Jak připravit klasické cyklistické tretry na zimu?

Autor

Nohy v teple a suchu! To je základní předpoklad cyklistiky v zimních měsících. Pokud vám při vyjížďce během období mimo hlavní sezonu prochladnou nohy, rozhodně si jízdu příliš neužijete. Samozřejmě si můžete pořídit speciální zimní tretry. Ovšem jde o poměrně vysokou investici. Poradíme, jak si připravit klasické cyklistické tretry na zimu svépomocí.

Jak připravit klasické cyklistické tretry na zimu?

Z hlediska investice přitom půjde zejména o čas, který přípravou bot před zimní částí sezony strávíte. Nebo o nákup za pár desítek korun….

Méně zkušené cyklisty možná napadne, že mohou nacpat nohu do tretry v zimní či vlněné ponožce, nebo se pokusit vylepšit tepelný komfort použitím dvojích ponožek. Jde sice o snadné řešení, jenže pokud vás následně bude noha v botě tlačit, dojde k omezení krevního oběhu, stlačení nervů a nohy prochladnou úplně stejně jako při jízdě bez ponožky…

Jaké je tedy nejsnadnější řešení?

Každé cyklistické boty mají větrací otvory na podrážce i vrchní části tretry, jimiž proudí vzduch kolem vašich nohou. V letních měsících jde o požadovaný efekt. Proudění vzduchu vašimi tretrami při slunečném počasí je věc, kterou ani nezaznamenáte. Zato během zimy pocítíte chlad okamžitě.

Izolujte větrací otvory

Tudíž pro použití cyklistických treter v zimních měsících otvory zakryjte. Většina tradičních bot pro cyklistiku má větrací otvory v přední části podrážky pod prsty, někdy najdete další v prostoru od „kufru“ k patě a také pod klenbou nohy. Počet větracích otvorů se liší podle boty, respektive výrobce.

Těžko si vystačíte jen s obyčejnou lepící páskou. V chladných teplotách, kdy je mnohdy vlhko, nebude dostatečně odolná. Proto zkuste pásku na balíky a starý silikonový chránič obrazovky mobilního telefonu.

Okolí větracího otvoru na podrážce velmi důkladně očistěte, aby materiál dobře přilnul. Zvolený materiál nařežte na požadovanou velikost a umístěte jej přes větrací otvory. Chránící materiál by měl mít vždy přesah několik milimetrů. Vše důkladně přilepte. Ovšem s lepidlem nakládejte velice obezřetně, aby se nedostalo do větracích průduchů.

Cyklistické tretry obsahují mnoho otvorů kvůli proudění vzduchu. V zimě je však třeba tyto průduchy izolovat.
Cyklistické tretry obsahují mnoho otvorů kvůli proudění vzduchu. V zimě je však třeba tyto průduchy izolovat. Foto: specialized.com

Zakryjte stejným postupem i větrací otvory pod vložkou boty, která poslouží po vložení zpět jako těsnící materiál. Efekt celého procesu lze umocnit výměnou vložky v obou tretrách za ty, které mají lepší izolační vlastnosti. Skvělou volbou jsou materiály z jehněčí kůže, merino vlny či korkové směsi. Ve všech případech jde navíc o přírodní materiál!

Skvělou alternativou, byť samozřejmě vyžadující určitou investici, jsou tepelné zimní vložky vyrobené z pěny a hliníku. Absolutním vrcholem jsou pak vložky do bot, které jsou vyhřívané. Ano, skutečně se takové vyrábějí. Jejich cena se však při zakoupení včetně baterií prakticky vyrovná nákladům na zimní cyklistické tretry.

Retro? Prostřižená ponožka a alobal

Na horní části boty je pochopitelně složitější docílit dokonalé izolace, protože perforovaných zón je větší množství. Některé cyklistické tretry navíc mají téměř celý vršek síťovaný.

Nejsnadnějším řešením je použití starých bavlněných ponožek. Přetáhněte ponožku přes tretru a označte na chodidle prostor, kde bude „kufr“ pro upnutí do pedálu. Následně označený kousek materiálu odstřihněte.

Jakkoliv se vám toto řešení zdá retro a značně nemoderní, věřte, že právě tímto způsobem si cyklisté chránili v chladném počasí nohy před příchodem všech moderních technologií a vzniku hi-tech návleků.

Navíc se nechystáte na módní přehlídku, ale na kolo. Většinou stejně v zimě absolvujete kratší vyjížďku bez zastávek v kavárnách, tudíž nemusíte mít obavy z posměchu kolegů. Pro zvýšení efektu ponožky můžete špičku boty opatřit alobalem, čímž získáte odolnost proti větru. Nejde o metodu z 21. století, ale rozhodně je účelná a nohy zůstanou v teple.

Co může být příčinou promrzlých nohou?

Dost možná žádná z popsaných metod nepřinese patřičný tepelný komfort. Věřte, že problém může být úplně jiný. Každý jedinec má totiž odlišnou citlivost či chcete-li vnímavost chladu. Dost možná pomocí zimní cyklistiky odhalíte, že v chodidlech máte špatný krevní oběh, což může způsobovat studené a necitlivé nohy.

V neposlední řadě jde o praktické záležitosti. Důležité je zjistit, jestli mají prsty prostor v botě pro pohyb. Rovněž šířka tretry je parametr, na který je v případě promrzajících nohou třeba brát zřetel. Nevhodně nastavené kufry, kdy je noha příliš vpředu, může rovněž způsobovat problém. Stejně jako špatně usazené sedlo.

Titulní foto: profimedia.cz

Nejlepší vánoční dárky pro ženy, které milují cyklistiku?
Autor

Je to trend. Ženy se zamilovaly do cyklistiky. Nejen v pasivní podobě coby divačky při Tour de France, ale i aktivně. Na stezkách i silnicích má něžné pohlaví stále větší zastoupení. Je logické, že s blížícími se vánočními svátky se v mnoha domácnostech řeší, čím přítelkyni, manželku, maminku či tetičku ve spojitosti s cyklistikou potěšit. Jaké jsou naše tipy na vánoční dárky pro ženy?

Pokračovat ve čtení

WeLoveCycling

Autor WeLoveCycling

WeLoveCycling.cz je online magazín, který Vám přináší zajímavé příběhy nejen ze světa cyklistiky. 

Hlavní partneřiKooperativa
Veolia
Cardion
OFICIÁLNÍ PARTNER MOBILITYŠkoda nové
Partneři211
Česká spořitelna
Balíkovna
Nutrend
lawi
T-mobile
Lesy ČR
Oficiální DodavateléBeko
Playstation
Znovín Znojmo
TKF
Birell
Alltraining
Lipence
Rajec
ČD CARGO
Dodavatelé cenLoap
Kilpi
Horalky
Craft
CYKLISTICKÁ SEKCETREK
GIANT
Rock Machine
Generální Mediální PartnerTV NOVA
Hlavní Mediální PartneřiiDnes Premium
Impuls
Mediální Partneřimtbs.cz
Cyklistickey
za podporyCentrum rehabilitace a sportovni pece
FTVS
Marketingový partnerSport Invest