Regenerace - nenechte zvítězit vyčerpání!

Autor

Jakákoli fyzická činnost je nezbytně provázána s únavou, která často může vést až k poklesu fyzického výkonu. Únava se stává postupně intenzivnější a v určitý moment je nutné činnost přerušit. V nejhorších případech únava způsobí nepříjemné zranění.

Regenerace - nenechte zvítězit vyčerpání!

Základní schéma procesu, který probíhá při fyzické činnosti, je následující: zátěž – únava – zotavení (regenerace).

Výše zmíněný proces je cyklický a po kvalitní regeneraci může následovat opět zátěž a celý cyklus se opakuje. Tento cyklus se prolíná celým našim životem, protože se pochopitelně nejedná pouze o únavu spojenou se sportovní aktivitou, ale i např. s pracovní činností. V průběhu regenerace dochází k obnovení vyčerpaných energetických zdrojů, k obnovení rovnováhy a úpravě regulačních a koordinačních mechanismů. Rychlost a kvalitu regenerace ovlivňuje charakter předchozího zatížení, jeho intenzita, délka zatížení a charakter odpočinku.

Regenerace je záležitost komplexního přístupu a využívá celou řadu prostředků: od pedagogických, přes psychologické a farmakologické, až po prostředky biologické. Rozhodně nesmíme pominout obvyklé prostředky jako jsou například masáže nebo vodní procedury. Dnes nás budou ale zajímat především zástupci sportovní výživy.

Základní úkoly regenerace z pohledu výživy

Důležité je co největší doplnění jaterního a svalového glykogenu a maximální nasycení svalové buňky sacharidy. Základní a nejdůležitější opatření pro co nejdokonalejší regeneraci musíme provést ihned po fyzické aktivitě – čím dříve, tím lépe. Vždyť již v krátké době po výkonu dojde k návratu funkcí organismu až na 80–85 % výchozí úrovně při dodržení zásad regenerace. S doplněním sacharidů je třeba začít téměř ihned po dokončení zátěže, ideálně do 20 minut po ukončení pohybové aktivity.

Výživové prostředky, které můžeme při regeneraci uplatnit

 Jako správné řešení nabízíme sacharidové a protein-sacharidové koktejly, které nám zajistí dodávku důležitých rychle vstřebatelných cukrů, popř. i bílkovin, bezprostředně po fyzické zátěži. Mezi tyto patří například AFTER TRAINING PROTEIN nebo do objemové fáze můžete použít i MASS GAIN.

Po dlouhodobé aktivitě s vysokou intenzitou doporučujeme špičkový sacharidový nápoj REGENER, speciální regenerační formuli určenou pro vyčerpaný organismus po fyzickém výkonu. REGENER dodá dostatečné množství sacharidů, minerálních látek a vitamínů pro maximálně rychlý nástup regeneračních procesů. Nápoj obsahuje také řadu funkčních látek jako aminokyseliny BCAA, glutamin, arginin aj..

Tělo může využít i bílkoviny jako zdroj energie

Počítat s částečnou degradací bílkovin a využití aminokyselin jako zdroje energie musíme vždy. Náš organismus vždy využívá pro energetické krytí i určitý podíl bílkovin a tento podíl se zvyšuje, pokud je výkon dlouhodobý a krátí se nám zásoby dobře využitelné energie. Abychom tento nežádoucí stav co nejvíce eliminovali, je velmi vhodné použít před výkonem esenciální aminokyseliny. Vyzkoušejte EAA MEGA STRONG POWDER, směs devíti esenciálních aminokyselin v instantní formě, doplněná o vitamíny, zinek a extrakt ze zeleného čaje.

Nezapomínejte také na vaše klouby, které jsou pohybovou aktivitou zatěžované. Proto dopřejte vašim zatěžovaným kloubům kvalitní výživu v podobě produktu FLEXIT GOLD DRINK. Obsahuje komplex klíčových látek vhodných při obtížích pohybového aparátu a pro podporu aktivního pohybu. Vysoce kvalitní instantní nápoj obsahuje 9 účinných látek, a navíc skvěle chutná.


Pokud si chcete sportování opravdu užít, neměla by pro vás vyjížďka končit sesednutím z kola. Sport není jen potěšení, někdy může i bolet. Regenerace je proces, při kterém dochází k navrácení organismu zpět do rovnováhy. To znamená, že dochází nejen k obnovení energetických zásob, ale i k obnově poškozených tkání a srovnání vodního a elektrolytového prostředí. Kvalitní regenerace je stavební kámen vaší progresivně se zvyšující výkonnosti. Umožní vám navyšovat tréninkové dávky. Pomůže vám posunout hranice vašich možností zase o kousek dál. Bez kvalitní regenerace není absolutně možné dosáhnout sportovního pokroku. Dovolí vám vrhnout se druhý den opět na to, co vás opravdu baví.

Více na www.nutrend.cz 

Jak se připravit na Bikemaraton Beroun Kooperativy 2023? NUTREND poradí!
Autor

Využijte rady specialistů na výživu před i během akce Kolo pro život –  Bikemaraton Beroun Kooperativy 2023. Zastavte se na občerstvovačkách NUTREND na tratích nebo na stánku NUTREND v zázemí!

Pokračovat ve čtení

Tým Kolo pro život

Autor Tým Kolo pro život

Jsme bikeři, od roku 2000 se věnujeme organizaci největšího a nejoblíbenějšího amatérského cyklistického MTB seriálu u nás. Rádi tě uvidíme na startu!

Hlavní partneřiKooperativa
Veolia
Cardion
OFICIÁLNÍ PARTNER MOBILITYŠkoda nové
PartneřiČeská spořitelna
211
Nutrend
lawi
T-mobile
Oficiální DodavateléBeko
Playstation
Znovín Znojmo
Harfa
MTBiker
TKF
Birell
Alltraining
Austria
Sporthelp
Pan Pompo
Tchibo
Lipence
Rajec
ČD CARGO
Dodavatelé cenLoap
Kilpi
Horalky
Craft
CYKLISTICKÁ SEKCETREK
GIANT
Rock Machine
Generální Mediální PartnerTV NOVA
Hlavní Mediální PartneřiiSportcz
Impuls
Sport
iDnes Premium
Mediální Partneřimtbs.cz
Cyklistickey
za podporyCentrum rehabilitace a sportovni pece
FTVS NOVE
Kudy Z nudy černé