17. 1. 2019

Pět žen, které změnily způsob, jakým jezdíme na kole

Doba se mění. Na kole dnes jezdí mnohem více žen, než kdykoliv v minulosti, nicméně stále existují velké rozdíly v zastoupení obou pohlaví v cyklistice. Velká část problému spočívá v tom, že po desetiletí se výroba kol, cyklistického vybavení a servis kol zaměřovaly především na muže. To se ale mění. Naštěstí. Jako důkaz představujeme pět žen, které se rozhodly vzít věci do vlastních rukou a zpřístupnit cyklistiku ještě většímu počtu žen. Své nápady proměnily ve skutečnost, mění pohledy na cyklistiku a inspirují ostatní.

Pět žen, které změnily způsob, jakým jezdíme na kole
PARTNEREM ČLÁNKU JE

Doplňte svou výbavu s hlavním partnerem KPŽ

Emily Brooke, zakladatelka a generální ředitelka společnosti Blaze

Emily Brooke je tvůrcem jedné z nejrevolučnějších technologií v moderní cyklistice. A to i přesto, že kolo nebylo její celoživotní vášní. Vlastně se k němu dostala až někdy kolem svých 25 let, kdy se zúčastnila dobročinné jízdy na kole. Od té chvíle ale už nikdy nic nebylo stejné.

V závěrečném roce studií v oboru design se Brooke rozhodla proměnit svůj nový koníček ve výzkumný projekt. Poté, co provedla rozsáhlý průzkum bezpečnosti městských cyklistických okruhů ve Velké Británii, došla Brooke k řadě znepokojivých faktů. Včetně toho, že 79 % cyklistů je při dopravních nehodách sraženo při přímé jízdě vpřed. Při řešení tohoto problému vytvořila Brooke to, co později vstoupilo ve známost jako Laserlight, světlomet, který se upevňuje na přední část kola a promítá na zem několik kroků před kolo symbol kola. Varuje tím řidiče aut, že se blíží cyklista. Projekt byl úspěšný od prvního dne. Natolik, že se světlo stalo součástí vybavení kol společnosti Santander v Londýně i městských kol v New Yorku.

Autorka světlometu Laserlight, který výrazným způsobem zvýšil bezpečnost cyklistů zejména při dopravě ve městech.

Alex Feechan, zakladatelka a majitelka společnosti FINDRA

Alex Feechan dobře ví, jak vytvářet oblečení, v němž se ženy cítí skvěle a které na ženské tělo dokonale padne. Navzdory tomu, že svou kariéru odstartovala jako inovativní módní návrhářka, rozhodla se změnit své zaměření poté, co odhalila problém, který bylo třeba řešit. Když před sedmi roky začala jezdit na kole a stala se z toho láska a vášeň hned po první jízdě, velice rychle si zároveň všimla i toho, že na trhu je zásadní nedostatek kvalitního, funkčního oblečení určeného přímo ženám.

Viděla příležitost a chopila se jí. Narodil se koncept FINDRA. Alex vytvořila kolekce oděvů, které jsou praktické, stylové, funkční, ale zároveň nepodléhají obvyklým tendencím „růžová a vypasovaná“. Kolekce společnosti FINDRA jsou inspirovány ženami, které rády objevují či v extrémních podmínkách posouvají své limity.

Autorka dámské stylové kolekce oděvů na kolo.

Catherine Ellis, zakladatelka a ředitelka společnosti Hill & Ellis

Další žena, která se rozhodla zaplnit jednu mezeru na trhu hned poté, co ji objevila. Catherine Ellis už byla frustrovaná dlouhým a neplodným hledáním stylové tašky na kolo na cesty do práce. Jediným řešením byly obvyklé tašky či kabelky, které se ale nedaly použít ani nijak upevnit na kolo, a tak Ellis založila v roce 2012 společnost Hill & Ellis.

Společnost vyrábí pracovní i společenské tašky a kabelky určené pro cyklisty a jejich cesty především do práce či na schůzky. Vytváří luxusní kožené tašky vybavené reflexními prvky, skrytými háčky pro upevnění na nosič a dalšími inovativními řešeními. Bez jakýchkoliv omezení funkčnosti vytváří Ellisina společnost tašky, které mají styl a bez obav s nimi můžete vyrazit kamkoliv.

Catherine Ellis založila společnost Hill & Ellis, která výrábí pracovní i společenské tašky a kabelky určené pro cyklisty.

Jenni Gwiazdowski, zakladatelka a ředitelka London Bike Kitchen

Když si Jenni Gwiazdowski koupila v Londýně nový rám, těšila se, že tím  začne hned pracovat na sestavování svého nového kola. Místo toho ale přišlo zklamání, protože nemohla nikde najít žádnou dílnu, kde by mohla své kolo dávat dohromady. Rozhodla se vše vzít do vlastních rukou, otevřela své vlastní prostory pro cyklisty všech úrovní a vytvořila jim zázemí, v němž mohou společně pracovat na svých kolech, cítit se dobře a sdílet zkušenosti.

Dnes – po šesti letech existence – je London Bike Kitchen vyhlášeným místem, kde cyklisté mohou pracovat na svých kolech a absolvovat různé kurzy na vylepšení svých dovedností. Jsou zaměřené především na ženy. LBK se ostatně stala také centrem společenských akcí a stále rozšiřuje svůj program. „Kuchyně“ pořádá i dvoutýdenní akce určené k tomu, aby se ženy naučily novým dovednostem, setkávaly se a sdílely zkušenosti z jízdy na kole.

Jenni Gwiazdowski je zakladatelkou London Bike Kitchen - místa, kde cyklisté mohou společně pracovat na svých kolech, cítit se dobře a zároveň sdílet své zkušenosti.

Robin Bylenga, zakladatelka a výkonná ředitelka Pedal Chic

Touhou Robin byla přivést k cyklistice mnohem více žen, a proto se rozhodla věnovat tomuto záměru svou kariéru. V roce 2010 založila Pedal Chic a jako první žena v USA se stala majitelkou cyklistického obchodu, který se zaměřoval výhradně na dámskou klientelu. Její snahou bylo a je sdílet své odborné znalosti v oblasti cyklistiky, prodávat funkční i módní kola a funkční oblečení, a tím získat pro cyklistiku další ženy.

Dnes ale Robin pracuje na tom, aby svůj obchod Pedal Chic přeměnila na hnutí. Cestuje po celých Státech, pořádá cyklistické jízdy pro ženy, semináře. Všechny tyto akce mají za cíl získat důvěru žen, vytvořit z nich dynamickou skupinu, kterou spojuje láska k jízdě na kole. Prostřednictvím všech těchto akcí, živých rozhovorů, koučování či webových seminářů uvádí Robin všechny své vize do života, do života na kole.

Robin prostřednictvím svého obchodu oslovuje stále více žen v mnoha dalších oblastech nad rámec samotného prodeje.

Generální partner

Hlavní partner

Generální mediální partner

Hlavní mediální partner

Partneři

Realizaci podporuje

Oficiální dodavatelé cen

Oficiální dodavatelé

Mediální partneři

Institucionální partneři

Kolo pro život - Podpora

Přečtěte si:

Nejčastěji kladené dotazy

Nenašli jste odpověď na svůj dotaz?

 

Všechna práva vyhrazena. © Kolo pro život 2018.