Proč jsou vložky do bot zásadní pro cyklistický výkon?

Autor

Jemný detail, který většina cyklistů přehlíží, a přitom může mít zásadní vliv na výkon. Jde o styčný bod mezi spodní částí těla a kolem: vložky do bot!

Proč jsou vložky do bot zásadní pro cyklistický výkon?

Cyklistika je především o výkonu. Dříve nebo později je každý cyklista konfrontován s touhou jezdit rychleji nebo mít více síly na delší švih. K naplnění cílů si můžete koupit lepší kolo, lehčí kolo s lepší geometrií, zajít na fitting… Všechny tyto varianty jsou však velmi nákladné. Vložky do bot hrají v rozpočtu cyklisty marginální položku!

I když je cyklistika sport, při kterém se chodidla vůbec nedotýkají země, jsou při jízdě vystaveny extrémní zátěži. I takový detail, jako jsou vložky do bot, má vliv na výsledný výkon a celkový požitek z jízdy. Na druhou stranu může nesprávný výběr stélky vést k přetížení oblasti a mít za následek únavové zranění nebo chronické onemocnění.

Pozor na špatně zvolenou obuv

Přenos síly do pedálů, který přetěžuje chodidla, je pro tělo mnohem méně přirozeným pohybem než chůze nebo běh. Tato zátěž může z dlouhodobého hlediska způsobit bolest a vést k poškození únavou. Chvilkové nepohodlí pak snižuje výkon a požitek ze samotné jízdy. Pokud máte méně unavené nebo bolavé nohy, můžete šlapat déle a usilovněji.

Při chůzi nebo běhu se chodidla ohýbají, zatímco v tvrdých cyklistických botách vyztužených zarážkou je tento pohyb prakticky nemožný. Tvrdé zarážky v podrážkách také nerovnoměrně rozkládají tlak, který se přenáší hlavně na přední část chodidla. V neposlední řadě jsou z vozovky na chodidla přenášeny vibrace, které mají na nerovném povrchu charakter rázových vln. Co to všechno znamená pro cyklistu?

Kadence šlapání pedály tretry
Kadence šlapání pedály tretry

Přenos tlaku a vibrací způsobuje nepohodlí. Většina cyklistů zná pocit horkých nohou, který způsobuje přehřátí přeplněné nožní klenby. Termín „horké nohy“ neboli metatarzalgie označuje stav, kdy se plosky nohou stávají bolestivými a zanícenými zvýšeným tlakem na pedály. Cyklisté mohou také pociťovat pálení nebo necitlivost nohou v důsledku tlaku.

Z dlouhodobého hlediska může nepohodlí a nerovnováha vést k zánětlivým poraněním pod chodidlem a negativně ovlivnit zdraví lýtek, Achillových šlach a dokonce i kolen. S únavou a bolestí se přirozeně snižuje výkon a přesnost šlapání. Co je hlavní příčinou?

Zátěž nohou umocňuje špatně zvolená obuv, která je buď příliš malá, příliš velká nebo příliš těsná. Problém lze často vyřešit pokud pořídíte správné vložky do bot, která nohy dobře podpírají, tlumí nepříjemné vibrace a stabilizují patu.

Jak vypadají ideální vložky do bot?

Kelly Avenas, podiatrička v Sidas Centre a poradkyně závodního týmu Astana, říká, že ideální vložka do bot lépe rozkládá tlakové body mezi přední a zadní část chodidla a dokonale stabilizuje nohu v botě. Pohlcuje také vibrace povrchu vozovky a potenciálně pomáhá korigovat opakující se posturální vady, které mohou vést ke zranění.

Bývalý profesionální závodník Laurens De Vreese z Belgie si na začátku kariéry všiml rozdílu ve šlapání mezi levou a pravou nohou, který byl způsoben výraznějším pohybem levého kolena směrem ven. Jak nerovnováhu kompenzoval? Pořídil vhodné vložky do bot.

Podle Oliho Eisenbacha, vývojáře vložek Solestar, design podporuje vnitřní okraj chodidla, zatímco zvýšená oblast kolem malíčku a snížená oblast pod palcem pomáhá dostat chodidlo do přirozenější polohy. Výsledkem je lepší podpora celého chodidla, což vede k menšímu svalovému napětí a lepšímu přenosu síly.

Výběr správné vložky v cyklistické botě je často velice opomíjený detail. Pokud vás bolí nohy a stále přemýšlíte, co to způsobuje, možná jste právě narazili na možný důvod, že?

Cyklistická
přilba ano, či ne?
Autor

Jezdíte na kole? Pokud ano, vyřešte hned na začátku zásadní otázku: cyklistická helma ano, či ne? Odpověď je jasná: ANO. Stačí se podívat na statistiky úrazů cyklistů – zranění hlavy je tím nejčastějším. Často s tragickými následky jen proto, že cyklista neměl přilbu. Nanejvýš důležité je ale vybrat správnou, kvalitní a vhodnou helmu, stejně jako ji správně nosit.

Pokračovat ve čtení

Tým Kolo pro život

Autor Tým Kolo pro život

Jsme bikeři, od roku 2000 se věnujeme organizaci největšího a nejoblíbenějšího amatérského cyklistického MTB seriálu u nás. Rádi tě uvidíme na startu!

Hlavní partneřiKooperativa
Veolia
Cardion
OFICIÁLNÍ PARTNER MOBILITYŠkoda nové
PartneřiČeská spořitelna
211
Nutrend
lawi
T-mobile
Oficiální DodavateléBeko
Playstation
Znovín Znojmo
Harfa
MTBiker
TKF
Birell
Alltraining
Austria
Sporthelp
Pan Pompo
Tchibo
Lipence
Rajec
ČD CARGO
Dodavatelé cenLoap
Kilpi
Horalky
Craft
CYKLISTICKÁ SEKCETREK
GIANT
Rock Machine
Generální Mediální PartnerTV NOVA
Hlavní Mediální PartneřiiSportcz
Impuls
Sport
iDnes Premium
Mediální Partneřimtbs.cz
Cyklistickey
za podporyCentrum rehabilitace a sportovni pece
FTVS NOVE
Kudy Z nudy černé