Všeobecná příprava: jaké další sporty pomůžou cyklistickému rozvoji?

Autor

Slyšeli už jste termín všeobecná příprava? Když do svého cyklistického života zařadíte taky jiné aktivity, kterými naberete kondičku a posílíte svaly, možná budete překvapeni, jak vám i tento čas mimo kolo na kole následně pomůže.

Všeobecná příprava: jaké další sporty pomůžou cyklistickému rozvoji?

Legitimní dotaz zní, zdali ve snaze o cyklistické zlepšení není prvním krokem trávit víc času na kole. Samozřejmě že ano, ale  pokud vaše živobytí nestojí na jízdě na kole a závodění, je lépe se na věc dívat z více perspektiv.

Gravel bike a MTB pomáhá s technikou

Pokud jedinou aktivitou, kterou chcete provádět (protože ji zkrátka milujete), je kolo, budete budovat svalstvo a brousit technické dovednosti potřebné jen pro tento typ aktivity. Což s největší pravděpodobností vyvolá nějaké dysbalance na druhé straně.

Pokud tedy trváte na tom, že budete jen jezdit na kole a nic jiného, pak alespoň buďte kreativní a zkoušejte různé přístupy. Jízda na horském nebo dnes tak moderním gravel biku pomáhá rozvíjet schopnost ovládání kola, kterou na silnici zkrátka nezískáte.

Taky zjistíte, že po dni dovádění v lese vás budou bolet svaly na místech, kde jste nějaké svaly vůbec netušili. A pokud byste si ještě na kolo nainstalovali nějaké extra závaží, třeba brašny nebo nějaký bikepackingový set, potrénujete dík váze navíc i své silové schopnosti. Těžko na cvičišti, že…

Plavání a běh představují skvělou variaci

Pokud byste si ale dali říct a přeci jen se poohlíželi po nějaké variaci, pak je celý zástup sportů, co vám pomůžou rozvíjet aerobní kondici, a to hlavně běh a plavání. To druhé míří na horní část těla a protože nijak zvlášť nezatěžuje pohybový aparát, je ideálním doplňkem ve volném dni coby součást regenerace.

Někomu, kdo třeba nemá potřebnou techniku a ve vodě si moc nevěří, se plavání může jevit jako tortura. V tom případě je další cennou variantou běh. Možná ho taky nemilujete, ale určitě je technicky jednodušší a bude skvělým doplňkem k cyklistice. Zvlášť pokud jste taky trošku cyklokrosaři, nebo byste jimi chtěli aspoň být.

Běh rozvíjí úplně jiné svaly než kolo, takže pomůže narovnávat některé poruchy svalové soustavy. Ale jeho temnou stránkou je, že má zásadní dopad na pohybový aparát a nese s sebou riziko zranění, zvlášť spodní části dolních končetin. Proto zvlášť pro starší sportovce nemusí být běh ideální doplňkovou aktivitou pro všeobecnou přípravu.

Fotbal, tenis, squash nebo badminton

Plavání i běh vytvářejí dopředný pohyb, tak se podívejme i na svaly, které nám pomáhají v bočních a rotačních pohybech. Pokud jde o první typ, všeobecná příprava může jako dobrou volbu zahrnovat fotbal, tenis, squash nebo badminton. Jako u běhu i tady se vznáší vyšší nebezpečí zranění, takže na úvod, protože nejspíš půjde o zcela nový, nezvyklý pohyb, velmi opatrně. Než se tělo zadaptuje a budete ho moci vystavovat opakované zátěži, klidně postačí hodina takové aktivity týdně.

Všeobecná příprava zahrnující squash je pro cyklistovu budoucnost skvělá.
Všeobecná příprava zahrnující squash je pro cyklistovu budoucnost skvělá.

Co se týče rotačních aktivit, bude to chtít trochu více kreativity. V úvahu připadá jízda na kajaku nebo paddle boardu. Nevýhodou je, že taková aktivita vyžaduje drahé vybavení a prostory a taky učení nové dovednosti. Odměnou však může být posílení celého středu těla. Rozvoj rovnováhy. Posílení horních končetin. Tedy partií, co na kole většinou moc nepracují. A taky to, že se dostanete do míst, kde jste možná nikdy předtím nebyli.

CrossFit? Skvělý na sílu, výbušnost, koordniaci

A pak je tu ještě silový trénink. Technicky možná nejde úplně o sport, ale je to aktivita, kterou lze doporučit celoročně. Co ale sport už je, je CrossFit. Tělocvičny, co se jím zabývají, najdete dnes už snad všude, a takové tréninky pomáhají rozvíjet sílu, výbušnost, koordinaci… Budováním svalstva ze svého těla vytlačíte taky nechtěný tuk.

Všechny tyto tipy mají benefity, co sahají daleko za cyklistiku. A jak se bude váš věk dostávat nad 40, 50 a dál, možná zjistíte, že všechny zmiňované aktivity vám pomůžou dál jezdit na kole na nějaké úrovni. Pamatujete, že na prvním místě jsme lidé a až pak sportovci.

Ben Wiggins: S tímhle příjmením budu pod tlakem pořád
Autor

Táta je majitelem pěti zlatých olympijských medailí, vyhrál Tour de France, byl mistrem světa na silnici i dráze. Ať jde o umění nebo sport, synové slavných otců to měli a určitě vždy budou mít v jakékoliv branži těžké. Van der Poel, Merckx, Roche, Zabel, u nás třeba Kreuziger nebo Šimůnek. Zdaleka ne všem se podařilo překročit věhlas svých slavných tátů. A teď si vezměte, že se jmenujete Ben Wiggins a váš otec není nikdo jiný než Sir Bradley Wiggins. 

Pokračovat ve čtení

WeLoveCycling

Autor WeLoveCycling

WeLoveCycling.cz je online magazín, který Vám přináší zajímavé příběhy nejen ze světa cyklistiky. 

Hlavní partneřiKooperativa
Veolia
Cardion
OFICIÁLNÍ PARTNER MOBILITYŠkoda nové
PartneřiČeská spořitelna
211
Nutrend
lawi
T-mobile
Oficiální DodavateléBeko
Playstation
Znovín Znojmo
Harfa
MTBiker
TKF
Birell
Alltraining
Austria
Sporthelp
Pan Pompo
Tchibo
Lipence
Rajec
ČD CARGO
Dodavatelé cenLoap
Kilpi
Horalky
Craft
CYKLISTICKÁ SEKCETREK
GIANT
Rock Machine
Generální Mediální PartnerTV NOVA
Hlavní Mediální PartneřiiSportcz
Impuls
Sport
iDnes Premium
Mediální Partneřimtbs.cz
Cyklistickey
za podporyCentrum rehabilitace a sportovni pece
FTVS NOVE
Kudy Z nudy černé