Jak motivovat děti ke sportu?

Autor

Fyzická aktivita je pro děti naprosto nedílnou součástí života. Tedy měla by být. Podle posledních průzkumů totiž pohybové schopnosti nejmenších v tuzemsku značně upadají. Jak motivovat děti ke sportu? Co dělat, aby se váš potomek pro sport nadchnul? 

Jak motivovat děti ke sportu?

Děti si chtějí hrát. A tento přístup by měl kopírovat i snahu dospělých při směrování ratolesti k pohybovým aktivitám. S nejmenšími většinou nebývá problém. Kluků a holek na odrážedlech je všude plno. Nadšení z jízdy z nich většinou doslova sálá. Možnost objevovat nové dimenze pohybu, zdolávat drobné překážky ať už na malém pumptracku nebo jen někde v přírodním parku je dostatečným hnacím motorem.

V případě dětí lehce odrostlých je třeba volit správný postup. Představa úmorného šlapání s jediným cílem v podobě „radosti“ z návratu domů není ideální startovací bod. Jak tedy postupovat?

Každá jízda na kole by měla být pomyslnou hrou. Zábavou, z které bude malý cyklista nadšený. Žádné bezhlavé a tupé šlapání v honbě za kilometry. Ale výlet protkaný zastávkami a zpestřením ve chvílích odpočinku. Dítko si pak ani nevšimne, že zdolalo kupříkladu dvacet kilometrů. Ostatně není bezpodmínečně nutné dopředu informovat o vzdálenosti naplánovaného výletu.

Odměna nemusí být jen sladká

Za každý zdolaný kopec či dojezd ke vzdálenější značce či křižovatce malého cyklistu odměňte. Dělejte zastávky na pití. Motivujte třeba dojezdem ke stánku se zmrzlinou. V případě potřeby zlepšovat techniku může přijít odměna za jízdu při držení řídítek jen jednou rukou. Klidně můžete vzít malého bikera na pumptrack a za každý zdolaný okruh jej odměnit drobnou sladkostí.

Současně odměnu nemusí představovat jen sladkost. V případě větších dětí můžete nechat plánování výletu na nejmladším účastníkovi. Ať si sám vybere trasu nebo cíl, který jej láká. Odměnou může být i společný zážitek v podobě výletu do kina nebo víkendového cyklovýletu na oběd do vzdálenější destinace.

Primárně mějte na paměti, že pro dítě by kolo mělo představovat zábavu nikoli myšlenku na promarněný čas.

Jak motivovat děti ke sportu?

Každé dítě je jiné. Někdo dělá pokroky rychle, jiný objevuje nový sport pomaleji. Tudíž odměna by měla přijít nejen v případě dosažení konkrétních cílů, ale už za pouhou snahu. Nikdy se nestavte do role diktátora. Spíše přátelsky a laskavě vysvětlujte, buďte oporou. Ukažte hrdost v případě úspěšně zvládnutých cílů.

Ideální je posloužit jako vzor. Platí, že už mimina napodobují rodiče. Tudíž pokud už od útlého věku uvidí váš potomek, že sami aktivně sportujete, bude snadnější jej přimět k pohybu ve srovnání se stavem, kdy jej z gauče posíláte do sedla kola.

A pokud třeba není cyklistika zrovna vaším šálkem kávy a nehodláte se stavět do role mentora, pokuste se najít ideální vzor. Skvěle funguje, pokud necháte dítě nasát a zažít atmosféru daného sportu živě.

Tudíž prázdninový výlet můžete v případě malého cyklisty spojit třeba s Tour de France, doma si vystačíte s Czech Tour poslední červencový týden nebo kupříkladu závody Českého poháru bikerů. Stačí si jen vybrat a nadchnout malého cyklistu pro pohyb v sedle kola, který je tak přínosný.

Velká prázdninová výzva! Na kole kolem republiky pro dobrou věc
Autor

Velká prázdninová výzva? Chcete v sedle kola uskutečnit něco nevšedního, a ještě přispět charitativnímu projektu? Poslední červencový týden se pojede 11. ročník Handy cyklo maratonu. Projedete 14 krajů, zdoláte 2222 kilometrů. A ještě se budete vzdělávat. Letošní ročník se totiž jede po stopách českých osobností!

Pokračovat ve čtení

WeLoveCycling

Autor WeLoveCycling

WeLoveCycling.cz je online magazín, který Vám přináší zajímavé příběhy nejen ze světa cyklistiky. 

Hlavní partneřiKooperativa
Veolia
Cardion
OFICIÁLNÍ PARTNER MOBILITYŠkoda nové
Partneři211
Česká spořitelna
Balíkovna
Nutrend
lawi
T-mobile
Lesy ČR
Oficiální DodavateléBeko
Playstation
Znovín Znojmo
TKF
Birell
Alltraining
Lipence
Rajec
ČD CARGO
Dodavatelé cenLoap
Kilpi
Horalky
Craft
CYKLISTICKÁ SEKCETREK
GIANT
Rock Machine
Generální Mediální PartnerTV NOVA
Hlavní Mediální PartneřiiDnes Premium
Impuls
Mediální Partneřimtbs.cz
Cyklistickey
za podporyCentrum rehabilitace a sportovni pece
FTVS
Marketingový partnerSport Invest