Novoměstské koloseum v obležení kol

Autor

Symbol Nového Města na Moravě, slavná Vysočina Arena hostila o uplynulém víkendu již 10. podnik seriálu Kolo pro život 2019. Nenechalo si ho ujít 2300 aktivních účastníků. Po krátkém týdenním odpočinku zvedla karavana KPŽ  kotvy a ze Západních Čech si to namířila rovnou spravedlivě doprostřed republiky, do místa, kde se pravidelně v zimním období pořádají biatlonové pohárové závody či na jaře Světový pohár v cross country horských kol.

Novoměstské koloseum v obležení kol

Konkurence se do novoměstského kolosea sjela velice kvalitní, skoro jako za časů starověkého Říma, jen gladiátory, jejichž výraz je odvozen od názvu krátkého meče (gladius), vystřídali „bajkiátoři“ všeho druhu: mtbéčkaři, žiletkáři, cyklokrosaři, sjezdaři, štěrkoletci, cykloturisti, děti na kolech a další cyklisté, kteří si v tom nabitém závodním i doprovodném programu našli kus svého a se vší parádou se do toho zakousli.

Za časného sobotního rána vstoupila jako první do arény ta neotrlejší a nejostřílenější parta tvrďáků vyrážející na nejdelší možný zápas, tedy na červené Áčko s parametry 85 km s převýšením 1.637 metrů. Zatímco se diváci pomalu trousili do ochozů v očekávání napínavé podívané, spíkr Michal Berka už obdivně vítal všechny přítomné bojovníky, nastoupené ve svých startovních koridorech. Ti mu mohli v duchu sborově jeho pozdravy opětovat slovy: „Ave Michael, morituri te salutant. Naštěstí k těmto slovům vůbec nedošlo a všichni zúčastnění ukázali svoji nesmrtelnost, když všemi nástrahami zdárně propluli až do konce.

Hlavní roli tentokrát nesehrál filmový Russell Crowe, nýbrž Tomáš Višňovský (Česká spořitelna – Accolade) a Janča Pichlíková (Kross Bike Ranch team). Prudké vášně publika však vzbudil závěrečný souboj dvou bývalých kolegů o druhé a třetí místo. I přes veškerou snahu Matouše Ulmana, který se na Pavla Boudného snažil nejprve hodit síť a pak ho dorazit z boku trojzubcem, mu bitevní plán nevyšel a zůstal v poli poražen. Dav nadšených přihlížejících udělil Matymu milost, takže se ve finále žádný palec dolů nekonal.

Nedílnou součástí novoměstského podniku KPŽ byl i cyklistický veletrh TEST & EXPO. Až do neděle si zde mohli zájemci vyzkoušet a omrknout novinky pro rok 2019. Stále narůstající móda elektrického pohonu se ukázala i zde, a to především od značky Qayron. Přednášky, testování vybraných modelů či stánek se servisem kol vybavený profesionálním nářadím byly samozřejmostí.

Počasí se ještě ráno tvářilo velmi nadějně, nakonec však ukázalo tu zamračenější tvář. Start modréhoBéčka (54 km) a především o hodinu později žlutého Céčka (33 km) okořenila slabší přeháňka. Kapičky deště s notnou podporou špalíru fanoušků postávajících podél asfaltového výjezdu, vyhnali závodníky schovat se, co nejrychleji do lesa. Sotva se prohnali nad Arénou, přišly první kopce zvlněné Českomoravské vrchoviny. Mokré balvany, kluzké kořeny a především protivný protivítr vše ještě ztížil a boj o pozice udělal ještě náročnější. I vybraný BIRELL segment dal bikerům pořádně zabrat. Klesání po singltreku z Křivého javoru a následné stoupání po travnaté cestě na fryšavský hřeben doprovázela další průtrž mračen. Vražedné závodní nasazení vygradovala i všudypřítomná divácká kulisa. Hlasité povzbuzování, tleskání a fandění všeho druhu bylo slyšet téměř na každém kroku i těsně před koncem u odbočky k Medlovskému rybníku.

Odpoledne si už v suchu a bez deště mohli zájemci vychutnat další novinky z programu. V rámci E-Bike Eliminátor změřili své síly a pohony na půlkilometrovém okruhu vyznačeném nedaleko pumtrackové dráhy či si s celou rodinkou střihli Family Adventure - orienťák na horských kolech.

Nedělní slunečné ráno už patřilo partnerskému závodu GRAVEL & MTB Rallye 2019 určeného majitelům kol typu „gravel bike“, cyklokrosových, ale i horských. Jeho podstata mimo jiné spočívá v tom, že závodníci startovali v závodě bez předchozí znalosti trati a bez možnosti projetí předem. Na zhruba padesátikilometrovém okruhu čekala závodníky asi třetina rychlostních zkoušek (RZ) vedených převážně po lesních a polních cestách s kousky asfaltu. Transfery mezi jednotlivými měřenými úseky si mohl každý užívat po svém. Někdo do toho i tak šlápnul, někdo se kochal krásným okolím a klábosil u toho s kamarády, aby pošetřil síly na další erzetu. S tratí se nejlépe popral stejně jako v loňském ročníku Jiří Fikejz (Befisport).

Stejně jako v dospělácké Prestige Trophy i ve všech dětských kategoriích šlo o důležité body, které se tentokrát násobily koeficientem 1,5! Kromě klasického závodu ČT :D Junior Trophy, který byl vyznačen krásným terénem se skvělou možností na více místech předjíždět, si to děti ve věku od 6 do 13 let rozdaly v rámci Mistrovství Junior Trophy ve dvou disciplínách. Tou druhou byl Downhill. Na netypické trati plné záludných přírodních překážek svedly děti tuhý boj o umístění a také o krásné dřevěné trofeje pro ty nejrychlejší, aby si pak za odměnu za své výkony mohly vyšlápnout spolu s rodiči a dalšími pohodáři na nezávodní Family jízdu. Trasa vedená po singletracích Cyklo Areny byla totožná i pro závodnice a závodníky ve věku 8 – 16 let, kteří se přihlásili na dětský maraton ČD Cargo JTM.

Koloproživotní městečko s tradičně kvalitním a bohatým servisem bylo samozřejmě připraveno po celý víkend a bylo svědkem neobyčejných zážitků všech zúčastněných. Šestý ročník dvoudenního cyklistického podniku je minulostí. Nezbývá než vzdát hold pořadatelům pohostinné Vysočina Areny Tour České spořitelny v čele s Janem Skřičkou, organizátorům a dobrovolníkům z Petr Čech Sport a.s. a těšit se už příští sobotu 17. srpna do Chrudimi na jeden z nejstarších bikerských podniků v Čechách – legendární „Manitoučko“.

 

 

Text: David Barták
Foto: Miloš Lubas

 

Tým Kolo pro život

Autor Tým Kolo pro život

Jsme bikeři, od roku 2000 se věnujeme organizaci největšího a nejoblíbenějšího amatérského cyklistického MTB seriálu u nás. Rádi tě uvidíme na startu!

Hlavní partneřiKooperativa
Škoda
Česká spořitelna
Cardion
Strabag
ZA PODPORYPPF
PartneřiNutrend
lawi
T-mobile
Lesy ČR
ZPMV
Oficiální DodavateléBeko
TKF
Toi Toi
Lipence
Rouvy
Rajec
ČD CARGO
Birell
VLS
CST TIRES
Cafe Reserva
Dodavatelé cenLoap
Kilpi
3F
Dermacol
Craft
CYKLISTICKÁ SEKCEOrbea
TREK
Generální Mediální PartnerTV NOVA
Hlavní Mediální PartneřiiDnes Premium
Impuls
Deník.cz
Mediální PartneřiVelo
iVelo.cz
Cykloserver
mtbs.cz
Institucionální partneřiCzech Tourism
Austria Tourism
Asociace Krajů České republiky
za podporyČEZ
Marketingový partnerSport Invest