25. 9. 2018

VLS představí unikátní přírodu v bývalém výcvikovém prostoru Ralsko

V rámci posledního závodu seriálu Kolo pro život 2018, Ralsko MTB Tour České spořitelny (29. 9. 2018), vás partner závodu, Vojenské lesy a statky zvou do lokality, která je „vlajkovou lodí“ v otevírání bývalých vojenských lokalit veřejnosti.  

VLS představí unikátní přírodu v bývalém výcvikovém prostoru Ralsko

Poslední zářijovou sobotu uzavře 19. ročník seriálu Kolo pro život novinka – Ralsko MTB Toru České spořitelny. Závod se koná v nové cyklistické lokalitě v součinnosti s partnerem závodu, Vojenskými lesy a statky ČR, které v této oblasti hospodaří a snaží se v bývalém vojenském prostoru budovat pro veřejnost rekreační oblast spojující ochranu a obnovu přírody s kulturou i ekonomickým rozvojem.

 

Celá oblast Ralska s 696 metrů vysokou dominantou, po které se lokalita jmenuje, je z hlediska ochrany přírody mimořádně ceněna, její podstatná část byla vyhlášena Chráněnou krajinnou oblastí Kokořínsko – Máchův kraj. Zároveň je součástí soustavy Natura 2000. Klenotem Ralska je Národní přírodní rezervace Břehyně – Pecopala, tisícihektarové území pískovcových skal a strží, ale i mokřadů a lesů kolem Břehyňského rybníku. Jedná se o území, které je domovem celé řady vzácných rostlin a živočichů.

 

A právě v bezprostřední blízkosti tohoto přírodního ráje budou projíždět bikeři a bikerky 15. podniku MTB seriálu pro širokou veřejnost. Važme si pohostinnosti a vstřícného postoje orgánům ochrany přírody i VLS Mimoň a chovejme se, tak, abychom přírodní klenot nepoškodili a mohli se sem za rok vrátit! V CHKO více než kde jinde platí přísný zákaz odhazování odpadků mimo vyznačené zóny a občerstvování závodníků ze strany doprovodů mimo servisní zóny a proti regulím seriálu. Odhazování odpadků mimo ně je důvodem k okamžité diskvalifikaci závodníka. Dále žádáme řidiče, aby nevjížděli svými vozidly do zakázaných zón a mimo silniční komunikace.

 

VLS v zázemí závodu přichystaly stan lesní pedagogiky, kde se děti i dospělí zájemci hravou formou dozvědí informace o lesnictví či myslivosti VLS a pro ty nejmenší bude připravena tvořivá dílna. Účastníci sobotní akce se také mohou podrobněji seznámit s krajem mezi Ralsek, Děvínem a Bezdězem na speciálním stánku Geoparku Ralsko, kde budou přichystané tematicky zaměřené publikace, mapky a odpovědi na vaše zvídavé otázky. Určitě stojí za to seznámit se s krásami a zajímavostmi kraje blíže… Na stánku Geoparku Ralsko bude rovněž přítomen odborník na slovo vzatý - pan Polakovič z Krajského muzea vystěhovalectví do Brazílie v Náhlově. http://www.emigrationmuseum.cz/o-projektu Právě do Brazílie totiž odešlo po druhé světové válce mnoho lidí z oblasti Ralska a velký počet se jich pak zase natrvalo vrátil zpět do milované domoviny nebo třeba na návštěvu.


Přijďte se dozvědět o Ralsku víc v rámci programu, který pro vás připravil partner letošního posledního závodu seriálu Kolo pro život! Nebojte se zeptat na všechny aktivity VLS v oblasti, na otázky myslivosti, lesní zvěře, ze světa rostlin, hospodaření v lese, budování cyklostezek a další….

 

Foto: VLS, Miloš Lubas

Generální partner

Hlavní partner

Generální mediální partner

Hlavní mediální partner

Partneři

Realizaci podporuje

Oficiální dodavatelé cen

Oficiální dodavatelé

Mediální partneři

Institucionální partneři

Kolo pro život - Podpora

Přečtěte si:

Nejčastěji kladené dotazy

Nenašli jste odpověď na svůj dotaz?

 

Všechna práva vyhrazena. © Kolo pro život 2018.