28. 7. 2019

Lesní závod na Šumavě

Účastníky dětských závodů ČT Déčko Junior Trophy na Zadově letos pokropil deštík...

Lesní závod na Šumavě

Je jich jenom pár. Vlastně z patnácti pouze dvě. A i ty dvě jsou hodně rozdílné. Řeč je o závodních tratích dětského seriálu ČT Déčko Junior Tropy, které jsou umístěné v lese. A právě první z nich se uprostřed hustého smrkového lesa uskutečnila v sobotu 27. 7. na šumavském Zadově. Opět po roce se na jehličím vystlaném lesním náměstíčku objevila nafukovací brána v duhových barvách „Jétéčka“, aby pozvala všechny malé a mladé bikery a bikerky, aby si to mezi sebou rozdali a pořádně si zabajkovali.

„Na trati v místních lesích vás čekají točky, pumpovačky, rovinky, velbloudi, dropíky, esíčka, velké i malé kořeny, pařezy, výjezdy i sjezdíky a spousta volně ležících šišek,“ charakterizoval letošní již devátou trať oblíbeného dětského seriálu moderátor Luka Beděrka. A měl pravdu. Víc než kde jinde právě tady platí: „Kdo se bojí, nesmí do lesa.“ Naštěstí závodníci Juniorky mají pro strach uděláno a lesní závodění se jim líbí. A to i za letních přeháněk, které jemně kropily trať, aby se tolik neprášilo.

Je zajímavé pozorovat, jak doprovody závodníků dokážou neskutečně předvídat. V sobotu se společně s Junior Trophy jela i 19. etapa slavné Tour de France, která díky nečekanému přívalu sněhu a krup musela být zastavena. Zatímco profíci v slavné horské etapě nebyli na sněhovou nadílku připraveni, někteří závodníci šumavského Jétečka naopak ano. Zřejmě měli profesionální informace, že by mohlo stejně jako ve Francii zasněžit, a proto pro jistotu osedlali fatbike s tlustými gumami - speciál do sněžných dun.

Škoda jen, že Junior Trophy neměla kvůli mokrému počasí podél trati tolik fanoušků s transparenty či vlajkami jako Tour de France. Ale možná se to na příštích závodech s přídělem sluníčka zase zlepší. Ostatně na Šumavě příkladně fandil i jeden vlajkonoš, který všem ostatním dokazoval, že povzbuzovat závodníky se může v jakémkoliv věku a v jakýchkoliv klimatických podmínkách. Klobouk dolů před tímto fanouškem, kterého neodradily ani dešťové přeháňky.

Ani v šumavských hvozdech nechyběla Módní policie. Ta pečlivě sledovala všechny přítomné a nakonec jako vítěze vyhlásila příkladně oháknutou a vybavenou rodinku. Nejen, že se všichni svorně vyladili do růžové, ale ve stejném odstínu dokonce doplnili svůj look dvěma pláštěnkami a jedním deštníkem. Růžová rodinka Štolfových dostává pět hvězdiček a jedničku za úsměvy.

Vyvrcholením dopoledního závodění v lese se staly závody odrážedel. Jejich trať už se obešla bez technických záludností, ale zákeřné šišky jim dráhu pěkně zpestřily. Piloti tak museli být neustále ve střehu, aby je některá z nich neposlala ze sedla. Naštěstí to všichni v pohodě zvládli a bez pádu dojeli do cíle.

Medaile byly rozdány, a komu snad nestačila pamětní placka, tak si mohl natrhat borůvky, co hrdlo ráčilo. Specialita Šumavského MTB maratonu zbarvila prsty a rty skoro všech návštěvníků…

Za čtrnáct dnů se sejdeme na Vysočině v novoměstské Vysočina Areně, kde závodníky a závodnice čeká jedna z nejbikovatejších tratí Junior Tropy. Ta totiž z části vede i po trati, kde se jezdí Světový pohár horských kol, navíc se jede jako závod mistrovský.  Tak neváhejte a přijeďte do Nového Města na Moravě na dvoudenní cyklistický festival se závody Kolo pro život a cyklistickým veletrhem Text and Expo. Na programu je kromě Juniorky a Family jízdy také nový orientační závod na kolech pro celou rodinu.Fotografie ze šumavského Jétéčka najdete již brzy ve Fotogalerii na webových stránkách Kolo pro život.


Text a foto: Bohdana a Martin Půlpánovi

 

Generální partner

Hlavní partneři

PARTNEŘI

DODAVATELÉ

CYKLISTICKÁ SEKCE

Generální mediální partner

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI

Mediální partneři

Institucionální partneři

Realizaci podporuje

MARKETINGOVÝ PARTNER

Za podpory

Kolo pro život - Podpora

Přečtěte si:

Nejčastěji kladené dotazy

Nenašli jste odpověď na svůj dotaz?

 

Všechna práva vyhrazena. © Kolo pro život 2018.