Tradiční bike závod na Šumavě se blíží

Autor

Šumavský MTB Maraton Kooperativy 

Jednou z předností seriálu KPŽ je možnost podívat se do různých koutů Čech a poznat místa, která často bývají speciálně otevřená pro účastníky závodů. Aktuálně přijměte pozvání do míst, kde to sportovně-závodní atmosférou přímo dýchá. Na šumavský Zadov. Mezi osobnosti spojené se Zadovem-Churáňovem patří např. lyžař, olympijský medailista Miroslav Rypl, Stanislav Frühauf, trenér olympijské vítězky Kateřiny Neumannové a samozřejmě Kateřina. „Modří už vědí.“ Šumavský MTB maraton odstartuje již 29.července na šumavském Zadově.

Tradiční bike závod na Šumavě se blíží

Ještě trochu nastoupáme 

Poloha Zadova 1100 m n. m. zaručuje příjemné klima i v aktuálně parných letních vedrech. Což se cení. Šumavský maratón je jednou největších letních sportovních akcí v těchto horách, o tom není pochyb. Důvodů je mnoho. Zeptali jsme se olympijské vítězky Kateřiny Neumannové, bývalé české běžkyně na lyžích a cyklistky, která část své sportovní kariéry prožila na Zadově, proč do šumavských hvozdů zavítat. 

1. Katko, není žádným tajemstvím, že Zadov je tvůj revír, dovolím si říct druhý domov. Čím ti toto místo tak učarovalo? 

Měla jsem to štěstí a zažila jsem začátky horských kol. Prostě jsem to chtěla zkusit, protože na silničním kole jsme na jaře dost trénovali pro zimní lyžařskou sezonu. Hned na prvním českém poháru jsem byla druhá a druhý už vyhrála. Tak mě to začalo bavit.

2. Jsi nejen lyžařskou, ale i cyklistickou legendou. Vzpomeneš si na své první závody na horském kole a proč sis tento sport vybrala?

Měla jsem to štěstí a zažila jsem začátky horských kol. Prostě jsem to chtěla zkusit, protože na silničním kole jsme na jaře dost trénovali pro zimní lyžařskou sezonu. Hned na prvním českém poháru jsem byla druhá a druhý už vyhrála. Tak mě to začalo bavit. 

3. Šumavský MTB maraton patří mezi tradiční závody. Jak na něj vzpomínáš ty?

Jela jsem ho párkrát, trať se postupně měnila. Vždy se mi líbila část nad Šindlovem poblíž Nových Hutí a v době, kdy jsem měla formu, tak stoupání na Pláně před koncem závodu. Stoupání jsem měla vždy raději než sjezdy.

4. Měla jsem společně s účastníky cyklistického kempu možnost bydlet u tebe na chalupě Kateřiny Neumannové a nasát atmosféru místa, kde to sportovní atmosférou naprosto dýchá, a poznat okolí, jež je pro cyklistiku jako stvořené. Jaké jsou tipy Katky pro závodníky a rodiny, když zavítají do tohoto koutu Čech? 

Aby určitě zůstali déle než na jeden den, kdy se koná závod. Pro poznání této krásné části Šumavy potřebujete aspoň 2–3 dny, určitě nebudete litovat. Pohraničí okolo hranic s Německem je přenádherný kus přírody a je možné ho objevovat na horském kole i gravelu.

Jak budou vypadat tratě?

Na výběr máte ze dvou tras B a C. Tratě závodu jsou vedeny převážně po lesních cestách. Technické pasáže lze očekávat tradičně okolo Vodníka ve Vimperku a Na Radosti. 

Pozor! Kapacity na jednotlivé trasy se rychle plní, proto neváhejte s registrací. 

Trasa B měří 61 kilometrů a má 1251 výškových metrů, čeká na vás parádní technická trať, ojedinělá různorodost krajiny, poklidná atmosféra s neopakovatelnými výhledy na louky. Po startu do kopce se v první půlce závodu spíše klesá, přichází průjezd historickým Vimperkem. A pak se šlape zpět do kopce až do cíle. POZOR, novinkou je trasa i pro elektrokola. Účastníci se mohou také těšit na vrchařské prémie hned po startu. 

Trasa C má 30 kilometrů a 769 výškových metrů, těšit se můžete na poklidnou atmosféru krajiny a horské chalupy. Start je nově do kopce, následuje sjezd po loukách a pak se šlape zpět do kopce až do cíle.

Tipy po okolí 

Pár parádních výletů na Šumavě, které jsou (možná mimo) hledáčky turistů. Šumava je jedno z našich největších a nejkrásnějších pohoří. Jestli se chcete vydat na místa, která stojí za to, tady je máte. 

Rozhledna Zadov 

Jde o znovu zpřístupněnou nájezdovou věž bývalého skokanského můstku v areálu Kobyla na Zadově. Unikátní stavba, která přestala sloužit svým účelům již v polovině 90. let, byla v roce 2015 po rekonstrukci otevřena jako rozhledna. Nadmořská výška vyhlídkové plošiny je 1109 m n. m., počet schodů 158, na jihozápadní stěně věže je horolezecká stěna! 

Obří hrad

Nedaleko Kašperských Hor (asi 6 km jihovýchodně) se nachází ve výšce asi 1.005 m nad mořem pozůstatek pravěkého hradiště, po němž se dochovaly zbytky valů. Údajně se jedná o pozůstatky keltského opida, které bývá považováno za nejvýznamnější keltské kultovní místo na území naší republiky. 

Program pro rodiny

Šumavský MTB maraton Kooperativy není jen o závodění a vrchařské prémií na Trase B, ale o tom, aby rodina s dětmi krásný den v přírodě na čerstvém vzduchu. A pokud chcete zažít pohodový den a projet se na kole, tak doporučujeme nezávodní Family jízdu – trasu D. Jedná se o nejkratší trasu a měří 17 km s převýšením 346 m. Na trase můžete doplnit energii na lesní občerstvovačce a v cíli dostane dřevěnou medaili na památku. Pokud máte doma už větší závodníky, tak je můžete přihlásit na tzv. NOVA Junior Trophy Marathon, kteří pojedou na stejné trase. 

Bude to jízda! Těšíme se na vás!

Aby nám sedlo „sedlo“
Autor

…aneb nastavení posedu na kole

Pravdou je, že na toto téma bylo napsáno mnoho článků a je třeba říci, že se názory někdy mohou rozcházet. Proto stále mějte na paměti, že co cyklista, to originál. Dobře míněná doporučení jsou tedy důležitá, ale nezapomínejte ani na svůj pocit. Nicméně si dovolíme jisté cyklistické pořekadlo: „Pozadí musí poznat středověk.“ Požádali jsme o rady a zkušenosti závodníka a trenéra Ondřeje Bílka a závodnici týmu Decathlon Kateřinu Obstovou.  
 

Pokračovat ve čtení

Tým Kolo pro život

Autor Tým Kolo pro život

Jsme bikeři, od roku 2000 se věnujeme organizaci největšího a nejoblíbenějšího amatérského cyklistického MTB seriálu u nás. Rádi tě uvidíme na startu!

Hlavní partneřiKooperativa
Veolia
Cardion
OFICIÁLNÍ PARTNER MOBILITYŠkoda nové
PartneřiČeská spořitelna
211
Nutrend
lawi
T-mobile
Oficiální DodavateléBeko
Playstation
Znovín Znojmo
Harfa
MTBiker
TKF
Birell
Alltraining
Austria
Sporthelp
Pan Pompo
Tchibo
Lipence
Rajec
ČD CARGO
Dodavatelé cenLoap
Kilpi
Horalky
Craft
CYKLISTICKÁ SEKCETREK
GIANT
Rock Machine
Generální Mediální PartnerTV NOVA
Hlavní Mediální PartneřiiSportcz
Impuls
Sport
iDnes Premium
Mediální Partneřimtbs.cz
Cyklistickey
za podporyCentrum rehabilitace a sportovni pece
FTVS NOVE
Kudy Z nudy černé