Expert Tomáš Konečný o prvním týdnu Gira: Karla Vacka druhé místo v etapě určitě nakopne

Autor

Giro di Italia 2023 má za sebou první část a určitě v ní nebyla nouze o zajímavé momenty. České fanoušky muselo potěšit druhé místo Karla Vacka v 7. etapě a cyklistický svět určitě zarmoutila zpráva a nuceném odstoupení belgického lídra Gira Remca Evenepoela kvůli pozitivnímu testu na covid.

Expert Tomáš Konečný o prvním týdnu Gira: Karla Vacka druhé místo v etapě určitě nakopne

V neděli ještě dokázal těsně vyhrát časovku na 35 km, vrátil se na pozici lídra závodu, ale v noci vydal jeho tým Soudal-Quick Step zprávu, že měl mladý Belgičan pozitivní test na covid a musel ze závodu odstoupit.

Ineos ukazuje velkou sílu

„Tohle jsou bohužel věci, které nelze ovlivnit. Určitě to pro Giro jako takové bude obrovská ztráta, protože Evenepoel byl velkým favoritem. Ale i tak se určitě máme na co těšit,“ říká v hodnocení prvního týdne bývalý profesionál a dlouholetý trenér české reprezentace Tomáš Konečný. Jak viděl první blok Gira čítající devět etap?

„Závod se asi zatím vyvíjel tak nějak podle očekávání. Jen se asi nečekalo, že Evenepoel ostatním favoritům naloží tolik hned v úvodní časovce. Ale z celkového pohledu jsou v pořadí ti, kteří tam být měli: Thomas, Hart i Roglič. Teď už bez Evenepoela.

Remco Evenepoel na zemi během deštivé páté etapy Giro di Italia 2023. Foto: profimedia
Remco Evenepoel na zemi během deštivé páté etapy Giro di Italia 2023. Foto: profimedia

Bude rozhodovat i síla týmů a líp rozjeté to zatím má Ineos, protože to může hrát na dvě karty. Uvidíme, jak se s tím popasuje Roglič a jeho tým Jumbo-Visma. Ineos zatím ukazuje velkou sílu, tým má zkušený a hned pět jejich lidí je zatím v top čtrnáct.

Uvidíme, co přinesou těžké horské etapy. Thomas je ostřílený borec, na Giro se speciálně chystal a jsem zvědav, jak mu to půjde. Přece jen už má nějaký věk. Hart je na tom taky moc dobře a Roglič to s nimi bude mít těžké.

Giro di Italia bez Evenepoela? Šance pro české kluky

Otázkou je, co udělá odstoupení Evenepoela s Quick Stepem. Měli taktiku postavenou na jednom lídrovi a teď o něj přišli. Asi se teď budou snažit vyhrát nějaké etapy z úniku a třeba to bude šance i pro české kluky. Uvidíme. Honza Hirt měl být superdomestikem pro Remca, tak je na tom určitě dobře. A navíc víme, že na Grand Tour mívá první týden nejslabší a pak se pořád zlepšuje. Pepa Černý zatím hodně pracoval po rovinách, obětoval i obě časovky, protože jinak by je určitě jel lépe. Tak se nechme překvapit, co přijde teď.

Giro di Italia 2023 přineslo mnoho dramatických okamžiků a drsných pádů. Největším strašákem se však zatím zdá být covid. Foto: profimedia
Giro di Italia 2023 přineslo mnoho dramatických okamžiků a drsných pádů. Největším strašákem se však zatím zdá být covid. Foto: profimedia

Musím vyzdvihnout druhé místo Karla Vacka v sedmé etapě. Asi překvapil všechny. Předvedl fantastický výkon. Vyprovokoval únik, jel v něm 213 kilometrů ve čtyřech, pak jen ve třech a bylo to opravdu o morálce. Sice chyběl kousíček k vítězství, ale i druhé místo je pro Karla a jeho tým skvělé.

Giro původně jet neměl, dostal se tam na poslední chvíli a šanci chytil za pačesy. Určitě ho to posune dál. Myslím, že po třech letech, kdy neprožíval nejlepší období, se zase pomaličku vrací tam, kde by chtěl být. Jeho psychiku to správně nakopne a určitě to bude důležité i pro jeho cyklistický životopis.

Druhé místo v etapě na Giru po takovém výkonu ty nejlepší týmy samozřejmě vidí a třeba právě tohle může být klíčové pro to, aby na příští rok podepsal do World Tour. Karel už může jet bez stresu a třeba se od něj ještě něčeho pěkného na Giru dočkáme.“

Kdy v poušti teče krev? Byl jsem naivní, přiznává český závodník po Škoda Titan Desert
Autor

Slzy měl na krajíčku. Fyzicky se cítil úměrně hodinám v sedle kola, ale psychicky byl téměř zlomený. Bloudil v dunách. Cyklistické tretry měl plné písku. Sluneční výheň jako v peci. Vedro k zalknutí, které můžete zažít jen na poušti. K tomu se hnala písečná bouře. Ale Lukáš Vejvar se zlomit nenechal. Škoda Titan Desert 2023 v Maroku dokončil, byť se sebezapřením. „Kdo nezažil, nemůže mě soudit. A já už nikdy nebudu soudit borce, kteří stojí na startu,“ říká český závodník, který jel v dresu We Love Cycling.

Pokračovat ve čtení

WeLoveCycling

Autor WeLoveCycling

WeLoveCycling.cz je online magazín, který Vám přináší zajímavé příběhy nejen ze světa cyklistiky. 

Hlavní partneřiKooperativa
Veolia
Cardion
OFICIÁLNÍ PARTNER MOBILITYŠkoda nové
PartneřiČeská spořitelna
211
Nutrend
lawi
T-mobile
Oficiální DodavateléBeko
Playstation
Znovín Znojmo
Harfa
MTBiker
TKF
Birell
Alltraining
Austria
Sporthelp
Pan Pompo
Tchibo
Lipence
Rajec
ČD CARGO
Dodavatelé cenLoap
Kilpi
Horalky
Craft
CYKLISTICKÁ SEKCETREK
GIANT
Rock Machine
Generální Mediální PartnerTV NOVA
Hlavní Mediální PartneřiiSportcz
Impuls
Sport
iDnes Premium
Mediální Partneřimtbs.cz
Cyklistickey
za podporyCentrum rehabilitace a sportovni pece
FTVS NOVE
Kudy Z nudy černé