Jak naučit dítě na kole I. Odrážedla a přídavná kolečka

Autor

Cyklistika je jeden z nejkomplexnějších sportů. Rozhodně není jen výsadou profesionálů či výkonnostních hobby cyklistů. Jde o skvělou formu zábavy a pohybové aktivity, s kterou mohou děti začít už ve velmi nízkém věku. Jak na to, abyste je neodradili?

Jak naučit dítě na kole I. Odrážedla a přídavná kolečka

Ať máte doma malého nebojácného sportovce nebo opatrnou baletku, na jízdu na kolo je můžete začít připravovat mezi druhým a třetím rokem. Už tradiční plastová „motorka“ je vlastně taková cyklopřípravka, tu lze pak vyměnit za jednostopé odrážedlo.

Pro děti je cyklistika zdravý sport i prima rozptýlení. Do dvou a půl let je pro ně ideální odrážedlo, kde se naučí držet rovnováhu a ovládat řídítka, zhruba od tří let mohou „přesedlat“ na kolo,” říká Roman Blažek, táta dvou dětí, který nebyl spokojený nabídkou dětského cyklistického vybavení, stejně jako lyžařského, a založil si českou značku dětského sportovního vybavení Beany.

Nezapomeňte na helmu

Kola s kolečky a shrbený rodič běhající za dítětem? Zapomeňte, to je minulost. S odrážedlem je život jednodušší, dítě se na něm naučí rovnováze a brzy získá pocit bezpečí. Když mu pak místo odrážedla dáte kolo (v tomto věku sáhněte po kole velikosti 12 – více o velikosti kol napíšeme v dalším pokračování tohoto seriálu), docela rychle se mu podaří rozjet. Jen ještě musí přidat poslední, zásadní část – šlapání.

V tuto chvíli je třeba dítěti přidržovat sedlo a vždy kousek s dítětem běžet, než chytne rovnováhu. Jsou děti, které se rozjedou během chvilky, některým to trvá déle. Pokud je dítě dlouho nejisté, zkuste nasadit postranní kolečka, ať si s nimi ratolest natrénuje šlapání.

Nezapomeňte na helmu, tu by měly děti nosit od raného věku, byť se jim doplněk nemusí líbit. Budete překvapeni, jakou rychlost jsou začínající „cyklisté“ na odrážedle schopni vyvinout.

První nácviky si naplánujte do klidných míst, mimo frekventované silnice či hrbolaté chodníky. Obrňte se trpělivostí, kapsy nacpěte motivačními dobrotami, usmívejte se, chvalte, povzbuzujte, aplaudujte.

Začátečníka chvalte, povzbuzujte a aplaudujte

Cyklistika má být pro dítě hlavně zábava. Když získá stabilitu, nechejte ho šlapat kolem domu, přemluvte ho, ať s vámi jede na kole, když jdete běhat. A pokud cyklistika baví celou rodinu, pořiďte si tyč na kolo. Tu koupíte od dvou tisíc korun. Malý cyklista může šlapat sám, a když mu dojdou síly, lze ho zapřáhnout za tyč.

Od prvních jízd je důležité, aby bylo kolo správně nastavené. „U dětské cyklistiky jsou klíčové dlaně a pánev. Byť šlape nohama, váhu těla má v sedle. Dítě by mělo být v mírném předklonu: nesedět vzpřímeně jako „paní radová“, ale zároveň nebýt předkloněné natolik, že vyklápí hlavu, pak by ho bolelo za krkem,“ radí Tereza Nováková, specialistka na fyzioterapii v pediatrii a sportu z Univerzity Karlovy FTVS.

Ruce mají být lehce pokrčené v loktech, aby v případě najetí na překážku, jako je kámen nebo výmol, měl cyklista prostor manévrovat.

Hlídejte také, aby koleno nebylo úplně natažené, když je pedál dole. V kloubu musí být noha mírně pokrčená. „Dokud si dítě není na kole stoprocentně jisté, mělo by dosáhnout na zem špičkami nohou,“ vysvětluje Tereza Nováková.

Proč děti baví sport? Známe odpověď!
Autor

Mají holky a kluci rozdílné důvody, proč mají rádi sport? Je pro ně důležitější „ukázat, co mám v sobě“, nebo „vyhrát“, když přijde na motivaci dětí? Nová studie se zaměřila na důvody, proč děti baví sport. Ukázalo se, že z výsledků bychom se mohli všichni něco naučit.

Pokračovat ve čtení

Tým Kolo pro život

Autor Tým Kolo pro život

Jsme bikeři, od roku 2000 se věnujeme organizaci největšího a nejoblíbenějšího amatérského cyklistického MTB seriálu u nás. Rádi tě uvidíme na startu!

Hlavní partneřiKooperativa
Škoda
Česká spořitelna
Cardion
Strabag
ZA PODPORYPPF
PartneřiNutrend
lawi
T-mobile
Lesy ČR
ZPMV
Oficiální DodavateléBeko
TKF
Toi Toi
Lipence
Rouvy
Rajec
ČD CARGO
Birell
VLS
CST TIRES
Cafe Reserva
Dodavatelé cenLoap
Kilpi
3F
Dermacol
Craft
CYKLISTICKÁ SEKCEOrbea
TREK
Generální Mediální PartnerTV NOVA
Hlavní Mediální PartneřiiDnes Premium
Impuls
Deník.cz
Mediální PartneřiVelo
iVelo.cz
Cykloserver
mtbs.cz
Institucionální partneřiCzech Tourism
Austria Tourism
Asociace Krajů České republiky
za podporyČEZ
Marketingový partnerSport Invest