se věnovali fotbalu. Luis dokázal posbírat do čtyřiceti let celkem sedmačtyřicet vítězství. Ovládl čtyři etapy na Tour de France, dvakrát slavil dílčí triumf na Vueltě a skvěle zvládal i jednodenní závody.

Španělský cyklista, který končil kariéru v dresu Astany, byl v minulosti ovšem také zapleten do aféry „Fuentes“, kdy španělský gynekolog předepisoval sportovcům  ve velkém zakázané prostředky a také krevní transfuze.

První Afričan ve žlutém na Tour de France

V Česku si připsal jeden výjimečný zářez i Daryl Impey. Devětatřicetiletý borec naposledy oblékal dres Israel Premier Tech. Během kariéry cyklista z Johannesburgu slavil třicet profesionálních vítězství. A v sezoně 2019 jeden z vrcholů představovalo prvenství na Czech Cycling Tour.

Impey ovládl dvakrát etapák Tour Down Under, také Kolem Turecka a Kolem Alberty. Devítinásobný šampion Jižní Afriky v časovce ale krátce před triumfem na českých silnicích ovládl i etapu na Tour de France! Dokonce dva dny v roce 2013 jel jako první Afričan v historii navlečený do žlutého trikotu lídra nejslavnějšího závodu planety.

Vládkyně ženského pelotonu vyhrála vše

Cyklistika přišla i o jednu hvězdnou závodnici. Annemiek van Vleuten se rozhodla v jednačtyřiceti vyklidit pozice. Během pestré kariéry slavila 104 vítězství..

Ženská silniční cyklistika - Annemiek van Vleuten
Annemiek van Vleuten během Tour de France Femmes při rozhodujícím útoku na vítězství. Foto: A.S.O.

Dvakrát byla mistryní světa v hromadném závodě, stejný počet duhových trikotů získala v boji s chronometrem, čtyřikrát ovládla Giro, dvakrát Strade Bianche, dvakrát Lutych-Bastogne-Lutych a v minulé sezoně po restartu Tour de France přidal i dvě etapové prvenství z Grande Boucle, jehož ženskou edici ovládla!

Cyklistická
přilba ano, či ne?
Autor

Jezdíte na kole? Pokud ano, vyřešte hned na začátku zásadní otázku: cyklistická helma ano, či ne? Odpověď je jasná: ANO. Stačí se podívat na statistiky úrazů cyklistů – zranění hlavy je tím nejčastějším. Často s tragickými následky jen proto, že cyklista neměl přilbu. Nanejvýš důležité je ale vybrat správnou, kvalitní a vhodnou helmu, stejně jako ji správně nosit.

Pokračovat ve čtení

WeLoveCycling

Autor WeLoveCycling

WeLoveCycling.cz je online magazín, který Vám přináší zajímavé příběhy nejen ze světa cyklistiky. 

Hlavní partneřiKooperativa
Veolia
Cardion
OFICIÁLNÍ PARTNER MOBILITYŠkoda nové
PartneřiČeská spořitelna
211
Nutrend
lawi
T-mobile
Oficiální DodavateléBeko
Playstation
Znovín Znojmo
Harfa
MTBiker
TKF
Birell
Alltraining
Austria
Sporthelp
Pan Pompo
Tchibo
Lipence
Rajec
ČD CARGO
Dodavatelé cenLoap
Kilpi
Horalky
Craft
CYKLISTICKÁ SEKCETREK
GIANT
Rock Machine
Generální Mediální PartnerTV NOVA
Hlavní Mediální PartneřiiSportcz
Impuls
Sport
iDnes Premium
Mediální Partneřimtbs.cz
Cyklistickey
za podporyCentrum rehabilitace a sportovni pece
FTVS NOVE
Kudy Z nudy černé