30. 5. 2019

Vydejte se na dobrodružnou prohlídku přehrady Orlík

Spojte sportovní program na Orlíku s poutavou prohlídkou největší, nejvyšší a nejmohutnější přehrady v řetězu vltavských přehrad.

Vydejte se na dobrodružnou prohlídku přehrady Orlík

Informační centrum vodní elektrárny Orlík přichází stejně jako loni se zajímavou nabídkou pro všechny účastníky sobotního závodu Orlík Tour Kooperativy (1. 6. 2019). Od pátku do neděle můžete využít možnost poutavé prohlídky elektrárny a hráze Orlík. Exkurze trvá hodinu a uvidíte při ní největší betonovou hráz v Česku (Československu) a jednu z největších vodních elektráren u nás a rozhodně se nebudete nudit.

 

Prohlídku na pátek a neděli si můžete domluvit samostatně, v sobotu se koná od 13:00, vše po předchozí domluvě na telefonním čísle: 737 50 69 50
Cena exkurze: 60 Kč dospělou osobu, 30 Kč pro děti
Vice info najdete ZDE  https://www.cez.cz/cs/o-spolecnosti/kontakty-skupina-cez/informacni-centra/ic-orlik.html 

Vodní nádrž Orlík je součást Vltavské kaskády v jižních a středních Čechách. Byla vybudována v letech 1954–1961 a přehradila tok řeky Vltavy u Solenice na Příbramsku. Nese jméno zámku Orlík. Během stavby se denně střídalo přes 1 500 dělníků a stavba si dokonce vyžádala 2 oběti. Vzniklému umělému jezeru muselo ustoupit 14 mlýnů, velký počet pil a 650 obytných a hospodářských staveb. V průběhu výstavby vodního díla Orlík byly zatopeny vesnice a osady: Orlické Zlákovice, Zbenické Zlákovice, Těchnice, Korce, Lavičky, Podskalí, Radava, Velký Vír, Žďákov a Letošice.

Vodní elektrárna je umístěna v levé části řeky u paty betonové hráze. Do provozu byla uvedena v letech 1960 - 61 a celkový instalovaný výkon činí 364 MW. 

Velkou zatěžkávací zkouškou vodního díla Orlík se stala povodeň v srpnu 2002. Těleso přehradní nádrže přečkalo tuto povodeň naštěstí bez poškození s výjimkou elektrárny, která byla vyplavena vlnami vody ze spádu z přelivů. Vlny zničily také příjezdovou cestu k elektrárně a most pro pěší v Solenicích, proud vymlel přilehlé břehy pod přehradou a poškodil i lodní zdvihadlo.

Generální partner

Hlavní partneři

PARTNEŘI

DODAVATELÉ

CYKLISTICKÁ SEKCE

Generální mediální partner

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI

Mediální partneři

Institucionální partneři

Realizaci podporuje

MARKETINGOVÝ PARTNER

Kolo pro život - Podpora

Přečtěte si:

Nejčastěji kladené dotazy

Nenašli jste odpověď na svůj dotaz?

 

Všechna práva vyhrazena. © Kolo pro život 2018.