30. 7. 2020

Tipy na šumavské výlety

K pramenům Vltavy, do pralesa, na hory, rašeliniště, hrad, rozhledny i muzea… Také před 5. dílem seriálu Kolo pro život 2020 jsme pro všechny účastníky přichystali ve spolupráci s partnerem série, Agenturou CzechTourism a její kampaní #světovéČesko, několik zajímavých tipů na výlety a aktivity v okolí dějiště závodů.

Tipy na šumavské výlety

#Světové Česko

 Agentura CzechTourism spustila v letošním roce mimořádnou kampaň #světovéČesko. Jejím cílem je motivovat české obyvatele, aby objevovali i méně známá místa v regionech naší země. Kampaň na internetu běží na sociálních sítích a na cestovatelském portálu agentury Kudyznudy.cz. Portál publikoval za poslední měsíce několik desítek tipů na „světové" výlety. Jde o místa v Česku, která se podobají světoznámým protějškům. Některé z nich si představíme v úvodu pozvánky na výlety v okolí dějiště tradiční součásti KPŽ – Šumavského MTB maratonu České spořitelny (1. 8. 2020).

#světovéČesko a zábavná plavba po Lipně na Králičí ostrov
Vodní nádrži Lipno se přezdívá Jihočeské moře: z našich přehrad je totiž největší. Kdybyste ji chtěli přeplavat od začátku až k přehradní hrázi, museli byste překonat 42 kilometrů – což je dokonce o šest kilometrů víc, než musí zvládnout plavci přes kanál La Manche. Jako správné moře má Lipno i ostrovy: největší v zadní části přehrady u Černé v Pošumaví se pyšní exotickým jménem Tajvan, poblíž leží mrňavý bezejmenný ostrůvek. Naším cílem tentokrát je ten třetí: leží uprostřed přehradního jezera u Lipna nad Vltavou, nazývá se Králičí ostrov a už deset let na něm rok co rok tráví letní měsíce králíci a morčata.

 Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktuality/svetovecesko-a-zabavna-plavba-na-kralici-ostrovy?gclid=CjwKCAjwsO_4BRBBEiwAyagRTfV8y0OYzhqYj05k6UFWmQ96dvRz4RDvxxpR5AS5TPXyjm_eByqR_hoCS-4QAvD_BwE

#světovéČesko a výlety do hor: jak zdolat Everesty na Šumavě
Na Šumavský Everest! Jde o zdolání 8 šumavských vrcholů, které součtem svých nadmořských výšek dosáhnou na vrcholek nejvyšší hory světa. Až se otevřou informační centra, můžete si v infocentru Horní Planá vyzvednout vrcholový pas, do kterého se na jednotlivých místech sbírají razítka. Odměnou vám budou zážitky, nádherné výhledy na Lipno a Šumavu a také certifikát, že jste to dokázali.

Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktuality/svetovecesko-vylety-do-hor-jak-zdolat-everesty

světovéČesko aneb české Stonehenge, kamenné kruhy a další mystická místa v krajině
Výlet k originálnímu Stonehenge u anglického Salisbury je aktuálně "kapku z ruky", ale víte, že v Česku objevíte několik napodobenin a celou řadu obdobných artefaktů? Rozdíl je jediný: nevznikly před mnoha tisíci let, ale celkem nedávno. Zajeďte si třeba do Strakonic! Na prostranství u Ellerovy ulice na nábřeží řeky Otavy si prohlédnete model Stonehenge v původních rozměrech.

Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktuality/stonehenge-kamenne-kruhy-a-dalsi-mysticka-mista-v

CYKLOVÝLETY

Javornické okruhy
V nádherné oblasti Javornického masivu na Šumavě se nachází jak soubor lehčích tras pro cykloturisty, tak i několik těžších pro horská kola. Nejde o uměle vytvořené singltreky, ale o propojení lesních cest, často zapomenutých pěšin a volného terénu s technickými pasážemi. Trasy nejsou značené a je třeba si je nahrát do GPS. I tak zde můžete najezdit až 287 km!Zdroj: http://www.ceskojede.cz/routes/381-javornicke-okruhy

Bikepark Špičák
Skvělý bikepark vznikl v roce 2007. Od té doby se pravidelně upravuje a vytváří se stále nové trasy s vyšší obtížností. Místní trať Struggle pravidelně hostí evropský pohár ve sjezdu. Můžete zde najet až 5,5 km.

Zdroj: http://www.ceskojede.cz/routes/371-bikepark-spicak

DALŠÍ VÝLETY

Laka z Prášil
Trasa vhodná pro pěší turistiku i kolo je dlouhá 19 km. Krásná krajina vás přes louky, lesy a zaniklé vesnice dovede až k břehům ledovcového jezera Laka.

Zdroj: http://www.ceskojede.cz/routes/31-laka-z-prasil

Boubínský prales
Největší původní les ve střední Evropě v srdci Šumavy. Některé stromy jsou staré dokonce i 300-400 let. Skrz prales vede naučná stezka, která začíná u Boubínského jezírka, které vzniklo roku 1836 jako umělá nádrž pro umožnění plavby dřeva z boubínského lesa do sklárny v Lenoře.

Zdroj: http://www.kudyznudy.cz/aktivity-a-akce/aktivity/vlakem-boubinskym-pralesem.aspx

Rozhledna na skokanském můstku Churáňov
Rozhledna se nachází na Churáňově u Zadova. Jedná se o netradiční vyhlídkovou plošinu na vrcholu dřevěné nájezdové rampy skokanského můstku ve výšce 32 m nad zemí. Rozhledna je jen pár kroku od zázemí závodu Kolo pro život.

Zdroj: http://www.kudyznudy.cz/aktivity-a-akce/aktivity/rozhledna-na-skokanskem-mustku-churanov-na-zadove.aspx

Rozhledna na Boubíně
Dřevěná rozhledna se nachází přesně uprostřed pralesa Boubín. Je vysoká 21 m a vystoupáte na ni po 109 schodech. Je odtud krásný výhled na Vimperk, Prachatice, vrch Bobík, Boubínský hřbet a za dobrého počasí i Alpy.

Zdroj: http://www.kudyznudy.cz/aktivity-a-akce/aktivity/rozhledna-na-boubine.aspx

Šumavská rašeliniště
Rašeliniště se vyvinula na přelomu poslední doby ledové a meziledové a jsou nejcennějším pokladem šumavské přírody.

Zdroj: http://www.kudyznudy.cz/aktivity-a-akce/aktivity/sumavska-raseliniste---nejcennejsi-poklad-sumavske.aspx

Chalupská slať
Největší rašelinové jezírko v ČR leží v mělkém údolí Vydřího potoka. Chráněnou krajinnou oblastí vede 250 m dlouhá naučená stezka, které je třeba se pevně držet – vstup mimo vyznačené cesty je zakázán.

Zdroj: http://www.kudyznudy.cz/Aktivity-a-akce/Aktivity/Chalupska-slat---nejvetsi-raselinove-jezirko-v-Ces.aspx

Muzeum české loutky a cirkusu
Muzeum se nachází v Prachaticích a uvede vás do světa loutkářství s přidaným leskem manéží. V první části naleznete historii českého loutkářství a ve druhé části jediné cirkusové muzeum v Čechách! Součástí expozice je i motocykl, na kterém jezdili medvědi s Cibulkou ve stejnojmenném českém filmu.

Zdroj: http://www.kudyznudy.cz/Aktivity-a-akce/Aktivity/Expozice-ceske-loutky-a-cirkusu-v-Prachaticich---j.aspx

Kubova Huť - nejvýše položená železniční stanice ČR
V osadě pod vrchem Boubínem se dříve vyrábělo sklo, s rozvojem průmyslu zde vznikla železniční stanice, jejíž zastávka je nejvýše položenou v republice.

Zdroj: http://www.kudyznudy.cz/aktivity-a-akce/aktivity/kubova-hut.aspx

Hrad Kašperk
Hrad postavený na kopci ve výšce 886 m n. m. je nevýše položeným královským hradem v Čechách a obě jeho věže nabízejí krásný výhled do okolí. Pokud chcete návštěvu hradu spojit s procházkou, vydejte se po turistické stezce přímo z Kašperských hor. Prohlídky jsou zaměřené na každodenní život na hradě, ale pořádají se zde i speciální prohlídky pro děti. Na hradě se také natáčela pohádka Anděl Páně.

Zdroj: http://www.kudyznudy.cz/Aktivity-a-akce/Aktivity/Hrad-Kasperk.aspx

Vimperk
Leží v samém srdci Šumavy. Návštěvníky uchvátí historické město s celou řadou kostelů a kaplí, hrad s muzeem i staré šumavské roubenky. V muzeu si můžete prohlédnout jak expozice šumavské přírody, tak i dvě tradiční řemesla: sklářství a knihtisk. Navštívit můžete i místní pivovar. Vimperkem projíždí také účastníci závodních tratí Kolo pro život. Přijďte zafandit!

Zdroj: http://www.kudyznudy.cz/kam-pojedete/sumava/sumava/vimperk.aspx

 

Generální partner

Hlavní partneři

PARTNEŘI

DODAVATELÉ

CYKLISTICKÁ SEKCE

Generální mediální partner

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI

Mediální partneři

Institucionální partneři

Realizaci podporuje

MARKETINGOVÝ PARTNER

Za podpory

Kolo pro život - Podpora

Přečtěte si:

Nejčastěji kladené dotazy

Nenašli jste odpověď na svůj dotaz?

 

Všechna práva vyhrazena. © Kolo pro život 2018.